Kurzemes Vārds

02:29 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Apzināties piederību Liepājai
Andžils Remess

Šodien Liepājai dzimšanas diena. Skanēs svinīgi apsveikuma vārdi, pacilātas runas, jūsmīgas frāzes, godinās cienījamākos liepājniekus, kā jau tādā reizē tas pienākas. Kāds iezīmēs pilsētas nākotnes vīziju, kāds atgādinās svarīgākos pieturas punktus Liepājas noietajā ceļā 384 gadu garumā. Un nākamajā dienā tas jau būs aizmirsts, lai atkārtotos pēc gada 18.martā.

Bet vai dzimšanas diena nav piemērotākais brīdis, lai padomātu arī par kaut ko paliekošu? Jā, ir izdotas grāmatas par nozīmīgākajiem akcentiem Liepājas vēsturē un atsevišķu nozaru attīstību. Mūsu laikrakstā publicēts gan ieskats pilsētas dzīvē dažādās desmitgadēs, gan noteiktas izcilākās personības veselā virknē nozaru 20.gadsimtā.

Nupat ekspertu grupa izveidojusi Latvijas kultūras kanonu – noteikusi nācijas piederības zīmes septiņās nozarēs, izvēloties tās kultūras vērtības, kuras uzskatām par saviem simboliem. No Brīvības pieminekļa un Raiņa līdz Līgosvētkiem un kapu kopšanas tradīcijām.

Kāpēc līdzīgs saraksts nevarētu tapt arī par Liepāju? Un nevis uz mūsu pilsētu mehāniski pārcelt minēto kanonu, nevis noteikt tikai kultūras vērtības, bet papildināt šo simbolu diapazonu. Jo vai tad mazāka nozīme ir vēstures notikumiem un vēstures objektiem, norisēm un personībām rūpniecībā, medicīnā, izglītībā, sportā, kas raksturo Liepāju? Latvijas faktiskās galvaspilsētas statuss 1919.gadā un Rožu laukums, pirmais elektriskais tramvajs Krievijas impērijā un slaveni jūrasbraucēji, lidmašīnu būve un Svētās Annas baznīca, futbola zelta laiki un dziesma "Pilsētā, kurā piedzimst vējš". Un tā tālāk.

Protams, ir grūti izvēlēties vienotu kritēriju, un skaidrs, ka šāds saraksts būs subjektīvs. Tāpat kā subjektīva ir Gada un Goda liepājnieku, sporta laureātu noteikšana. Bet ne jau pieminekļi mums jāceļ šiem notikumiem, sasniegumiem, cilvēkiem, jēdzieniem. Un ne jau tas vajadzīgs, lai parādītu pilsētas viesiem, kas mēs esam un ar ko lepojamies. Tāda saraksta tapšanas process vien – pārcilājot, izvēloties un diskutējot – mums ļautu dziļāk ieskatīties savā pilsētā un apzināties savu piederību tai. Kāpēc Liepājas dzimšanas dienā nenolemt sākt veidot pilsētai tādu dāvanu, lai nākamā gada 18.martā to pasniegtu?