Kurzemes Vārds

15:50 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

"Vispirms jāiemācās saprast cilvēkus"
Inita Gūtmane

MĀRTIŅŠ KALITA savulaik nodarbojies ar daudz ko – viņš bijis alpīnistu pulciņā, dejojis sarīkojumu dejas un dziedājis korī. Taču viņu neesot aizrāvis nekas tik ļoti kā aktiermāksla. Šo aizrautību pamanīja arī ļaudis, kas apmeklēja Liepājas teātra topošo aktieru iestudējumu "Divi A. Čehova joki: "Jubileja" un "Lācis"". Grobiņnieks "Lācī" atveidoja galveno lomu – kaislīgu krievu vīrieti, kurš cīnās par savām tiesībām.

Studijas grūtības nesagādā

Vērojot 23 gadus vecā Mārtiņa entuziasma pilno darbošanos uz skatuves, viņa straujos gājienus, temperamentu, rodas priekšstats, ka arī dzīvē viņš ir ašs un impulsīvs puisis, kurš vispirms rīkojas un tikai pēc tam skatās, kas no tā visa iznācis. Bet tā nebūt nav. Ar "Kaktusu" Liepājas teātra kafejnīcā dienu pēc pirmizrādes sarunājas jaunietis, kurš ir nosvērts, mierīgs un uz jautājumiem atbild pārdomāti, bez liekvārdības. Pēc intervijas secinu, ka viņš zina, ko dara un ko grib dzīvē sasniegt. Ko viņš vēlas? Kļūt par labu aktieri. To sarunā viņš vairākkārt apliecina. Lai gan pirms gadiem pieciem viņam tas ne prātā nebūtu nācis.

Pēc Grobiņas vidusskolas Mārtiņš iestājies Liepājas Universitātē, kur sācis studēt reklāmas dizainu. Bez viņa kursā bijuši vēl bija divi puiši, ar kuriem izveidojusies draudzība un pat kopīgi dalīts viens dzīvoklis. Viens no puišiem izdomājis pievienoties studentu teātra "Rikošets" komandai, pēc laika to izdarījis otrs, līdz abi studiju biedri pierunājuši arī Mārtiņu papildināt teātri mīlošo jauniešu pulciņu. "Pirms tam man nebija nekādas domas par teātri," atzīst Mārtiņš. Darbošanās "Rikošetā" iepatikusies, un viņš ļāvis studentu teātra vadītājai Maijai Kalniņai sevi pierunāt uz vēl kādu avantūru – pieteikties atlasei, kurā noskatīti Liepājas teātra topošie aktieri studijām Klaipēdas Universitātē. Konkursā, kurā bijis gan jādzied, gan jāiejūtas kādā žūrijas piedāvātā situācijā, gan jāskaita dzejolis, Mārtiņš piedalījies pirmo reizi. Tāpēc viņš neslēpj izbrīnu, ka atlasi izturējis un kļuvis par vienu no sešpadsmit topošajiem aktieriem.

"Es savu izvēli neesmu nenožēlojis nevienu mirkli," apgalvo 3. kursa students, jautāts, vai atteikties no reklāmas dizaina studijām par labu skatuvei bijis pareizi. "Studijas Klaipēdas Universitātē man ļoti patīk. Mēs mācamies gan teorētiskos priekšmetus, kā teātra vēsture, krievu literatūra, drāmas teorija, filozofija, psiholoģija un citi. Un arī speciālos, piemēram, deju, paukošanos, dziedāšanu un aktiermeistarību." Studijas notiek latviešu, krievu un angļu valodā. "Ja kāds kaut ko nesaprot krieviski, tad viņam to izskaidro angliski. Sarunāties var, tādā ziņā viss ir kārtībā. Man pašam problēmas nav ne ar krievu, ne angļu valodu," saka Mārtiņš.

