Kurzemes Vārds

13:24 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Aicina pacelt karogus

Šodien, Liepājas dzimšanas dienā, Liepājas dome aicina iedzīvotājus pie mājām un iestāžu ēkām pacelt Liepājas vai Latvijas valsts karogus. Šādu pienākumu pašvaldības iestādēm, aģentūrām un uzņēmumiem uzdevis arī domes izpilddirektors Edgars Rāts.

Pirmie skanīgie apsveikumi pilsētai

Vakar Liepājas Latviešu biedrības namā notika Liepājas 384.dzimšanas dienas svētku koncerts "Tai rītā...". Agra Engelmaņa, Aleksandra Iļjina, Andra Kontauta, Ērika Ešenvalda, Imanta Kalniņa, Jāņa Lūsēna, Selgas Mences un Valda Aivara dziesmas izpildīja Liepājas pilsētas kori – Liepājas Universitātes sieviešu koris "Atbalss", Liepājas baptistu Pāvila draudzes jauktais koris "Laiks", Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra sieviešu koris "Aija", vīru koris "Dziedonis". Klausītājus priecēja arī jauktie kori "INTIS", "Kursa", "Lauma" un "Līva". Sveicienus krāšņā sajūtu buķetē savija Liepājas teātra aktrise Anita Kvāla.

Pēdējā "Killlera dienasgrāmata"

Ceturtdien pulksten 19 Liepājas teātrī pēdējo reizi spēlēs ironisku trillerkomēdiju "Killlera dienasgrāmata", kuras dramatizējumu pēc Denija Kinga romāna ar tādu pašu nosaukumu veidojis izrādes režisors Dž.Dž.Džilindžers. Pirmizrādi iestudējums piedzīvoja 2007.gada 17.maijā. Titullomā – Egons Dombrovskis, kurš par Jana lomu šajā izrādē saņēma "Spēlmaņu nakts 2006/2007" teātra balvu nominācijā "Gada aktieris".

Nezināmiem kareivjiem

Ziemeļu kapsētas ziemeļu galā starp apbedījumiem atrodas liels, brūngans krusts, kas uzlikts 1914.–1918.gada kārā kritušo krievu kareivju piemiņai. Piecdesmitajos gados iepretī tam bija neliels brāļu kapu laukumiņš. Taču vēlāk, neskatoties uz izdaudzināto lozungu "Neviens nav aizmirsts, nekas nav aizmirsts", šajā vietā tika veikti jauni apbedījumi. Monolītais betona krusts jau sen ir laikazoba sagrauzts. Un tagad par to ieinteresējusies Liepājas Krievu kopiena. Tā kā remonts neko neglābs, ir iecerēts šajā vietā uzlikt jaunu krustu. Valdes priekšsēdētājs Valērijs Kravcovs sacīja, ka par tā lielumu un formu galīgo lēmumu varēs pieņemt pēc speciālistu
ieteikuma.

"Melo-M" – Svētās Trīsvienības katedrālē

Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda vadītāja Anta Zālīte informē, ka sestdien, 21.martā, pulksten 18 Svētās Trīsvienības katedrālē notiks koncerts, kurā akadēmiskās mūzikas skaņdarbus izpildīs čellu trio "Melo-M", vokāliste Margarita Vilsone un Liepājas pilsētas ērģelnieks Lotars Džeriņš. Koncertu vadīs mūziķis Ingus Ulmanis. Tas ir viens no koncertiem, kuri jau trešo gadu notiek, lai vāktu ziedojumus katedrāles un ērģeļu atjaunošanai un kurus organizē Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds un "Igo mūzikas menedžments". Šogad tie apvienoti zem nosaukuma – "Mūzika – dievnamam". Ieeja koncertā, kā jau ierasts, par ziedojumu. Šī koncerta ienākumi tiks dievnama jumta atjaunošanai. Jau pabeigta jumta remonta tehniskā projekta izstrāde, bet šogad paredzēts remontēt jumta konstrukcijas un segumu.

Jauns komisijas veikals

Tirgoņu ielā 25 atvērts jauns, 300 kvadrātmetru plašs komisijas veikals – pašlaik platības ziņā lielākais Liepājā. Veikals atrodas ēkas divos stāvos. SIA "Galerija māja" valdes locekle Sigita Andersone pastāstīja, ka veikalā komisijā pieņem gan sadzīves un biroja tehniku, datorus, video un audiotehniku, gan mēbeles, sporta preces un bērnu preces. Visām lietām jābūt labā kārtībā. Lai arī veikals atvērts pavisam neilgu laiku, interese par to ir liela kā no pircēju puses, tā no tiem liepājniekiem, kuri vēlas mantas nodot komisijā.

