Kurzemes Vārds

13:58 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dažādi

Kur Liepājā tikt pie pasēm?
Līvija Leine

Uzmanību! Nāk vasara

Vaicāta par šodienas aktualitātēm, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas pilsētas un rajona nodaļas vadītāja Vija Vilmane par pirmo ziņu, kas būtu jāzina liepājniekiem un rajona iedzīvotājiem, nešaubījās ne mirkli. "Nāk vasara!" viņa teica. "Droši vien, neskatoties uz krīzi un citām nepatikšanām, cilvēki ceļos un jebkuram Latvijas iedzīvotājam no 15 gadu vecuma obligāti ir vajadzīgs personu apliecinošs dokuments, proti, pase."

Pases vajadzīgas arī bērniem, kurus vecāki domā vest vai laist ceļojumos ārpus Latvijas robežām.

Lai nebūtu jāstāv nogurdinošā rindā, ir iespējams pierakstīties, lai dokumentus pases saņemšanai nodotu sev vēlamā laikā. To var izdarīt gan nodaļā, gan pa telefonu 63422802. Daudziem cilvēkiem ārzemēs dzīvo radi un draugi, kuri vasarās tiek aicināti ciemos, bet viņi dzīvo valstīs, no kurām Latvijā var iebraukt tikai ar vīzu. Tāpēc ielūgumu viņiem iedzīvotāji aicināti noformēt laikus, jo tas ir derīgs sešus mēnešus. Arī to var izdarīt ar iepriekšēju pierakstu, tālrunis – 63407917. Arī uzturēšanās atļauju izsniegšanai un reģistrēšanai paredzēts iepriekš pierakstīties. To var pieteikt pa tālruni 63407916.

Taču tas nenozīmē, ka nodaļas pakalpojumi ir tikai ar pierakstu. Lai saņemtu izziņas, iepriekšēju pierakstu nevajag. Vienīgi jāaiziet uz nodaļu, jāuzraksta iesniegums, un to var saņemt 1–5 darba dienu laikā atkarībā no samaksas.

Pēc pasēm – uz Kuldīgu?

Taupības režīms ir ienesis korekcijas arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ikdienā. Liepājas nodaļa palikusi bez apkopējas, apmeklētājiem netiek pirkts dzeramais ūdens, mazāk līdzekļu izdevumiem, bet visi darbinieki saņem par 10 procentiem mazāku algu nekā pagājušajā gadā.

Taču nesen pārvalde ir svītrota no to Iekšlietu ministrijas iestāžu skaita, uz kurām neattiecina valsts budžeta rezerves fonda prasības. Pārvaldei nekavējoties jāatrod iespēja vēl par 10 procentiem samazināt atalgojuma fondu. Tas nozīmē, ka jāatlaiž piektā daļa darbinieku. Lai izietu no šīs situācijas, pašlaik tiek domāts no 1.aprīļa pāriet uz septiņu stundu darba dienu vai četru dienu darba nedēļu. Pārvalde ir veikusi aplēses arī gadījumam, ja piepildās prognoze par nepieciešamību samazināt valsts iestāžu izdevumus par 20 procentiem. Lai iegūtu šādu summu, būtu jāatlaiž gandrīz puse darbinieku, jāslēdz teritoriālās nodaļas un jāatstāj tikai pieci reģionālie centri Rīgā, Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē un Latgalē. Ja Kurzemes nodaļa būs Kuldīgā, kā iecerēts, Liepājas un Liepājas rajona 128 tūkstoši iedzīvotāju būs spiesti mērot ceļu turp. Lai protestētu pret šo situāciju, pārvaldes darbinieki, arī no Liepājas nodaļas, 17.martā bija iecerējuši nestrādāt, bet braukt uz Rīgu piketēt. Taču pēc jaunās iekšlietu ministres lūguma pikets pagaidām atcelts.

