Kurzemes Vārds

01:20 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Drošība

Grādīgā testēšana ved purvā
Una Zāģere

Vasaras brīvlaiks pie durvīm, taču ne visiem bērniem būs iespēja to pavadīt nometnēs, laukos pie vecvecākiem vai pelnot pirmo algu. Turklāt lielākajai daļai vecāku dienas paiet darbā, tādēļ viņi nevar klātienē rūpēties par atvašu drošību. Tāpēc likumsargi atgādina par drošību vasaras brīvdienās.

Bēg no mājām

Tieši pavasaris ir laiks, kad aktualizējas klaiņošana. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 2. nodaļas vecākā inspektore darbā ar nepilngadīgajiem Vita Kalote stāsta, ka šopavasar šī problēma salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir mazinājusies – nepilngadīgie no mājām aizbēg retāk.

Šā gada pirmajos četros mēnešos Valsts policijas darbiniekiem nācies meklēt astoņus klaiņotājus, bet pērn attiecīgajā laikposmā meklēja 20 pazudušo. Visbiežāk no mājām aiziet aptuveni 15 gadu veci puikas. Taču bēg arī mazāki bērni. Jaunākie klaiņotāji ir astoņus, deviņus gadus veci. Meitenes šogad atšķirībā no pērnā gada mūkot retāk.

Ir gadījumi, kad pusaudzis no mājām aizgājis tikai vienu reizi un pārrunās ar policijas darbiniekiem guvis mācību. Taču ir arī tādi zēni un meitenes, kas klaiņo regulāri. V. Kalote min kādu desmit gadu vecu puiku, kurš šā gada martā aizbēdzis no mājām un ne par ko nav gribējis atgriezties: "Normāla ģimene, bet zēns bēga atkal un atkal. Izrādījās, ka viņam neveicas ar mācībām. Un viņš, baidīdamies no vecākiem, izvairījās doties mājās."

Visbiežāk no mājām aizbēgušie pusaudži naktis pavada pamestās ēkās un svešās kāpņu telpās. Policisti novērojuši, ka patvērumu viņi atrod netālu no savas dzīvesvietas, kuras apkārtne ir zināma. Retāk bēgļi apmetas pie draugiem.

Uzskats, ka no mājām bēguļo tikai bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, ir aplams. Jā, daļa ir no ģimenēm, kurās cieņā alkohols, kā arī no sociālā riska ģimenēm, taču klaiņo arī normālu ģimeņu atvases. "Nelabvēlīgās ģimenes reti ziņo par bērna pazušanu. Toties normālās ģimenes, kur ātri pamana bērna prombūtni, ziņo nekavējoties," stāsta inspektore.

Pēdējā laikā traģiski negadījumi ar nepilngadīgajiem klaiņotājiem mūspusē nav bijuši.

Dziļāk dūksnājā

Kaut arī šopavasar pusaudži no mājām pazūd retāk, bažas nemazinās. Tieši nepilngadīgo klaiņošana nereti ir iemesls nelabvēlīgām sekām – kaitīgiem ieradumiem un noziegumiem.

Valsts policijas statistika rāda, ka 2008. gada pirmajā ceturksnī nepilngadīgie pastrādājuši 12 smagus noziegumus. Šogad izdarīti trīs šādi noziegumi. Visbiežāk tās ir zādzības no automašīnām un dzīvokļiem. Nereti arī laupīšanas un zādzības lielos apmēros. Vairumā gadījumu noziegumus pastrādā 15 gadu un mazliet vecāki puiši. Nereti pusaudži likumpārkāpumus izdara iereibuši.

