Kurzemes Vārds

08:49 Svētdiena, 19. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pārņem ugunsdzēsēju apsaimniekošanu
Una Zāģere

Iekšlietu īpašumu valsts aģentūra kopš 1.janvāra pārņēmusi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes nekustamo īpašumu pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Tas nozīmē, ka par ēku un teritorijas uzturēšanu un nekustamo īpašumu remontu glābējiem turpmāk galvas vairs nebūs jālauza – viņi varēs nodoties tiešo pienākumu veikšanai.

Iekšlietu īpašumu valsts aģentūras Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas nodaļas sektora vadītājs Guntis Ratnieks paskaidroja, ka pārņemta VUGD četru posteņu apsaimniekošana Liepājā – Ganību, Jelgavas, Kapsēdes un Ziemeļu ielā, kā arī Priekules un Aizputes posteņu apsaimniekošana.

Vispirms aģentūra apņēmusies sakārtot ar īpašumiem saistīto dokumentāciju. Uzsākta arī situācijas izpēte un apsaimniekošanas darbi – ēku uzturēšana un remontēšana, uzraudzīšana, komunālo jautājumu risināšana. G.Ratnieks, iepazinies ar šiem no jauna apsaimniekojamajiem objektiem, ir secinājis: "Īpašumi, sevišķi Priekules postenis un objekti Jelgavas un Ziemeļu ielā Liepājā, ir katastrofālā stāvoklī. Un ugunsdzēsēju darba apstākļi arī zem katras kritikas, tie kliegtin kliedz vismaz pēc elementāriem uzlabojumiem."

"Katram jādara tas darbs, ko viņš prot. Ugunsdzēsējiem jāpilda savi tieši pienākumi, nevis jālauza galvas, kā, piemēram, salāpīt cauru jumtu," ir pārliecināts G.Ratnieks. Turklāt viņš uzskata, ka saimnieciskās rūpes šajos apstākļos, kad glābējiem tik tikko pietiek līdzekļi algām un degvielai, ir papildu slogs: "Liepājas brigādei naudas ir tik, cik budžetā atvēlēts, un, lai atrastu vienai vajadzībai, ir jāatņem no citas. Aģentūra var izvērtēt, kādiem mērķiem līdzekļi visvairāk nepieciešami, ko atlikt uz vēlāku laiku." Glābējiem tagad vairs neesot jāsatraucas arī par apkopēja un sētnieka algošanu, arī to dara aģentūra.

Saplānoti arī pirmie, neatliekamie darbi: "Vispirms nepieciešams vismaz pieremontēt Priekules posteņa ēku, lai apmetums no tās neturpinātu krist nost. Tad Jelgavas ielas ēkai jāierīko teknes, lai lietus neturpinātu bojāt būvi. Jau šogad veiksim aprēķinus, lai nākamā gada budžetā būtu nauda vismaz logu nomaiņai."

VUGD Liepājas brigādes komandieris Andrejs Beļakovs ir vienisprātis ar G.Ratnieku un pozitīvi raugās uz to, ka aģentūra uzņēmusies saimnieciskās rūpes. Pirmkārt, glābējiem nebūs jāatrauj laiks un spēks no tiešo pienākumu pildīšanas, lai grābtu lapas, mazgātu grīdas vai šķūrētu sniegu. Otrkārt, tas ir finansiāli izdevīgi.

Konkurss, lai sakoptu zemīti

Liepājas Novada fonds ar Hipotēku bankas atbalstu izsludina projektu konkursu Liepājas pilsētas un rajona biedrībām, nodibinājumiem un iedzīvotāju neformālajām grupām par apkārtējās vides labiekārtošanu un uzlabošanu. Konkursā atbalstīs projektus, kur mērķis būs apkārtējās vides sakārtošana ap dažādiem vides, kultūrvēsturiskiem, tūrisma objektiem, vides sakopšanas pasākumi, iespējas bērniem un jauniešiem lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Projekti jāiesniedz līdz 15. maijam. Projektus varēs īstenot no 2009. gada 1. jūnijā līdz 31. decembrim. Konkursa kopējais finansējums ir 3500 latu. Viena projekta maksimālās izmaksas nedrīkst pārsniegt 500 latu. Iesniedzējam jānodrošina 10 procentu liels līdzfinansējums mantas, naudas vai brīvprātīgā darba veidā.

Projektu konkursa nolikums un pieteikuma anketa pieejama interneta portāla www.lnf.lv sadaļā "programmu apraksti" vai pa e-pastu: [email protected] Kvalitatīvai projektu pieteikumu sagatavošanai pieejamas individuālas konsultācijas pa tālruni 63422788 vai 26808351 (Aiga). Liepājas Novada fonds ir filantropijas organizācija, kura piesaista līdzekļus un ar projektu konkursu starpniecību tos nodod Liepājas pilsētas un rajona iedzīvotājiem iniciatīvu īstenošanai. Šis ir fonda otrais projektu konkurss sadarbībā ar Hipotēku un zemes banku.

