Kurzemes Vārds

22:28 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Realitātes šovs ar specefektiem
Līvija Leine

Šodien mums būtu jātiek pie kārtējās jaunās valdības. Tik tālu nu atkal tikts. Valdības deklarācija izveidota, un Saeimas deputātiem deklarācija būs jāparaksta un jābalso.

Partiju nosacījumi, kas kā šaha figūriņas tika stumdīti pa Latvijas nākotni, nu it kā "puikas, dzīvosim draudzīgi" vārdā no spēles laukuma pavākti nost. Tautas partija piekāpusies un vairs neprasa Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai atdot Eiropas Savienības fondu vadīšanu. Veselības ministrs Ivars Eglītis paziņojumus, ka savas nozares izdevumus var samazināt nevis par 25 miljoniem latu, kā to pieprasīja Dombrovskis, bet tikai maksimāli par 20 miljoniem, pastūmis malā. Iebildumi pret Dombrovska ideju likvidēt valsts uzņēmumu padomes ar draudzīgu rokasspiedienu "tu man, es tev" pienākuši pie vidējā – "neizšķirts" – līmeņa: nu, labi jau labi, lai lielajos uzņēmumos padomes paliek. Šķiet, ka prasībās pierimusi arī izglītības ministre Tatjana Koķe.

Daži politikas eksperti uzskata, ka tā bijusi tikai spēle uz publiku, sava veida realitātes šovs, lai cilvēkiem iespiestos atmiņā, ka tieši "Jaunais laiks", kam nu beidzot, kad zemāk vairs nav kur valstij krist, tiek atvēlēta iespēja iepriekšējo varas partiju ievārīto šausmu putru izstrēbt ar lielajām karotēm, vainojams turpmākajos nepatīkamajos un cilvēkus tracinošajos algu, pabalstu samazinājumos, pensiju indeksācijas apturēšanā, iespējamos nodokļu palielinājumos.

Vai pēc valdības apstiprināšanas partijas centīsies, lai nepatīkamie lēmumi asociējas ar jebkuru citu koalīcijas partneri, tikai ne ar pašiem, rādīs jau tuvākās dienas.

Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes sanāksmē tikko kā izskanējusi kritika par Latvijas stabilizācijas plānu un atzīts, ka budžeta izdevumi būs jāsamazina par 700 miljoniem latu. Topošais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis piedāvāja samazināt budžeta izdevumus par 280 miljoniem latu. Tātad no samazinājumiem izvairīties nevarēs un izmaiņas likumdošanā uz vēl drakoniskāku jostu savilkšanas pusi ir praktiski neizbēgamas

Tāpēc ne viens vien pesimists jau gara acīm redz šā realitātes šova specefektus: uz ielām kūpam karalaika lauku virtuves, un pie tām garā rindā stāvam pēc dienišķās biezputras bļodiņas izsalkušus cilvēkus, un savu porciju dabūjušos, turpat uz ielas sildāmies pie ugunskuriem...

Ekonomiste Raita Karnīte klauvē jau pie jaunās valdības sirdsapziņas: "Vispirms jāattīsta ražošana!" Tāpat kā līdz šim bija nenogurusi klauvējusi pie iepriekšējo valdību un Saeimas gudrajām galvām. Vai šodien sadzirdēs? Vai tagad sapratīs? Partija "Sabiedrība citai politikai", tāpat kā savulaik sociāldemokrāti, piedāvā ieviest progresīvo ienākuma nodokli: 20 procentu apmērā piemērot tiem, kam uz rokas gada ienākumi nepārsniedz 30 000 latu, un 25 procentus tiem, kam tie pārsniedz šo robežu. Bet kuram no valdības vīriem pietiks drosmes tik asi uzbrukt saviem sponsoriem?

Bet šodien, kad Saeimas deputāti balsos par jauno valdību, tāpat kā citugad martā, dārzos plauks sniegpulkstenītes. Balti zvanīdamas, ka laiks pavasarim. Varbūt vērts ieklausīties..