Kurzemes Vārds

15:50 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Lielo algu zobens

Pie varas nākušajam "Jaunajam laikam" un krīzes laika premjeram Valdim Dombrovskim vienā ziņā ir daudz vieglāka roka, ja runājam par finanšu apcirpšanu. Galu galā ne jau viņi augstajos amatos iecēla savus cilvēkus, to darīja citi, ne viņi solīja, ka nesamērīgi uzpūstais atalgojums saglabāsies arī turpmāk. Taču tām labi apmaksātajām amatpersonām, kurām ar 1. maiju vai nu būs jāsamierinās ar algu zobena asajiem cirtieniem, vai arī jāiesniedz atlūgums, kā to nule izdarīja "Lavijas pasta" valdes priekšsēdētājs Ivars Krauklis (jo 6 tūkstošu latu liels atalgojums mēnesī saruks līdz 2,5 tūkstošiem latu), ir jāsaprot, ka tieši valdošā elite lielā mērā vainojama pie pašreizējām Latvijas ekonomikas un tātad arī viņu pašu – šobrīd aizvainoto amatpersonu – problēmām.

Tas būtu dīvaini, ja lielākajai tautas daļai būtu jāekonomē, bet augšgals turpinātu dzīvot, cepuri kuldams. Gluži objektīvi, ka lielākās algas ir jāsamazina vairāk nekā proporcionāli zemākajiem atalgojuma līmeņiem, jo ir pieļautas nesamērīgas atšķirības. Kraukļa kungu gluži cilvēciski var saprast, un, iespējams, ka viņš tiešām šajā amatā bija cilvēks īstajā vietā. Ir viedoklis, ka tādējādi cietīs šis un citi nozīmīgi valsts uzņēmumi un to sekmīga attīstība. Piedodiet, neviens necietīs, jo nav labu vadītāju tikai savējo vidū, tādi ir vēl, tie tikai jāaicina darbā. Esmu pārliecināts, ka mūsu valstī ir pietiekami daudz izglītotu un gudru cilvēku, kas varētu nākt visu augstos amatus pametušo amatpersonu vietā, ja šie vadītāji tā rīkotos, un strādāt par krīzes algu, cerot ar savu darbu kādreiz nopelnīt vairāk.

Vēl bieži iztirzāts bubulis ir iespējamais scenārijs, ka tagad šie it kā neaizvietojamie augsta līmeņa vadītāji aizies uz privāto biznesu. Bet lieliski! Būs cilvēki, kas ir pietiekami kompetenti, lai palīdzētu panīkušajai uzņēmējdarbībai, lai tā atgūtos, pelnītu un maksātu nodokļus mūsu Latvijai. Kāpēc lai šeit saskatītu kādus draudus? Tieši uzņēmēji ir mūsu valsts un Liepājas pašvaldības stūrakmens.

Jāapzinās, ka Latvija būtībā ir finansiāla kraha priekšā. Ka daudz no tā, ko esam būvējuši, vienkārši var sabrukt. Un šajā brīdī verbāli apspēlēt faktu, ka kāds, lūk, pirms gada vai trim solīja labu algu, bet tagad tā dikti sarūk, ir nenozīmīga retorika.

Ints Grasis