Kurzemes Vārds

07:31 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Melioratori labo enerģētiķu kļūdas
Pēteris Jaunzems

SIA "Melioserviss" speciālisti uzņēmušies sakārtot pirms 40 gadiem zemē ieguldīto drenāžu tajās Grobiņas pagasta platībās pie Rolavas, kur pirms gadiem astoņiem izveidots vēja parks. Faktiski viņi ieradušies, lai izlabotu enerģētiķu pieļautās kļūdas.

Šis ir vērienīgs uzdevums, un, lai to paveiktu, strādāt nākšoties arī rudens pusē, kad apsētajos tīrumos būs novākta raža. Darbus finansē uzņēmuma "Vēja parks" īpašnieki.

Kaut arī pieredzes vīriem netrūkstot un arī tehniskie plāni ir viņu rīcībā, Rolavas biezajā māla slānī neesot viegli atrast vietas, kur, elektriskās strāvas pārvades kabeļus guldot, ir sabojāta drenāžas sistēma. "Piekalnītē, rau, atrodas kolektors, kas nedarbojas. Tādēļ ap to pat šajā sausajā pavasarī izveidojies vesels dīķis, bet mums tagad jāatrod vieta, kur ūdens noplūde ir traucēta," paskaidroja melioratoru vadītājs Jānis Ameriks, norādot pļavā uz izraktajiem dziļajiem grāvjiem un bedrēm. Līdzīgu vietu vēja parka teritorijā esot diezgan daudz – pie Visvalža Kukuka, Tāļa Dobelmaņa un citām zemnieku saimniecībām. Taču, drenu sistēmu sakārtojot, ir jābūt maksimāli uzmanīgiem, lai neradītu bojājumus virknē saslēgto ģeneratoru 20 tūkstošu kilovatu enerģijas pārvados.

Darbojoties meliorācijas jomā, lieti noderot drenu skalojamā ierīce D-910, kura uzskatāma par vēsturisku relikviju. Savulaik rajona melioratoru vadītājs Arvīds Manfelds to esot uzdāvinājis Otaņķu kopsaimniecībai "Zelta zvaigzne", bet no turienes, kolhozu likvidējot, jau norakstītā ierīce nonākusi "Melioservisa" īpašumā. "Mēs to pielabojām, nomainījām blīvītes un šļūtenes, tāpēc mehānisms joprojām ir ierindā," palepojās vīri.

J. Ameriks pastāstīja, ka darbā iesaistīti ne tikai pieredzes bagāti speciālisti, bet arī ilgu mūžu nokalpojusī un ne vienu vien purva velnu redzējusī tehnika. "Jūs uzrakstiet, ka SIA "Melioserviss" ir bijuši slikti priekšnieki, kas nav pratuši sagādāt dārgus un dzeltenus ārzemju ekskavatorus, bet liek cilvēkiem strādāt ar padomju gados ražotiem no zemes rakšanas sarūsējušajiem dzelžiem," J. Ameriks zobgalīgi sacīja, piebilstot, ka tādi meliorācijas lietpratēji, kāds ir ekskavatorists Linards Lādēns, firmas galvenais inženieris Juris Vuciņš un meliorācijas lietu zinātājs Edmonds Otrups, gan būtu pelnījuši sēdēt pie mūsdienīgākas tehnikas svirām. Tomēr vīri nesūrojas, bet priecājas, ka, strādājot pieticībā, nav iekrituši parādos un izputējuši, kā tas noticis ar daudziem kolēģiem, kas vēlējušies sev nodrošināt lielākas ērtības.

 

Vidusskolēniem mācīties vieglāk un interesantāk
Dina Belta

Interaktīvā tāfele ir iespēja piesaistīt skolēnus dabaszinībām. Mainot mācību metodes, vieglāk raisīt un noturēt skolēnu interesi, pārliecinājusies Grobiņas vidusskolas skolotāja Inese Ķepale.

Pagājušonedēļ Grobiņas vidusskolā ieradās akciju sabiedrības "Grindeks" pārstāvji, lai pārliecinātos, kā skola izmanto piecus tūkstošus latu, ko uzņēmums pērn tai dāvinājis dabaszinātņu kabinetu aprīkošanai.

Skola par šo naudu iegādājusies un lieto interaktīvo tāfeli, portatīvo datoru un aprīkojumu ķīmijas laboratorijai, mikroskopu ar digitālo kameru, kā arī dokumentu kameru – kodoskopam līdzīgu ierīci, kuru izmantojot uz ekrāna var projicēt dažādus materiālus. ""Grindeks" mums neuzlika nekādus nosacījumus, paši varējām izvēlēties, kas vajadzīgs, lai varētu pilnveidot darba procesu," saka fizikas un matemātikas skolotāja I. Ķepale.

