Kurzemes Vārds

16:10 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, laikraksts aicina uz diskusijām par pilsētas attīstībai svarīgiem jautājumiem vēlēšanu sarakstu deputātu kandidātus. Tā dodot iespēju vēlētājiem izvērtēt nākamo deputātu kompetenci, lai izvēlētos, par ko balsot.

Ar skaistiem vārdiem ir par maz
Ineta Drēže,
biedrības "Debašu centrs" vadītāja

Uzskatu, ka tieši diskusija ir veids, kā izzināt viedokļus un kompetenci. Ja nebūs savstarpēju sarunu, tad tā arī notiks, ka katrs paliks pie sava iedomātā viedokļa vai priekšstata par kādām pilsētas dzīvē svarīgām norisēm. To pašu var teikt arī par deputātu kandidātu diskusijām. Tas ir veids, kā, izrunājot attiecīgo problēmu, noskaidrot dažādos aspektus par esošo un par to, kā dzīvot nākotnē, uz ko jāliek uzsvars, kādā veidā risināt problēmas.

Īstas diskusijas pamatā jau ir tas, ka pastāv dažādi uzskati un ka tie sarunā konfrontējas. Tāpēc ir jābūt ne tikai vienai pusei, kas tikai slavē kādas norises, bet arī otrai pusei – opozīcijai. Te gan parādās ne tikai attieksme, bet arī kompetence. Te nepietiek ar to, ka pasaka: jā – tas bija slikti, jā – iepriekšējā dome neko nav darījusi. Ir jāmāk argumentēt. Lai argumentētu un pierādītu, runātāja rīcībā ir jābūt faktiem un sava taisnība ir jāpierāda ar datiem un skaitļiem. Tādam runātājam tad notic klausītāji vai šajā gadījumā – laikraksta lasītāji. Jo ar skaistiem vārdiem nepietiek, tie neiegūst atzinību, nepaliek prātā. Tāpat nevar balstīties uz kaut kādiem pieņēmumiem, kaut kur saklausītām atziņām. Īstās debatēs uzvar tas, kam spēcīgāki argumenti.

Mācot saviem skolēniem debatēšanas māku, uzsveru, ka pamatā ir viedokļu pretnostatījums un tad iznāk īsta diskusija. Taču nevar runāt, balstoties tikai uz emocijām, kas tomēr reizēm iezīmējas šādās sarunās. Un vēl – svarīga ir tolerance, prasme ieklausīties otra viedoklī, māka izvērtēt un saprast, ka tava patiesība nav tā vienīga īstā.

Domāju, ka tādas diskusijas ļauj deputātu kandidātiem parādīt savu kompetenci un zināšanas un ka lasītājiem tā ir iespēja ne tikai uzzināt priekšvēlēšanu solījumus, bet arī pārliecināties, kā solītāji gatavojas šos solījumus īstenot un cik daudz viņi ir iedziļinājušies šīsdienas situācijā. Tas ir būtiski, izvēloties, par kuru sarakstu atdot savu balsi.