Runājot par grūtībām, viņš uzsver, ka cilvēkam, kas zina savu mērķi, nekas nav par smagu un viņš ir gatavs pārvarēt visus šķēršļus. "Ja patīk tas, ko dari, tad darbs nav caur sviedriem, bet caur prieku," ir pārliecinājies Mārtiņš. Jaunietis atzīst, ka visgrūtākais bijis iejusties jaunajā vidē, dienu no dienas būt ārpus dzimtenes. Taču tagad jau esot pierasts pie svešās zemes un Klaipēda kļuvusi teju par otrajām mājām. Un Mārtiņš noliedz, ka pēc gada, kad beigs augstskolu, būs žēl šķirties no šās vietas. "Jo priekšā gaida cits interesants posms," pamato topošais aktieris. Mārtiņš ir secinājis, ka atrašanās prom no mājām un izvēlētā profesija viņam nākusi par labu. "Es vairs neesmu tāds, kāds biju, pirms uzsāku studēt Lietuvā. Esmu iemācījies vairāk komunicēt ar cilvēkiem, respektēt un cienīt citus. Man šķiet, ka cilvēks, kas mācās par aktieri, kļūst arvien labāks, jo – lai saprastu personāžus, vispirms jāiemācās saprast cilvēkus."

To, vai esi radīts skatuvei, teātrim, vai tev ir talants, vai patīk aktieru dzīvesveids, pēc Mārtiņa teiktā, viņi sapratuši jau pirmajā studiju gadā. "Jā, man patīk šāds dzīves stils! Es gribu būt aktieris, gribu piedalīties teātrī, gribu tam veltīt savu dzīvi un nepārtraukti pilnveidoties, augt ar katru lomu. To es skaidri zinu," ir pārliecināts Mārtiņš. Viņš uzskata, ka pašlaik, kad ir pabeidzis trešo kursu, ir apguvis aktiermeistarības pamatus, tālāk gaida darbs pašam ar sevi.

Kā ģimene, nevis konkurenti

"Kaktuss" vēlējās uzzināt, kāda tad ir tā vieta, kur tiek kaldināti nākamie Liepājas teātra aktieri. "Universitāte atrodas Klaipēdas centrā. Tā ir ļoti vienkārša. Augstskolā mācās arī horeogrāfi, mūziķi un režisori. Pašlaik mēs esam vienīgais aktierkurss. Kad iestājāmies augstskolā, bija vēl viens aktierkurss – lietuviešu," stāsta Mārtiņš. Lietuviešu studenti Klaipēdas Universitātē esot pārsvarā, ar vairākiem Mārtiņš sadraudzējies. Taču, tā kā lielākoties visi studenti aizņemti mācībās, daudz laika kopīgai izklaidei nepaliek. "Retu reizi augstskolā ir kāds sarīkojums, kuru rīko pasākumu režisori un kurā mēs, latvieši, dažreiz piedalāmies," Klaipēdas Universitātes dzīvē nedaudz ļauj ieskatīties Mārtiņš.

"Kaktuss" ir dzirdējis, ka Liepājas teātra topošajiem aktieriem esot visai stingri noteikumi attiecībā uz izklaidi. Kursa vadītāji Velta un Vitauts Anuži uzskata, ka ļauties bohēmai jaunieši varēs tad, kad būs aizvēruši augstskolas durvis. Vai tā ir? "Tas stingrais noteikums ir tikai sevī. Pašam ir jāizvēlas – vai nu tu gribi izklaidēties, vai arī strādāt. Ja vēlies sevi pilnveidot, tad izklaide traucē un no tās ir jāatsakās," – tāda ir Mārtiņa versija.