Konkursā par uzņēmuma "Grindeks" atbalstu Liepājas rajons esot piedalījies diezgan kūtri, bažījoties, ka tikpat jau to nesaņems, skolotāja saka. Grobiņas vidusskola esot vienīgā, kas piedalījusies un atbalstu arī ieguvusi. Tas bijis ļoti noderīgs arī tāpēc, ka pēc mācību iestāžu reorganizācijas viss ķīmijas laboratorijas inventārs palicis ģimnāzijai un tikai pakāpeniski izdevies kaut ko no jauna iekārtot.

Dabaszinību blokam ir vēl otra interaktīvā tāfele, ko skola iepriekš iegādājusies par saviem līdzekļiem. Vidusskolēni ar šo mācību līdzekļu palīdzību mācās matemātiku, fiziku, ķīmiju, bioloģiju, ģeogrāfiju. Arī klases stundas vadīt nu esot vieglāk – izmatojot tāfeli, var demonstrēt audzinošus un izglītojošus materiālus.

Skolām ir iespējas sagādāt mācībām nepieciešamos materiālus, meklējot iespējas, piedaloties projektos, I. Ķepale un ķīmijas skolotāja Iveta Eine izrāda arī koferi ar fizikas eksperimentiem nepieciešamo aprīkojumu un citus mācību palīglīdzekļus.

 

Kazdandznieku brūnais gardums
Pēteris Jaunzems

Kazdangas piena pārstrādes uzņēmums "Elpa" prezentējis jaunu produkcijas veidu – saldo sieru ar šokolādi, kas ārēji ļoti atgādina dzimšanas dienas torti.

Šokosiers, kā to dēvē paši ražotāji, tapis sadarbojoties ar pieredzējušo pārtikas tehnoloģi Aiju Goldi, ko biedrībā "Siera klubs" citādāk kā par sieru mammu nesauc. Tas ir salds un domāts lietošanai desertā, piedzerot limonādi, šampanieti vai kādu glāzi vīna.

A. Golde uzsver: knifs slēpjas tur, ka, neraugoties uz šokolādi un kakao piedevām, produktam skaidri sajūtama jaunpiena garša. Cilvēkiem, kas auguši laukos, kopš bērnības tā labi pazīstama, jo pēc gotiņas atnešanās krāsnī gatavoja jaunpiena sacepumu. Kazdangā gan tā nerīkojas, īpatnējo garšu iegūst no parastā piena ražošanas procesā.

Atšķirībā no citiem nenogatavinātiem sieriem, kas ir balti, šokosiers ir brūns. "Krāsains gardums visiem patīk vairāk," secinājusi tehnoloģe, kurai šis esot jau 30 ražošanā ieviestais siers. Viņa esot autore arī Čederas sieram, ko izgatavo Latgalē, Mālpils sieram, ko ražo Vidzemē, Dundagā tapušajiem kazas sieriem un vēl daudziem citiem.

"Izpelnīties Goldes kundzes palīdzību nav tik vienkārši. Ar viņu sadarboties vēlas daudzi. Mēs stājāmies rindā, lai tas varētu notikt," sacīja SIA "Elpa" valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis. Siers tika prezentēts pagājušās nedēļas nogalē, kad Liepājā Līvas tirgus laikā notika 8. Latvijas siera svētki.

Kinobusiņš brauc uz Liepājas pusi

Nedēļas nogalē Liepājas rajonā viesosies kinobusiņš – ceļojoša apvienība, kas dodas cauri visai Latvijai, lai rādītu skatītājiem latviešu animācijas filmas.

Sestdien pulksten 12 kinobusiņš būs Grobiņā, pulksten 15 – Nīcā un pulksten 18 – Rucavā. Svētdien pulksten 12 filmiņas varēs skatīties Pāvilostā, pulksten 15 – Durbē, pulksten 18 – Aizputē.

Programmā studijas "Dauka", Nila Skapāna un Edmunda Jansona darbi. Kinobusiņa izrāžu mērķis ir popularizēt latviešu animācijas filmiņas kā vērtīgu un estētisku izklaidi, kā arī pievērst pašvaldību un skolu uzmanību ģimeniska kino izrādīšanai.

Seanss ilgst stundu, ieeja uz to – tikai viens santīms. Idejas autori sola: katrs santīms tiks rūpīgi vākts un kopā likts visa gada garumā, lai projekta nobeigumā naudu ziedot kādam, kam tā nepieciešama. Vairāk informācijas: www.kinobusins.lv.