Kurzemes Vārds

00:11 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Šodien skolēni saņem liecības, un tas nozīmē, ka sākas vasaras brīvlaiks. Un vēl tas nozīmē, ka ģimenēm jāuzņemas atbildība par to, kas notiek ar bērnu un ar ko viņš nodarbojas.

Vai tu zini, ko dara tavs bērns?
Inga Dobele,
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas galvenā inspektore, māmiņa

Es uzskatu, ka to, kā skolēns uzvedas, kad nav vairs noteiktā mācību ritma, veido audzināšana ģimenē. Nedomāju, ka bērns sāks ālēties, dzert vai pīpēt tikai tāpēc, ka ir sākušās vasaras brīvdienas. Taču zināms risks pastāv. Ja zēns vai meitene jau mācību laikā nav zinājuši, ko viņi var iesākt ar savu brīvo laiku, tad var gadīties, ka bērns, kā saka, noraujas. Jo skolas laikā viņam aizrādīja un mācīja skolotāji, bet tagad, kad arī vecāku nav mājās, viņš vairs nezina, ko iesākt ar savu pēkšņi radušos brīvību. Var notikt tā, ka ciemos atnāk tādi paši garlaicības mākti draugi, un tad pa visiem izdomā, ka jautrībai vajadzētu nopirkt kādu dzirkstošo dzērienu vai kādu vieglo kokteilīti iedzert. Te es aicinātu veikalu pārdevējus nedomāt tikai par peļņu, bet arī par bērniem un viņu veselību.

Ģimenē ar bērniem ir jārunā. Nedēļas nogalē visi kopā varētu izrunāt, ko katrs darīs darba dienās. Ja vecāki strādās, tad bērni ies pastaigāties, uz pludmali, kino, palīdzēs saimniecībā. Vēl viena izeja ir bērnu vasaras nometnes. Protams, tās maksā naudu, taču var atrast savām iespējām un dēla vai meitas interesēm piemērotāko. Te var runāt par uzticēšanos, un tā nerodas pēkšņi vienā dienā. Būtiski, kādas attiecības valda starp mammu, tēti un viņu atvasi. Vai viņi zina, kas ir bērna draugi un ko viņš dara tad, kad vecāku nav mājās? Uzticēšanas svarīga arī tad, ja bērnam gadās pastrādāt kādas blēņas. Un viņam taču jāļauj arī punus dabūt. Bieži vien vecāki par daudz cenšas pasargāt savu dēlu vai meitu no visa tā, kas notiek mūsdienu dramatiskajā pasaulē. Taču jaunajam cilvēkam ir jādzīvo sabiedrībā un jāzina, kādi ir riska faktori un kā sevi pasargāt. Skolēnam ir jāiemācās pašam rīkoties un uzņemties atbildību par savu rīcību, protams, ņemot vērā arī viņa vecumu. Tāpēc derētu aicināt bērnus nebaidīties lūgt palīdzību no pieaugušajiem – policistiem, pludmales patruļām, ja ir kādas grūtības vai sarežģījumi. Jāatceras, ka pat istabas četras sienas nemaz nav tik drošas, ka risks pastāv, arī sēžot istabā un darbojoties internetā. Un par visu to vecākiem ar saviem bērniem ir jārunā un tas jāskaidro.