Kā izvairīties no agresijas?

Šās nedēļas nogalē radošās psiholoģijas centrā "Ģimenei" semināru vadīs bioenerģētikas speciālists Andžejs Reiters. Viņš savas zināšanas par bioenerģētiku pilnveidojis Krievijā, Japānā, Taizemē. A. Reiters Liepājā viesosies pirmo reizi. Seminārā stāstīts par to, kā visiem saprotamā veidā izsargāties no aizvien lielākās agresijas un ievest sevi rezultatīvas darbības stāvoklī, un tiks parādīti īstie krīzes izcelsmes iemesli. Mācību laikā atklās praktiskas metodes, kā izsargāties no stresa un haotiskām darbībām, kā arī aizsargāties no sadzīviskiem agresijas uzbrukumiem. A. Reiters sola atklāt metodes, kā atrast īsto attiecību partneri ģimenei, biznesam un sadarbībai grupā. A. Reiters raksta grāmatu par pašatveseļošanos "Īstā bagātība". Pieteikties semināram var psiholoģijas centrā "Ģimenei" vai mājaslapā www.globalaccess.lv.

 

Melngailieši – starp labākajiem klavieru duetiem

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Latvijas Klavieru skolotāju asociāciju rīkoja Latvijas mūzikas vidusskolu klavierspēles audzēkņu klavieru duetu konkursu, kurā piedalījās arī divi Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas ansambļi. Skolas metodiķe Irita Kalēja informēja, ka rezultāti ir iepriecinoši. "A" grupā astoņpadsmit ansambļu konkurencē skolotājas Anitas Poļanskas 5.klases audzēkņu duets – Toms Pēteris Korsaks un Roberts Šamanskis – ieguvis 1. vietu. Savukārt "C" grupā skolotājas Tamāras Stepanovas audzēknes Līga Dejus (3. kurss) un Elīna Teivāne (2. kurss) desmit duetu konkurencē izcīnījušas 3. vietu.

Aizrauj informācijas tehnoloģijas

RTU Liepājas filiāles studentu parlaments bija sarīkojis konkursu 12. klašu skolēniem "Informācijas tehnoloģijas", kurā piedalījās Liepājas pilsētas un rajona pārstāvji. Konkursa dalībniekos lielu interesi raisīja iespēja izmantot programmas "Datorsistēmas" inženiertehnisko nodrošinājumu. Konkursantus ar mehatroniskām ierīcēm un robotehniku nodrošināja SIA "Festo".

Konkursā galveno balvu ieguva Vaiņodes vidusskolas skolnieks Gatis Lāns, otro vietu izcīnīja viņa skolasbiedrs Oskars Jēkabsons. Trešo godalgu ieguva Liepājas 1. ģimnāzijas audzēknis Nauris Pūķis. Vienlaikus notika koledžas studiju programmas "Datorsistēmas" jaunā novirziena "Mehatronisko ierīču un robotehnikas datorvadība" prezentācija, kurā jaunieši varēs sākt studēt no 2009./2010. mācību gadā.

Vēl privatizē

Privatizācijas aģentūra paziņojusi, ka noslēgti līgumi par vairāku objektu privatizāciju. Liepājā pie tiem pieskaitāms apbūvēts zemes gabals Krūmu ielā 59a – bijusī boilermāja. To privatizē SIA "Liepājas enerģija". Objekta vērtība – 3948 lati. Privatizācijai nodots zemes gabals arī Aizputē, Kalvenes ielā 27 (pirmpirkuma tiesības pieder akciju sabiedrībai "Kurzemes atslēga 1" un gruntsgabals "Randa" Otaņķu pagastā. Ir pabeigts privatizācijas process objektā Liepājā, Kapsēdes ielā 3.

Stārķiem atkal būs mājvieta
Viktors Ulberts

Arborists jeb koku kopējs Vaironds Bitenieks īstenojis savu apņemšanos un pagājušajā nedēļā sakopis simtgadīgo papeli pie Cīravas ielas 6. nama, lai stārķi atkal varētu piekļūt savai ligzdai.

Jau rakstīts, ka vecajā kokā apmēram 15 metru augstumā stārķi pirms 10 gadiem bija ierīkojuši ligzdu, taču pēdējos divus gadus nespēja tajā atgriezties, jo koka zari bija pārāk saauguši un neļāva ligzdai piekļūt. Tāpēc līdzās esošā nama saimniece Bernadeta Siksniene ar laikraksta starpniecību lūdza atsaukties cilvēkus, kas varētu palīdzēt apzāģēt zarus, jo bija žēli noskatīties, kā stārķi ik pavasari atlido, skumji pariņķo virs koka un dodas prom.

