Kurzemes Vārds

12:44 Pirmdiena, 24. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vēsa prāta nepieciešamība
Andžils Remess

Jo sarežģītāki laiki, jo biežāk tiek pieminēts tāds jēdziens kā atbildība. Tagad to dzirdam kā no ekonomikas, tā politikas ekspertiem. Vieni uzsver katra cilvēka atbildības nozīmi krīzes laikā, otri – ievēlot pašvaldību un Eiroparlamenta deputātus.

Nekādi neapšaubot atbildības lomu vienā un otrā gadījumā, tomēr šķiet, ka pašlaik tikpat nepieciešams ir arī cits jēdziens – vēss prāts. Jo šajā trauslajā laikā, līdzekļu kārtējai apcirpšanai savijoties ar vēlēšanu tuvošanos, apjukusi ir ne tikai sabiedrība, bet arī pie varas esošie. Un ne jau tāpēc vien, ka politisko partiju pārstāvjiem valdībā nav vienkārši nežēlīgi samazināt līdzekļus un reizē 6. jūnija priekšvakarā parādīt, kādi viņi ir tautas interešu aizstāvji. Apjukumu rada arī neziņa, kādus noteikumus prasīs kreditori, ko ieteiks starptautiskie ekonomikas eksperti, kā ekonomika attīstīsies globālā mērogā, kādu pavērsienu var radīt tas vai cits risinājums un tā tālāk. Jo ne jau tikai Latvija ar tādu situāciju saskārusies pirmo reizi. Un sākas pieļāvumi, minējumi, priekšlikumi, versijas, bet šajā emocionāli sakāpinātajā gaisotnē sabiedrība to jau uztver kā notikušu faktu.

Latvijas Bankas prezidents I. Rimšēvičs par iespēju ieviest talonu sistēmu brīdināja tāpēc, lai pamudinātu valdību īstenot reformas. Finanšu ministrs E. Repše starptautiskā aizdevuma saņemšanu apšaubīja tāpēc, lai pamatotu, kādā nolūkā nepieciešama budžeta līdzekļu izdevumu tik drakoniska samazināšana. Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretārs M. Griškevics par iespēju 10 000 skolotājiem palikt bez darba brīdināja tāpēc, lai saprastu, cik nopietns ir stāvoklis izglītības nozarē. Bet sabiedrībā aizgāja valodas, ka viss jau izlemts. Ka Latvijai aizdevumu neredzēt kā savas ausis, ka arī Liepājā jau zināmas skolas, kuras likvidēs, un citi pat zināja, kurās nozarēs talonu sistēma jau ieviesta.

Bet politiķi šo baumu mērci padara vēl asāku. Droši vien tāpēc, lai parādītu savu dziļo izpratni par situāciju un savu tālredzību, viens zina, ka sestdien iecerētais Latvijas forums ir nekas cits kā pamatu likšana Valsts prezidenta Valda Zatlera vadītai partijai, otrs – ka valdības liktenis jau izlemts un vasarā tā kritīs, trešais – ka tūlīt pēc pašvaldību vēlēšanām atlaidīs Saeimu.

Un kas atliek sabiedrībai visā šajā neziņas un baumu juceklī? Nekas cits kā saglabāt vēsu prātu.