Kurzemes Vārds

17:13 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Veselība

Māsiņa aizies pie jums uz mājām
Kristīne Pastore

Ir pagājuši trīs mēneši, kopš Liepājā sākusi darboties Medicīniskā aprūpe mājās. Tā ir valsts finansēta programma, saskaņā ar kuru slimniekiem ar dažādām diagnozēm, ir iespēja saņemt palīdzību mājās, ja viņi paši nespēj ierasties veselības aprūpes iestādē.

Palīdzība gan veciem, gan jauniem

79 gadus vecais Andrejs (vārds mainīts) ir pa pusei gulošs slimnieks. Viņš atrodas mājās, taču pie viņa regulāri ierodas Medicīniskās aprūpes māsiņa, lai apkoptu un pārsietu brūces. "Tas ir ļoti labs risinājums, jo pati es tik profesionāli un labi to padarīt nevaru," saka viņa kundze. "Bet vīrs līdz poliklīnikai aiziet nespēj." Māsiņa pie sirmā kunga neierodas katru dienu, bet pēc vajadzības. Un sieva ir priecīga, ka par saņemto palīdzību nav jāmaksā. Vienīgi pārsienamie materiāli un zāles jāpērk pašiem. "Taču tās pirkām paši arī līdz šim," saka sieva.

Lielākā daļa šā medicīniskās aprūpes dienesta rūpju lokā esošie slimnieki ir gados veci un nespējīgi cilvēki. Taču ne visi.

Natālija (vārds mainīts) ir sieviete pašos spēka gados, kas nekad nav slimojusi. Un tad pēkšņi – slimība un operācija, pēc kuras atkopšanās ir smaga ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski. "Brūču apkopšana ir tikai viena problēma. Daudz nopietnāk ir tas, ka man tagad jāsadzīvo ar stomas maisiņiem," viņa ir pavisam atklāta. "Un tas nav viegli. Īpaši man, kas vienmēr ir bijusi kustībā, vienmēr darbos līdz ausīm un vienmēr uzmundrinājusi citus."

Tāpēc Natālija ir pateicīga Ķirurģijas nodaļas māsiņai Irinai, kas nāk pie viņas uz mājām. "Tā kā mana māsiņa strādā ķirurģijā, viņai ir liela pieredze ar tādiem pacientiem kā es," saka Natālija. "Turklāt viņa man ļoti daudz palīdz arī psiholoģiski. Šādā brīdī ir ļoti svarīgi, lai būtu kāds cilvēks, kas izskaidro slimības gaitu un atveseļošanos, pastāstītu, ka neesi tāds vienīgais un ka ar šo problēmu – stomas maisiņiem – var lieliski sadzīvot un ka pasaule tāpēc nesabrūk. Un ir svarīgi arī iemācīt, kā ar tiem apieties."

Svarīga sadarbība ar ģimenes ārstiem

Medicīniskā aprūpe mājās ir valsts finansēta programma. "Lai slimajiem cilvēkiem tā būtu pieejama, svarīga ir sadarbība ar savu ģimenes ārstu. Lai pacients šo aprūpi saņemtu, ir nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums," stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas Klīniskā atbalsta dienesta vadītāja Irēna Tūbele. "Turklāt – ko ir īpaši svarīgi zināt ģimenes ārstiem – par šo palīdzību no ģimenes ārsta budžeta neiekasē ne santīmu naudas, jo šo programmu finansē atsevišķi."

Tieši savai ģimenes ārstei pateicīga, ka varēja saņemt medicīnisko aprūpi mājās, ir jau minētā Natālija. "Pēc operācijas es dažas dienas pavadīju slimnīcas Paliatīvās aprūpes nodaļā," viņa stāsta. "Un tur arī uzzināju par aprūpi mājās. Izlasīju bukletu, man arī par to pastāstīja nodaļas fantastiskā virsmāsa Sanita Kalna. Biju jau izlēmusi, ka lūgšu šo palīdzību par maksu – arī tādas iespējas ir, taču, kad aizgāju pie Tūbeles izrunāties, izrādījās, ka par mani un manām vajadzībām viņu jau bija informējusi gan manu ģimenes ārsti Viju Stepanovu, gan arī Sanitu Kalnu."

Slimniece vēl uzsver, ka tāda palīdzība, kādu to mājās saņēmusi viņa, un tas, ar kādu rūpību, strādājot komandā, to noorganizējuši mediķi, ir tieši tas, kas vajadzīgs, lai slimais cilvēks saņemtu viņam nepieciešamo.

I. Tūbele par šā dienesta galveno priekšrocību uzskata to, ka slimnieks, mājās saņemot nepieciešamo palīdzību, jūtas daudz labāk nekā tad, ja viņam ilgstoši jāuzturas slimnīcā. Kaut vai tikai tāpēc, ka katru dienu jāinjicē kādas zāles, bet mājās nav kas to izdara, bet līdz poliklīnikai cilvēks aiziet nevar. Turklāt šāda aprūpe, nenoliedzami, ir daudz lētāka, nekā slimnieka uzturēšanās slimnīcā, viņa piebilst.

