Kurzemes Vārds

23:07 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Māras dienas vēstis

Vakar, kad sarkanbaltsarkanie karogi bija izkārti sēru noformējumā, iezīmējot vienu no Latvijas tautas traģiskākajiem datumiem, šai dienai bija arī cita vēsturiski vēl senāka, taču daudz priecīgāka nots. Pavasara Māras dienu, kas bija ievērojamākā marta diena senajiem latviešiem, sauca par dabas atmodas dienu. Un vai tad vakardiena pilnā mērā neatbilda mūsu pavasarīgajām cerībām? Un kā vēl! Vēss, spirgts gaiss, saulīte tek pār zemes maliņu, putniņi iemēģina rīklīšu labskanību…

Kristīgā ticība vēsturiski allaž kaut kā vijusies blakus pagānu lietām, un Māras kults arī meklējams senā pagānu ticībā. Pavasara Māras dienā (saukta arī par Māriņas dienu, Kāpostu Māru, Kāpostnieci, Atmodas dienu un citādi) vairumam izdarību bija saistība ar kāpostiem – jātin kamoli tik lieli, lai varētu cerēt uz tāda paša lieluma kāpostiem ražas laikā, kāposti, protams, arī jāēd. Bet ar pavasara Māras dienu saistās daudz citu ticējumu.

Bet, ja vakar neēdāt ne kāpostus, ne arī ar pūpoliem pērāt visus ogu krūmus, lai būtu daudz ogu, nevajag bēdāt. Vienīgi jaunām meitām jānožēlo, ka nav vērojušas mēslu čupu, ap kuru 25.martā notiek visnotaļ viedas lietas: ja pie čupas pirmais pienāca gailis, tad precībās brauks saimnieks, ja žagata, tad precinieks būs skroderis, ja zvirbulis, – kalps, ja krēķis – krodzinieks. Ja pirmā pie mēslu gubas ieradās vista, vēl gadu jāvada vecās meitās.

Tomēr 25.marts saistīts arī ar turpmāko laika apstākļu pareģojumiem. Tie varbūt jūs, lasītāji, ja kāposti jums neiet pie sirds un izredzētais ir jau sameklēts, interesēs vairāk. Galu galā ikvienam taču interesē, kad tad piepildīsies sinoptiķu marta sākumā solītais – mēneša beigās palikšot silts un gaisa temperatūra varētu sasniegt pat plus 15 grādu. Vismaz pagaidām šķiet, ka modernās metodes būs nošāvušas greizi, kaut gan mēnesis vēl nav beidzies un simtprocentīgi apgalvot to nevar. Bet kā būs ar senajiem tautas ticējumiem? Pierakstiet un pēc tam pārbaudiet paši!

Ticējumu pamatdoma ir tāda, ka laika apstākļi, kādi bija vakar, pastāvēs vēl 40 dienu. Ja nakts pirms Māras dienas ir auksta (bija auksta) – viss pavasaris būs auksts. Ja Māras naktī salst (sala) – togad miežu nebūs. Ja slapja Māras diena (nebija gan) – būs slapjš jūlijs. Ja Māras dienā iepūš auksti vēji (hmm?) – tie pūtīs vēl sešas nedēļas. Ja pēc Māras dienas ir auksts (?) – rudens būs auksts.