Ir noziegumi, kuros pusaudži iesaistījušies, sapinoties ar pieaugušiem likumpārkāpējiem. Sevišķi pēdējā laikā vērojama tendence 15 līdz 16 gadu veciem pusaudžiem biedroties ar aptuveni 20 gadu veciem jauniešiem. "Bieži šie pusaudži ir no sociālā riska ģimenēm, kurās ikdienā nesaņem pietiekami daudz uzmanības un mīlestības. Tādēļ to meklē pieaugušajos ārpus ģimenes," skaidro inspektore. Biežāk ar gados vecākiem jauniešiem biedrojas tieši meitenes. Un šāda biedrošanās bieži notiek ar alkohola lietošanu.

Melnajā sarakstā

Ja nepilngadīgais gada laikā atkārtoti pieķerts dzērumā vai pastrādājis likumpārkāpumu, viņš nokļūst policijas uzskaitē. V. Kalote stāsta, ka 2008. gada aprīlī policijas lietvedībā kopumā bijuši 195 nepilngadīgie. Šogad jau ir 238 personas. Lielākā daļa melnajā sarakstā par alkohola lietošanu nonākušie ir 15–16 gadu veci puiši. Iztaujājot viņus, ir noskaidrots, ka tikt pie grādīgajiem dzērieniem nav sarežģīti – kāds no mājām dabūjis, kādam lielākie draugi nopirkuši.

"Ja Pašvaldības policija pastiprinātu uzmanību pievērš tam, lai veikalos netiktu pārdots alkohols nepilngadīgajiem, tad mēs vairāk kontrolējam klubus," skaidro inspektore. Taču viņa atzīst, ka visbiežāk jaunieši klubos, kur dzērieni ir dārgi, tos nemaz neiegādājas: "Pērk veikalā, mājās sadzeras un tad bariņā iet uz klubu." Sekas ir nelāgas – skurbulī izceļas konflikti. Tādēļ tiesībsargi regulāri pārlūko klubus, sauc pie kārtības dzīrotājus un izvērtē klubu darbinieku atbildību. Turklāt pēdējā laikā reģistrēti vairāki gadījumi, kad nepilngadīgie bez tiesībām un skurbulī sēdušies pie auto stūres.

Sargā jaunās plaušas

Pasargāt pusaudžus no grādīgajiem dzērieniem un tabakas ir viens no Pašvaldības policijas uzdevumiem. Nepilngadīgo lietu nodaļas vadītāja Ginta Gailīte pastāstīja, ka visbiežākie pusaudžu pastrādātie pārkāpumi ir tieši smēķēšana un alkohola lietošana: "Jauniešiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu, nav atļauts smēķēt nekur!"

Uzskaitē Pašvaldības policija ņem tos, kuri grēko atkārtoti. G. Gailīte stāsta, ka visbiežāk kāja paslīdot 14 līdz 18 gadu veciem jauniešiem, taču policijas redzeslokā ir arī jaunāki. Viņa saka: "Nogādājam viņus mājās, pārrunājam gan ar pašiem, gan viņu vecākiem. Bieži tas palīdz. Ne vienmēr noteikumus pārkāpj nelabvēlīgu ģimeņu atvases, smēķē arī bērni no labām ģimenēm. Un slēpjoties no vecākiem. Viņi lūgtin lūdzas, lai par notikušo neziņo vecākiem. Šādi jaunieši konfliktā ar likumu atkārtoti nonāk reti."

"Visbiežāk pusaudži smēķē un lieto alkoholu kopā ar draugiem. Un tad piedzērušies dodas mājās, neapzinoties, ka tādējādi paši sevi pakļauj briesmām. Mēs cenšamies laikus glābt situāciju. Ja jaunietis izdara pareizus secinājumus, mērķis ir sasniegts," saka amatpersona. Taču ir tādi, kas jau nākamajā dienā grēko atkal: "Dažam pārrunas kā pīlei ūdens – likumus zina, bet apiet."

Draud robs makā

Lai ierobežotu to, ka smēķē un apreibinās nepilngadīgie, Iekšlietu ministrija sagatavojusi un iesniegusi valsts sekretāru sanāksmē likumprojektu par grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Grozījumi paredz, ka nepilngadīgajiem varēs piemērot gan brīdinājumu, gan arī naudassodu līdz 25 latiem. Bet par alkohola un citu apreibinošu vielu lietošanu atkārtoti gada laikā pusaudžus sodīs ar 50 latiem.

