Kurzemes Vārds

17:15 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Kā izaudzēt veselībai drošus graudus?
Pēteris Jaunzems

Semināru par to, kā attīstāma graudkopība bioloģiskajās lauku saimniecībās, rīko Priekuļu un Stendes selekcionāri, kas līdz šim kopīgi darbojās projekta "Tehnoloģiskie risinājumi graudkopības nozares attīstībai Latvijā" īstenošanā.

Seminārs notiks 30.martā pulksten 11 Zemkopības ministrijas 315.telpā. Ieskatu projekta īstenošanas gaitā gūtajos rezultātos sniegs Stendes zinātniece, agronomijas doktore Sanita Zute. Pēc tam iecerēta ražotāju un selekcionāru diskusija un saruna par graudaugu audzēšanu un slimībām.

Praktisko audzētāju pozīcijas izklāstīt solījis zemnieku saimniecības "Ķelmēni" īpašnieks Juris Paulovičs, kurš runās par pārtikas rudziem, un akciju sabiedrības "Rīgas dzirnavnieks" pārstāve Ineta Kārkla, kas stāstīs par pārtikas kviešiem. Situāciju graudu tirgū analizēs SIA "Kurland Korn" pārstāvis Ainārs Spridzēns.

Vērtēs Liepājas jaunos talantus

Sestdien pulksten 18 Liepājas Latviešu biedrības namā notiks jauniešu talantu konkurss "Liepājas jaunie talanti". Tiks rādīti dažādi priekšnesumu dziedāšanā, dejošanā, zīmēšanā un fotogrāfijā. Būs arī pārsteigumi no talantiem, kas jau sevi pierādījuši plašākai publikai. Pasākumu organizē Liepājas Skolēnu dome un biedrība "Kultūras aktīvistu apvienība "OPĀ"".

Lai noskaidrotu finālistus, šodien pulksten 15 notiks talantu atlase klubā "Fontaine Palace". Šogad konkursam pieteikti vairāk nekā 30 priekšnesumu, tādēļ konkurence būs sīva un sniegums pārdomāts. Konkursantu vidū ir dziedātāji, dziesmu sacerētāji, mūzikas instrumentu spēlētāji, fotogrāfi, gleznotāji, sporta vingrotāji un dažādu deju stilu izpildītāji. Finālā talantus vērtēs žūrija, kurā darbosies dažādu profesiju pārstāvji.

Bibliotēka uz riteņiem no Ofenbahas
Pēteris Jaunzems

Uz Grobiņas pagastu no Ofenbahas pilsētas Vācijā atceļojusi bibliotēka uz riteņiem. Tā saņemta kā dāvinājums un turpmāk apkalops pagasta, bet tuvākajā nākotnē arī novada iedzīvotājus.

Grobiņnieki visatsaucīgākie

Bibliobusu, kā dāvanu nodēvējuši grobiņnieki, uz Vāczemi saņemt bija devies pagasta vadītājs Aivars Priedols. Viņš pastāstīja, ka sākotnēji tas ticis piedāvāts Liepājas Centrālajai zinātniskajai bibliotēkai, jo Ofenbahas pārvietojamās bibliotēkas vadītāja Dina Herde ir bijusī liepājniece. Taču liepājnieki no dāvinājuma atteikušies, tāpēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadītāji busiņu piedāvājuši rajonu grāmatu krātuvēm. Visatsaucīgākā izrādījusies Grobiņas Pagasta padome, jo tur ir divas bibliotēkas ar bagātīgu grāmatu fondu, ko bez kavēšanās var likt iekšā transporta līdzekļa īpaši iekārtotajos plauktos. A.Priedols teica, ka ideja par šādu ceļojošu bibliotēku pašvaldībai jau bijusi iekļauta attīstības plānā un tādēļ deputāti esot pateicīgi Ofenbahas mēram un pilsētas bibliotēkas kolektīvam par pretimnākšanu.

Bibliobuss esot labi saglabāts un apmierinošā tehniskā kārtībā. Tagad tas tikai jāsakārto savam uzdevumam un jāatbrīvo no vācu uzrakstiem. Līdzīgs autobuss, kas kalpo kā bērnu rotaļu istaba, pagastā jau iegādāts un regulāri apceļo mazos klientus.

Interesē vēsture un dziedniecība

Grobiņas pagasta bibliotēkas vadītāja Laima Liepiņa uzsvēra, ka pagastā ir daudzas biezi apdzīvotas vietas – Robežnieki, Dubeņi, Rolava, Ālande un citas, taču tām pietrūkst vienota centra. Šī iemesla dēļ stacionāru bibliotēku var izvietot dažādās vietās, taču nekad nebūs tā, ka grāmatu krātuves atrašanās vieta spēj apmierināt visu lasītāju prasības. Tas esot jau vairākkārt izmēģināts. Arī tagad, kad bibliotēka atrodoties pagasta namā, daudziem grāmatu draugiem tik un tā nācies mērot lielus attālumus, lai tiktu pie lasāmvielas. Tādēļ, vēloties cilvēkiem izrādīt pretimnākšanu, līdz šim L.Liepiņa vienreiz mēnesī ar grāmatām smagi piekrautām somām centusies apbraukāt apdzīvotākās vietas. Taču tās iespējas, kas bija, neesot salīdzināmas ar to vērienu, kas būs pieejams turpmāk.

Lasītāju pulks Grobiņas pagastā ir prāvs. Pavisam divās bibliotēkās to skaits pārsniedzot piecus simtus cilvēku. Visvairāk lauku ļaudis interesējot vēsturiski sacerējumi, memuāri par ievērojamu cilvēku dzīvi, ļoti lasīti esot Latvijas autori, daudz pieprasot "Lata romānus", bet no žurnāliem visiecienītākie esot "Ilustrētā Zinātne" un "Ilustrētā Vēsture".

L.Liepiņa pastāstīja, ka tagad, kad medikamenti un ārstēšanās pakalpojumi kļuvuši dārgi, lasītāji vēloties pašizglītoties dziedniecības lietās, meklējot grāmatas par dabiskajiem ārstnieciskajiem līdzekļiem, kā arī interesējoties, kā atbrīvoties no psiholoģiskās slodzes un stresa.

Ar laiku bibliotēka uz riteņiem tikšot papildināta ar skaņu ierakstu diskiem un videotehniku, ko īpaši iecienījusi jaunatne, bet A.Priedols apsolīja, ka bibliobusā drīz vien kļūšot pieejams arī internets, jo pieredzes, kā to nodrošināt, pašvaldībai netrūkstot. Tādējādi ceļojošās grāmatu krātuves pakalpojumus varēs izmantot arī pagasta un drīz vien visa novada zemnieki, jo vairāk tāpēc, ka deklarācijas un citi dokumenti valsts institūcijām tiem jau nākamgad būs jāiesniedz tikai elektroniskā veidā.