To, cik ilgi cilvēkam nepieciešama mājas aprūpe, nosaka gan viņa slimība, gan arī ģimenes ārsta sadarbība ar speciālistiem, kas to veic. "Ja nepieciešams, palīdzības sniegšanas laiku var pagarināt," saka I. Tūbele. Un piebilst,ka aprūpes māsas darbu samaksā valsts, taču aprūpei nepieciešamais – pārsienamie materiāli, medikamenti, šļirces un cits – pacientiem ir jāpērk par savu naudu. Savukārt slimnieki, kam pēc noteikumiem nepienākas valsts samaksātā medicīniskā palīdzība mājās, to var saņemt par maksu.

Viena no Liepājā praktizējošajiem ģimenes ārstiem, kurai jau izveidojusies laba sadarbība ar speciālistiem, kas organizē pacientu aprūpi mājās, ir Gunta Laimiņa. "Tā ir gadījies, ka lielākā daļa pie manis pierakstīto pacientu ir gados veci – viņiem ir 70 gadu un vairāk," viņa saka. "Daudziem ir vajadzīga palīdzība. Tāpēc uzskatu, ka mums Liepājā beidzot ir tas, kas cilvēkiem jau sen bija ļoti vajadzīgs." Daktere uzsver, ka ļoti labi ir tas, ka šī palīdzība pacientiem ir bez maksas. "Ne visi cilvēki spēj samaksāt māsiņai, kas nāk uz mājām," viņa norāda.

Mājas atmosfēra ir ļoti svarīga

Pašlaik darbam ar pacientiem mājās pieteikusies 21 slimnīcā strādājošā māsiņa, taču aktīvi strādā desmit. Lai kļūtu par mājas aprūpes māsu, ir jābūt vismaz trīs gadu lielai praktiskā darba pieredzei, skaidro I. Tūbele. Mājās aprūpējamo pacientu pagaidām ir 50. Pie dažiem māsiņas dodas katru darba dienu, pie citiem retāk, pēc vajadzības, bet ir arī pacienti, kam palīdzība vajadzīga katru dienu – arī brīvdienās.

Mājas aprūpes darbu māsiņas veic savā brīvajā laikā, kad nav jādežūrē slimnīcā. Tāpēc ir labi, ja var strādāt pārī: kad viena ir aizņemta darbā, otra dodas pie pacientiem uz mājām. Tieši tādā tandēmā darbojas 14. nodaļas māsiņas Silvija Raboviča un Svetlana Kalkutina. Viņu aprūpē pašlaik ir trīs cilvēki, bet viņas saka, ka varētu aprūpēt arī vairāk. Vienu no saviem pacientiem viņas aprūpē jau vairāk nekā mēnesi katru dienu, jo cilvēkam jāveic injekcijas.

S. Raboviča saka: jārēķinās, ka šis darbs ir laikietilpīgs. Viņai pašai esot liela pieredze darbā ar diabēta pacientiem, jo savulaik viņi ārstējās tieši 14. nodaļā, turklāt tagad S. Raboviča strādā arī slimnīcā nesen atjaunotājā Diabēta pacientu aprūpes kabinetā. Abas māsiņas kā lielāko priekšrocību šādam aprūpes darbam mājās akcentē iespēju slimajam būt savā vidē, kas ir svarīgi, lai cilvēks justos labi.

"Uzturēties savās mājās starp saviem cilvēkiem, kur var paskatīties televīziju, klausīties radio, pats sev pagatavot ko ēdamu vai vismaz to izvēlēties, iziet arī pagalmā, samīļot savu sunīti un darīt daudz ko citu – tas slimiem cilvēkiem ir ļoti svarīgi," saka māsiņas. "Apstākļi uzlabo cilvēka garastāvokli un līdz ar to arī dzīves kvalitāti." Viņa min kādu savu pacienti, kurai jau ir 90 gadu: "Kad sākām pie viņas iet, viņa tikai gulēja un kādu vārdiņu varēja pateikt, bet tagad, pēc kāda laiciņa, mūsu mammīte jau sēd, skatās televīziju un pavisam ņipri ar mums sarunājas. Tad ir prieks to visu redzēt."

Māsiņas, kas strādā mājas aprūpē, protams, nenoliedz, ka šis darbs vienlaikus ir arī kaut nelielas papildu piepelnīšanās iespēja.

Zināšanai

Medicīnisko palīdzību mājās var saņemt:
– guloši pacienti ar ļaundabīgiem audzējiem;
– pacienti ar psihiskiem traucējumiem;
– pacienti ar cerebrālo trieku un citiem paralītiskiem sindromiem;
– pacienti ar izgulējumiem;
– pacienti, kuriem nepieciešama respiratorā terapija;
– pacientiem ar kustību traucējumiem;
– pacientiem pēc operācijām, traumām, diabēta gadījumos un citiem.

Uzziņai

– Visu nepieciešamo informāciju par iespējām saņemt medicīnisko aprūpi mājās var uzzināt, piezvanot pa tālruni 26653224, kā arī pa e-pastu: aprū[email protected].

– Medicīnas māsas ierodas mājās pie pacientiem no pulksten 8 līdz 20.

– Medicīnisko palīdzību mājās var saņemt gan Liepājā, gan Liepājas rajonā.