 

Atbalsta 31 nevalsts organizāciju projektu

Domē beidzies nevalsts organizāciju projektu konkurss, kuram šogad atvēlētais pašvaldības līdzfinansējums ir 17000 latu. Bija iesniegts 31 projekta pieteikums ar vēlmi kopā saņemt 32627 latus. Nolemts naudu piešķirt visiem projektiem.

Organizācijas saņems no 50 līdz 1450 latiem, ņemot vērā katra projekta nozīmīgumu pilsētai un sabiedrībai. Pirmo reizi projektu konkursā piedalījās Latvijas poļu savienības Liepājas nodaļa, biedrība "Velte", Liepājas Diakonijas centrs, Liepājas Tūrisma un tekstila skolas biedrība "Arods" un biedrība "Karostas nami".

Līdzfinansējums galvenokārt lūgts aktivitātēm sociālās vides uzlabošanai pilsētā, jauniešu aktivitātēm, kultūrvides sakārtošanai, dažādām izglītojošām aktivitātēm, mājaslapas izveidei u.c.

Pirmo reizi tiek prasīts līdzfinansējums invalīdu sporta svētku organizēšanai, kurus pieaugušajiem plāno organizēt Liepājas Neredzīgo biedrība, bet bērniem – Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas komiteja. Nevalsts organizāciju konkurss Liepājas pašvaldībā notiek kopš 2003.gada. Iepriekšējos gadus projektu konkurss tika izsludināts divas reizes gadā, šogad pēc pašu nevalsts organizāciju pārstāvju ierosinājuma – vienu reizi gadā. Pērn tika atbalstīti 52 projekti, kuriem pašvaldība atvēlēja 33613 latu.

Tautiskā deja dzīvo bērnu draiskajos soļos
Daina Meistere

Septītajos bērnu tautas deju svētkos "Pilna sauja dzintariņu" piedalījās 13 bērnu tautas deju kolektīvu no Kurzemes un Rīgas. Mazi un lielāki tautisko deju dancotāji iekrāsoja Latviešu biedrības nama skatuvi latviešu tautas tērpu krāsās un piedipināja ar ritmiskiem palēcieniem un apgriezieniem. Šogad deja vispirms uzplauka skolās un tikai tad kolektīvi no mūsu mākslinieciskā jaunrades centra "Vaduguns", Liepājas Bērnu un jauniešu centra, pirmskolas iestādes "Kāpēcītis", 15. un 8.vidusskolas, privātskolas "Varavīksne", kā arī "Krustiņi" no Tautas mākslas un kultūras centra kopā ar viesiem no Rīgas bērnu un jauniešu centra "Daugmale" deju kolektīva "Pērlīte" satikās uz lielās skatuves. Svētku mērķis ir stiprināt Dziesmu un deju svētku tradīcijas, sekmējot bērnu un jauniešu deju kolektīvu radošās aktivitātes, pulcēt vienkopus deju kolektīvus, veicinot vadītāju jaunradi un sadarbību profesionālās meistarības jomā, un rosināt Liepājas bērnos un jauniešos interesi par latviešu tautas deju kā mērķtiecīgu pašapliecināšanās iespēju. Svētku krustmāte, Tautas mākslas un kultūras centra bērnu deju kolektīva "Krustiņi" vadītāja Inta Āboliņa atzina, ka ir būtiski sanākt kopā, lai parādītu savu kolektīvu veikumu un salīdzinātu to ar citu vadītāju darbu, bet galvenais – ļaut bērniem izjust dejas prieku, skatuvi un skatītāju pateicību – aplausus.

 

Par biznesa iespējām Uzbekistānā

Liepājas Pilsētas domes Attīstības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru 24.martā pulksten 12 domes lielajā zālē aicina pilsētas un rajona uzņēmējus uz bezmaksas semināru par biznesa iespējām Uzbekistānas tirgū. Semināra mērķis ir iepazīstināt ar Uzbekistānas tirgus īpatnībām un attīstības tendencēm, sniegt derīgus padomus tiem, kas plāno biznesa aktivitātes šajā tirgū. Seminārā aicināti piedalīties Liepājas pilsētas un rajona uzņēmēji, kas eksportē vai vēlas uzsākt eksportu uz Uzbekistānu, apsver iespēju sadarboties ar Uzbekistānas uzņēmumiem. Informēs un uz jautājumiem atbildēs LIAA sabiedriskais pārstāvis Uzbekistānā Aigars Lazdiņš, firmas "Oriental Capital Management" direktors Anvars Irčajevs (Uzbekistāna), kā arī Latvijas eksportējošo uzņēmumu pārstāvji. Semināra prezentācijas paredzētas latviešu un krievu valodā. Pieteikšanās semināram un informācija uzziņām domes Attīstības pārvaldē. Tālrunis 63404803; e-pasts: [email protected].