Atgādināsim, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka: pie administratīvās atbildības saucamas personas, kuras līdz pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegušas vismaz 14 gadu vecumu. Taču audzinoša rakstura līdzekļus var piemērot arī nepilngadīgajiem vecumā no 11 līdz 14 gadiem.

Jāsargās arī pašiem

Pašvaldības policijas darbinieki vasarā vēl lielāku uzmanību pievērsīs profilakses darbam. G. Gailīte stāsta, ka vēl intensīvāk kontrolēs tirdzniecības vietas, lai nepilngadīgajiem nebūtu iespēju iegādāties alkoholu un tabakas izstrādājumus. Tāpat tiesībsargi pielūkos, lai nepilngadīgie pēc pulksten 22 (kopš pērnā gada – pēc pulksten 22, nevis 23, kā tas bija iepriekš) bez pieaugušajiem neatrastos ārpus mājām. "Nevis tāpēc, lai jauniešus ierobežotu, bet gan tādēļ, lai viņus pasargātu! Tas nekas, ka ilgāk ir gaišs, ka ir brīvlaiks un nākamajā rītā nav jādodas uz skolu. Naktis ir bīstams laiks, sevišķi tagad, kad valda krīze. Lai nekas slikts nenotiktu, šajā laikā jābūt mājās. Arī pašiem ir jāpiesargājas," uzsver policiste. Viņa piebilst, ka pirmais noteikums, kā neiekļūt nelaimē, ir rūpēties par savu drošību pašiem.

Likumsargi atkārtoti aicina būt uzmanīgiem, kurinot uguni piknika desiņām vai braucot ar transportlīdzekļiem. Nedrīkst aizmirst arī par militāro mantojumu un briesmām pie ūdens un uz ūdens. Bet vecākus policisti aicina atrast laiku tam, lai izrunātos ar bērniem.

Uzziņai

Pašvaldības policijas reģistrētie nepilngadīgo pārkāpumi

Par nepilngadīgas personas smēķēšanu un (vai) atrašanos reibumā izsaka brīdinājumu vai uzliek naudassodu līdz 50 latiem:

2007. gadā – 1402;
2008. gadā – 2136;
2009. gadā (pirmais ceturksnis) – 528.

Par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudassodu līdz 25 latiem, atkārtoti – līdz 50 latiem:

2007. gadā – 105;
2008. gadā – 115;
2009. gadā (pirmais ceturksnis) – 34.

Var noderēt

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks ULDIS NOVICKIS drošībai iesaka

Bērniem:
– Pamesti nami, jaunbūves, sveši pagalmi ir ļoti bīstami.
– Uz ielas nevajag demonstrēt vērtīgas mantas (mobilais telefons, pulkstenis, naudas maks).
– Svešu cilvēku nedrīkst ielaist dzīvoklī, ja vecāku nav mājās.

Pusaudžiem un jauniešiem:

– Nevajadzētu apmeklēt svešus dzīvokļus, pievienoties nepazīstamu personu rīkotām ballītēm.
– Nav ieteicams dzīvoklī ieaicināt mazpazīstamas un nepazīstamas personas.
– Ja paliekam pa nakti pie drauga, vēlams, lai par to būtu informēti vecāki.

Vecākiem un vecvecākiem:

– Neatstāt mājās bērniem un viņu viesiem brīvi pieejamās vietās ieročus, vērtslietas un alkoholu.
– Iemācīt bērniem pareizi rīkoties bīstamās situācijās (kliegt, pretoties, bēgt, nekautrēties lūgt palīdzību).
– Izskaidrot, ka svešinieki var būt bīstami, neskatoties uz viņu dzimumu, vecumu, apģērbu un izturēšanos.