Kurzemes Vārds

12:15 Sestdiena, 29. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Vakar "Jaunais laiks", Tautas partija, Zaļo un zemnieku savienība, "Pilsoniskā savienība" un apvienība "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK vienojās par kopīgi veidojamās valdības deklarāciju. Ko tā mums sola?

Īsāka josta pilnīgi visiem
Uldis Grava,
"Jaunā laika" deputāts Saeimā

Tuvākajos sešos mēnešos un pat gadā Latvijā nebūs neviena iedzīvotāja, kuram nebūs ļoti grūti laiki. Nebūs atsevišķas nozares vai cilvēki, uz kuriem tas neattieksies – jostas būs jāpievelk absolūti visiem. Ja arī kādam nebūs samazināta alga, tad būs jāiet piespiedu brīvdienās, varbūt būs jāstrādā tikai četras dienas nedēļā. Grūtie laiki attieksies arī uz pensionāriem, jo no pensiju indeksācijas uz kādu laiku būs jāatsakās. Absolūti visa liekā birokrātija tiks likvidēta, arī uzņēmumu padomes. Būs sāpīgs laiks, un var rasties jautājums: vai šī valdība spiedienu izturēs? Droši vien pārbaudījumu un nepopulāru lēmumu būs dučiem.

Labā puse ir tā, ka koalīcija ir sapratusi, ka ir jāatstāj iespējas attīstībai, uzņēmējdarbība ir jāatbrīvo no birokrātijas šķēršļiem un jāpaātrina ceļš uz Eiropas Savienības fondu apgūšanu. Deklarācijā speciāli uzsvērts, ka jāatbalsta inovatīvas produkcijas radīšana, lai veicinātu eksportu, un par atbalstu eksportam un būvniecībai deklarācijā rakstīts diezgan daudz.

Runa ir arī par Eiropas kopīgo enerģētikas politiku, lai mēs nepadodamies Krievijai, bet gan lai izmantotu vietējos atjaunojamos resursus. Deklarācijā diezgan skaidri norādīts, ka mēs atsakāmies no pakļautības kompānijai "Gazpromam". Savukārt kultūras jomā priecē, ka nav atsviesta ne Nacionālās bibliotēkas būvniecība, ne palīdzība Okupācijas muzejam. Man svarīgi, ka deklarācijā ielikts solījums par veco Latvijas kaiti – korupciju, ka tiks ieviesta vispārēja iedzīvotāju ienākumu deklarācija un ka nebūs vairs iespēju noslēpt nelikumīgus guvumus. Beidzot tas ir uzrādīts par mērķi.

Bet pamatu pamatā ir vēsts – šie būs grūti laiki.

Skan labi, bet vajag rīcību
Kirovs Lipmans,
akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" līdzīpašnieks

Šaubos, vai šī valdība būs dzīvesspējīga, jo galvenokārt spriež, kam naudu atņemt, nevis – kur to nopelnīt. Vajag konkrētus priekšlikumus, kā nopelnīt naudu, lai investēto atgūtu. Par to vajadzētu domāt vispirms, bet par to nav runas. Lai Dievs dod, ka es kļūdos! Šī ir tikai vispārīga deklarācija. Zināt – kad partijas grib taisīt reitingus un imidžu, tad apsola visu pēc kārtas.

Solījumi mazināt birokrātiju, veicināt eksportu izklausās ļoti labi. Varbūt valdība tagad tomēr sapratīs, ka Latvijai vajag piedalīties izstādēs un uzņēmēju forumos – Ķīnas forumā Latvija piekrita piedalīties pēdējā. Taču vajadzība sekmēt eksportu bija zināma arī iepriekšējām valdībām. Un tās solīja to pašu. Bet kur tas viss ir? Es biju šokā, kad svētdienas vakarā televīzijā bijušo premjeru pārrunās neviens no viņiem nenosauca pie vadošajām nozarēm farmāciju. Tas liecina, ka runas par eksportu ir tikai populisms. Metālapstrāde, farmācija, pakalpojumi, tās visas ir galvenās nozares, ar kurām Latvija varētu iziet pasaulē. Bet tas nav nopietni saprasts.

Negribu kritizēt, taču mana lielākā vēlme – no valdības sagaidīt tieši konkrētu rīcību jau tuvākajā laikā. Kamēr tās nebūs, arī ticība tai būs maza.