Optimisti sakopj pavasara tirdziņa vietu
Pēteris Jaunzems

Krūmu ielā 14, liepājnieka Jāņa Birzkopa īpašumā, kur 21.martā, bet pēc tam arī 4. un 11.aprīlī no pulksten 9 līdz 16 paredzēts sarīkot zemnieku piedāvātās produkcijas pavasara tirgošanos, vēstures un kultūrvietu kopēji "Optimistu pulks" sarīkoja talku. Tās dalībnieki uzposa telpas, kur paredzēts izvietot lauksaimniecības produkciju, kā arī atbrīvoja pagalmu, kas bija pagalam piedrazots un piekrauts ar zaru kaudzēm. Izpildot Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu prasību, tika sakārtots ūdensvads, bet nojumei jumtu salabot apņēmusies Grobiņas pašvaldība.

Optimistu vadītāja Skaidrīte Solovjova pastāstīja, ka sarīkojums esot saskaņots ar Pilsētas domes amatpersonām, kas izrādījušas pretimnākšanu un ieinteresētību, taču neatkāpjoties arī no noteikumiem, kuri šādos gadījumos, kad lietas saistītas ar laukos ražotās pārtikas produkcijas tirgošanos pilsētā, jāievēro. "Esmu pārliecināta, ka, darbojoties visi kopā, mēs tos spēsim izpildīt, taču katram zemniekam atsevišķi tāds uzdevums nebūtu pa spēkam, jo, vaļsirdīgi sakot, tas, ko prasa ievērot, ir murgs," viņa atzina, pastāstot, ka zemnieki esot apziņoti un solījuši atbraukt, atvedot sev līdzi gan pienu un tā izstrādājumus, gan kartupeļus un kāpostus, gan sīpolus un ķiplokus, gan rutkus, kas esot ļoti pieprasīti.

Jubilejas koncerts – garš un daudzveidīgs

Grupas "The Hobos" līderis Rolands Ūdris savu vārdu ir turējis, iepriekš solot, ka apvienības 10 gadu jubilejas koncerts klubā "Fontaine Palace" ilgs divas stundas, un tajā viņš un grupas dalībnieki Vilnis Krieviņš, Egons Kronbergs, Mārtiņš Burkevics piedāvās gan labi zināmas, gan vispār koncertos nespēlētas dziesmas, kuras nāk no apvienības izdotajiem albumiem "Radio Jah Jah", "Flashblack Mornings", "Perfect Solution" un "Numbvision".

Uz koncertu aizvadītajā piektdienā bija ieradušies daudz dažāda vecuma cilvēku, starp kuriem bija arī rīdzinieku un visai liels mediju pulks. Dažs no "Kurzemes Vārda" uzrunātajiem koncerta apmeklētājiem atzina, ka divu stundu koncerts bijis mazliet par garu un dažbrīd sākusi zust uzmanība, tomēr vienlaikus arī pauda prieku, ka "The Hobos" par jubilejas svinību vietu izvēlējies tieši Liepāju – vietu, no kurienes nāk apvienības dalībnieki. Koncertā aicināts vai ne, bet dalību ņēma arī pats kluba saimnieks Luī Fonteins – te koncerta vidū pasludinādams sevi par rokenrola karali un demonstrēdams savas ādas bikses, te "The Hobos" uzstāšanos pabeigdams ar vienas dziesmas izpildīšanu, kam sekoja Egona Kronberga ģitāras spārdīšana pa zemi.

Ogļu stacijas projektu varētu atlikt

Kurzemes elektrostacijas projekts būtu uz kādu laiku jāatliek, aģentūrai LETA izteicies jaunās valdības ekonomikas ministrs Artis Kampars ("Jaunais laiks"), uzsverot, ka Latvijai jākoncentrējas uz vietējo resursu izmantošanu – tas arī uzsvērts Valda Dombrovska vadītās valdības deklarācijā.

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks ministra izteikumus jau nosaucis par pārsteidzīgiem un uzsvēris, ka Kurzemes ogļu stacijas projekts paredz kā kurināmo izmantot arī vietējos resursus – biomasu.

Kā jau ziņots, Ivara Godmaņa vadītā valdība pirms Ziemassvētkiem bija apstiprinājusi noteikumus par elektrostacijas konkursu, kurā paredzēts, ka varētu būvēt gan cietā kurināmā staciju (galvenokārt – ogļu), gan gāzes elektrostaciju. Partijas "TB"/LNNK ministri gan iebilda pret pieļāvumu būvēt gāzes elektrostaciju, jo tas ir pretrunā ar mērķi sekmēt Latvijas enerģētisko neatkarību no Krievijas.

Iepriekš valdība plānoja drīzumā izsludināt Kurzemes elektrostacijas projekta konkursu, vēl tika gaidīts tikai Eiropas Komisijas apstiprinājums konkursa noteikumiem.