B.Siksnienes lūgumam atsaucās V.Bitenieks, kurš saņēma pašvaldības atļauju vecā koka zaru apzāģēšanai, kā arī kaimiņu piekrišanu, ka viņi neiebilst pret stārķa ligzdu savu māju tuvumā.

"Atbrauca vesela brigāde. Bez jebkāda pacēlāja. Kokā viņi tika augšā ar virvēm, visu kārtīgi saposa. Dūšīgi strādāja no pēcpusdienas līdz tumsai. Malači! Paldies viņiem!" ir pateicīga B Siksniene. Viņa arī apgalvo, ka šī stārķa ligzda ir ja ne vienīgā, tad noteikti viena no retajām Liepājas teritorijā, un tāpēc vien bija vērts to glābt. B.Siksnienei ir arī labas ziņas. "Dienu pēc tam, kad koku kopēji savu darbu bija padarījuši, stārķi atlaidās šurp. Viņi gan nav palikuši, jo traucējušas kaut kādas vārnas. Taču, visu izlūkojusi, stārķa mamma pat ligzdā ielaidusies. Domāju, ka viņi atgriezīsies," priecājas B.Siksniene.

Divi Mežāži vienā izstādē

Liepājas Latviešu biedrības nama izstāžu zālē nupat atklāta izstāde "Divi Mežāži", kurā savus darbus piedāvā divi mākslinieki – Ilona Slaidiņa un Andris Millers. Lai gan horoskopa zīme abus vieno, izliktie darbi nebūt nav līdzīgi. Mākslinieks Andris Millers pastāstīja, ka bija paredzējis izveidot ekspozīciju par godu savai 55.dzimšanas dienai decembrī, tomēr tad izlēmis nogaidīt līdz pavasarim un skatītājiem piedāvāt plašāku darbu kolekciju, jo gleznojumus pēdējā laikā nav rādījis. Pieaicinājis piedalīties izstādē arī kolēģi Ilonu Slaidiņu, ar kuru kopā strādājis Liepājas Mākslas skolā.

"Izstāde ir gaišās Lieldienu noskaņās, tajā lielākoties ir akvareļi, daži pasteļi un grafikas. Darbi tapuši dažādā laikā, un "Grūtnieces" ir viena no jaunākajām gleznu sērijām. Bet Ilonai izstādē ir lielformāta darbi, vairāk avangardiski un, atšķirībā no maniem, ar atklātu problemātiku. Man šķiet, ka kopā vienā izstāžu zālē mēs sadzīvojam itin labi, turklāt skatītājs var pārliecināties, ka Mežāži var būt ļoti dažādi," aicinot uz izstādi, saka A. Millers. Ekspozīciju Liepājas Latviešu biedrības namā varēs apskatīt līdz maijam.

Iesaistās programmā "Pasaules atmiņa"

Latvijas bibliotēkas iesaistījušās UNESCO programmā "Pasaules atmiņa", un ir uzsākta Latvijas nacionālā reģistra izveide. Diskusijā par programmas ieviešanu Latvijā, ko rīkoja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sekretariāts sadarbībā ar programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālo komiteju un Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekciju, piedalījās arī Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas speciāliste Tamāra Podiņa. Viņa skaidro, ka programma "Pasaules atmiņa" dibināta 1992. gadā, apzinot nepieciešamību saglabāt pasaules dokumentāro mantojumu un nodrošināt piekļuvi tam dažādās pasaules daļās. "Liela daļa nozīmīgu dokumentu ir izzudusi, daudzu saglabāšana ir apdraudēta, un tā ir pasaules mēroga problēma," norāda T.Podiņa, kas kopā ar Latvijas arhīvu, bibliotēku un muzeju pārstāvjiem, kā arī privātkolekciju īpašniekiem un ekspertiem sprieda par to darbu, kas veicams, lai saglabātu dokumentālās kolekcijas Latvijā. Speciāliste piebilst, ka "Pasaules atmiņas" starptautiskajā reģistrā, kurā ir ap 120 dokumentālo kolekciju, jau ir iekļauts Barona Dainu skapis, bet pērn Latvija, Lietuva un Igaunija iesniedza kopīgu pieteikumu ""Baltijas ceļš" – cilvēku ķēde triju valstu vienotiem centieniem pēc brīvības", par kura iekļaušanu reģistrā UNESCO eksperti lēmumu vēl nav pieņēmuši.