Ja pa dienu jaunieti un viņa kursabiedrus var sastapt Klaipēdas Universitātē, tad vakarus un naktis viņi pavada kopmītnē. Istabiņu viņš dala ar savu kursabiedru Gati Maļiku un lietuviešu puisi Mariusu, kurš studē režiju. Puisis pastāsta, ka Liepājas kurss ļoti daudz laika pavada kopā arī pēc mācībām. "Mēs kopā strādājam un kopā esam sadzīvē, tāpēc esam kļuvuši kā viena ģimene. Ir ļoti patīkami strādāt, ja cilvēciski esi tuvs ar skatuves parteriem," atzīst Mārtiņš. Jaunietis neslēpj, ka cieša draudzība neizveidojas uzreiz. Katram no viņiem ir savi rakstura plusi un mīnusi, tāpēc bijis nepieciešams laiks, lai piemērotos un iemācītos sadzīvot. Vēl starp viņiem neesot jūtama arī konkurence. "Mēs cits citam palīdzam," saka Mārtiņš. Atbalsts ir arī kursa vadītāji Velta un Vitauts Anuži, kuri esot ļoti izpalīdzīgi un atsaucīgi.

Vēlas strādāt Liepājas teātrī

Anužu pāris ir arī režisori latviešu studentu diplomdarba iestudējumam "Divi A. Čehova joki: "Jubileja" un "Lācis"", kas pirmizrādi Liepājas teātrī piedzīvoja pagājušajā nedēļā. Mārtiņam "Lācī" bija uzticēta galvenā loma. "Noskaņojums pirms izrādes bija labs. Bija interesanti, jo kā nekā tā bija mana pirmā pirmizrāde. Neliels satraukums bija, bet, kad kāpu uz skatuves, viss bija kārtībā," atceras Mārtiņš. Viņš skaidro, ka pirms izrādēm ilgu laiku cītīgi strādājuši, tāpēc nav bijušas bailes, ka kaut kas varētu nesanākt.

Uz iestudējuma "Divi A. Čehova joki" pirmizrādi, protams, bija ieradušies Mārtiņa paziņas, draugi un ģimene. Jaunais aktieris stāsta, ka vecāki atbalstot viņa profesijas izvēli: "Viņi redz, ka darbs ir ieguldīts, un redz arī rezultātu." Bet, vai zirgu audzēšanas uzņēmuma "Jura staļļi" īpašniekiem nav skumji, ka atvase izvēlējusies iet pavisam citu ceļu? Un vai būs, kas turpina viņu iesākto darbu? "Būs – mans vecākais brālis Jānis," apgalvo jaunietis.

Iestudējuma "Divi A. Čehova joki" pirmizrādes ir aizvadītas un atsauksmes par sniegumu ir saņemtas, bet tas nebūt nenozīmē, ka Mārtiņam sācies vasaras brīvlaiks. No 28. līdz 30. maijam Liepājas 5. vidusskolā skatītāju vērtējumam tiks nodots vēl viens darbs ar topošo aktieru dalību – "Kauja pie...", ko iestudē Mārtiņš Eihe. Katram jaunietim režisors piešķīris divas lomas. Mārtiņš vienā izrādē būs skolotājs, citā – skolnieks. Lūdzot izvērtēt, kurš no abiem iestudējumiem Mārtiņam vislabāk patīk, viņš secina, ka starp tiem var likt vienādības zīmi. ""Divi A. Čehova joki" ir vienā, bet "Kauja pie.." citā stilā. Man patīk abas izrādes."

Šo iestudējumu dēļ Mārtiņš tagad bieži uzturas savā nākamajā darbavietā. Liepājas teātrī viņš vēl jo vairāk guvis pārliecību, ka nākotnē vēlas darboties tieši šeit. "Es šeit gribu strādāt. Man patīk Liepājas teātra kolektīvs, un man būtu prieks un gods būt ar to kopā uz skatuves," saka Mārtiņš. Lai arī viņš vēl nav labi iepazinis Liepājas teātra aktierus, students ir pārliecināts, ka pēc gada vēlētos tikt pieņemts kolektīvā. "Domāju, ka mēs noteikti sadraudzēsimies," ar pārliecību saka, iespējams, Liepājas teātra nākamā skatuves zvaigzne.