Savukārt Liepājas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde pašvaldības vārdā nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un iekšlietu ministrei Lindai Mūrniecei, paužot neizpratni un satraukumu par to, ka varētu tikt slēgta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas pilsētas un rajona nodaļa.

Darba slodze – ne pa jokam

Liepājas nodaļā darbinieku skaits pagaidām nav samazināts un ar klientiem strādā 17 cilvēku. Taču 27.martā budžeta taupības nolūkos Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļa būs slēgta. Darbinieki šo dienu pavadīs bezalgas atvaļinājumā. Nākamā bezalgas atvaļinājuma diena būs 30.aprīlī. Šajās dienās pakalpojumus var saņemt jebkurā citā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā.

Grūti prognozēt, cik iedzīvotāju un kā nodaļa dienā spēs apkalpot, ja paliks spēkā stingrākie iespējamie taupības režīma pasākumi. Pagājušajā gadā 17 darba vietās ik darba dienu apkalpoti vidēji 200 klientu. Pavisam izsniegtas 22962 pases (16260 pilsoņiem, 6699 nepilsoņiem, 3 bezvalstniekiem), 1398 uzturēšanās atļaujas, 2236 izziņas, 1233 uzturēšanās atļaujas, kā arī 3246 ielūgumi un izsaukumi. Tā kā ar vienu ielūgumu Latvijā iebrauc vairāki cilvēki, tad caur Liepājas nodaļu tika uzaicināti vairāk nekā 6000 cilvēku.

Lai darbs ritētu raitāk un cilvēkiem nebūtu lieku reizi jānāk uz nodaļu, Vija Vilmane lūdz vecākus vai aizbildņus, kuru bērni ir vecumā līdz pieciem gadiem, iesniedzot dokumentus bērnu pases saņemšanai, noteikti atnest arī sava bērna fotogrāfiju. Nodaļā fotografē tikai bērnus no 5 gadu vecuma. Bērna pase līdz 5 gadu vecumam derīga vienu gadu, pēc 5 gadiem – 5 gadus.

Tagad izdod tikai tādas pases, kurās iekļauts biometriskais attēls un biometriskie pirkstu nospiedumi. Tāpēc nodaļas darbinieki lūdz arī neapvainoties, ka neder pašu klientu sagādātie foto, un nepārmest par nodaļā fotografēto attēlu kvalitāti. Tie nav mākslas foto, no tiem jāiegūst tikai biometriskie dati. Čips, kurā tie iestrādāti, nav redzams, un bez speciālas aparatūras to nevar nolasīt. Nav pamata uztraukumam, ka kāds varētu izmantot nelāgos nolūkos otra cilvēka pirkstu nospiedumus vai sejas datus. Ja kāds mēģinājis ielauzties čipā ieslēptajā informācijā, to ar speciālu aparatūru var noteikt dienesti, kam tāda pieejama. Pagaidām ziņu par šādiem gadījumiem neesot.

Vija Vilmane arī iesaka iedzīvotājiem vairāk izmantot elektroniskos pakalpojumus. Pārvaldes mājaslapā bez e-paraksta var noskaidrot pašvaldību, kurā persona dzīvojusi kārtējā gada sākumā, kādi dokumenti ārzemniekam nepieciešami ieceļošanai Latvijas Republikā, pārbaudīt, cik personas ar interesējošo vārdu ir iekļautas Iedzīvotāju reģistrā. Ar VAS "Latvijas pasts" izsniegtu drošu elektronisko parakstu vairāk e-pakalpojumu pieejami portālā www.latvija.lv, kā arī "Swedbank", "SEB bankas" vai "Latvijas Krājbankas" internetbankā.

– Nav pamata uztraukumam, ka kāds nelāgos nolūkos varētu izmantot otra cilvēka pirkstu nospiedumus vai sejas datus.
– Ja Kurzemes nodaļa būs Kuldīgā, Liepājas un Liepājas rajona 128 tūkstoši iedzīvotāju būs spiesti mērot ceļu turp.