Kurzemes Vārds

02:32 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Notiks labdarības pasākums

5. jūnijā koncertestrādē "Pūt, vējiņi!" notiks labdarības pasākums "Mazā Latvijas nākotne", ko rīko biedrība "Ideju lidlauks". Tā mērķis – savākt līdzekļus bērnu sociālās aprūpes centra "Liepāja" fizikālās terapijas kabinetam, lai varētu iegādāties aparatūru invalīdu vajadzībām. Pasākums sāksies pulksten 15, kad notiks aktivitātes bērniem. Būs jaunrades darbnīcas, kuras vadīs jaunieši no apvienībām "IMKA" un "Liepājas Jaunie vanagi". Labdarības sarīkojumā uzstāsies E. Melngaiļa Mūzikas vidusskolas zvanu koris "Campanella”, Liepājas Sarkanais koris, akustiskā grupa "Deep Silence", grupa "Willov Farm", Ingrīdas Lūres Liepājas Baleta un deju studija, Liepājas cirka studija "Beztemata" un Roberts, kurš televīzijas šovā "Latvijas zelta talanti" veidoja kafijai zīmējumus.

No 29. līdz 5. jūnijam visos Liepājas tirdzniecības centros varēs sastapt jauniešus ar ziedojumu kastēm, kurās savu artavu atstāt varēs katrs, kurš vēlas palīdzēt slimajiem bērniņiem.


Datori invalīdiem

Liepājas Neredzīgo biedrība saņēmusi dāvinājumu no Holandes ORA fonda – vairāk nekā 20 datoru. Lai arī tie ir lietoti, tie noderēs gan neredzīgajiem, gan citiem invalīdiem, kuri biedrībā tiek mācīti strādāt ar datoru. Pašlaik datoros instalētas speciālas programmas, lai arī vājredzīgie un neredzīgie atbilstoši savai redzes pakāpei un prasmei varētu ar tiem darboties mājās. Pirms tam veselu nedēļu ar tiem strādāja Nīderlandes studenti, kuri instalēja programmas, kas atbilst latviešu valodai. Pašlaik tiek apzināti cilvēki, kuriem datorus atdot. Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Māris Ceirulis cer, ka jau jūnija sākumā tos varēs sākt nodot jaunajiem lietotājiem. Lai tiktu pie datoriem, biedrībai bijis jāpiedalās ORA fonda konkursā. ORA fonds ir starptautiska kristīgi sociāla organizācija, kam ir nodaļas daudzās valstīs, arī Latvijā.

Rota – Inai Stolai

Beigusies akcija "Liepājas skolēnu favorīts", kuru rīkoja veikalu ķēde "Grenardi" un kurā skolēni varēja balsot par savu mīļāko skolotāju, tā sarūpējot dāvanu izlaidumā. Liepājas skolēnu favorīta titulu ieguvusi Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolas dabaszinību, bioloģijas un ķīmijas skolotāja Ina Stola. Tikai astoņas balsis līdz pirmajai vietai pietrūcis J. Čakstes 10. vidusskolas latviešu valodas skolotājai Antrai Jakovļevai. Godpilno bronzu ieguvusi šās pašas skolas fizikas skolotāja un klases audzinātāja Iveta Pirktiņa. "Mums ir patiess prieks, ka jau otro gadu Liepājas tagadējie un bijušie skolēni atdevuši savas balsis par mīļākajiem pedagogiem, lai sagādātu viņiem patīkamu pārsteigumu," saka SIA "Grenardi" tirdzniecības vadītāja Solveiga Karele.

Pulcina jaunos satiksmes dalībniekus

Bērnu rallijs "Kurzeme" tradicionāli startēs Liepājā. Šogad tas notiks svētku "Lielmutis Fricis un Lielmute Marta" laikā – 31. maijā pulksten 12 Jūrmalas parka bērnu rotaļu laukumā.

Pasākums arī šogad aicina bērnus un jauniešus vecumā no 6 līdz 14 gadiem, informēja bērnu rallija "Kurzeme" organizatore Līga Vilciņa: "Sākoties vasaras brīvlaikam, mazos riteņbraucējus pievērš satiksmes noteikumu apguvei, atgādina, kas ir droša satiksme, sniedz ieskatu par pirmās palīdzības sniegšanu, ļauj parādīt savu veiklību riteņbraukšanā un radio vadāmo modeļu vadīšanā."

Organizatori norāda, ka dalībnieku reģistrācija notiks 30 minūtes pirms rallija sākuma. Nepieciešamo inventāru sagādās organizatori, taču dalībnieki var startēt arī ar saviem velosipēdiem.

Turpmākajās nedēļās bērnu rallijs notiks arī citās Kurzemes pilsētās: 7. jūnijā – Kuldīgā, 13. jūnijā – Talsos, 27. jūnijā – Saldū, 28. jūnijā – Ventspilī. Katras pilsētas pirmo trīs vietu ieguvējus aicinās uz lielo finālu, kas notiks Liepājā 3. jūlijā vietā, kur rallijs būs startējis.

Riharda Rubīna jaunākā grāmata "Klau, Klio!"
Daina Meistere
Pēteris Jaunzems

Lektors un vēsturnieks Rihards Rubīns savu skolotāja pieredzi vēstures mācīšanā apkopojis grāmatā "Klau, Klio!".

Tā iespiesta Liepājas Universitātes tipogrāfijā "LiePA" ar universitātes atbalstu. Grāmatā ir apkopotas gadu gaitā uzkrātās atziņas, tajā ievietotas personīgas fotogrāfijas, kā arī teksts ilustrēts ar zīmējumiem. Autors kautrīgi raksta: "Lasītāj, tās ir atlūzas no manām publikācijām aizgājušos laikos. Savācu, saskaloju, salīmēju kopā kolāžā." Tad nu šajā kolāžā var atrast polemiku par filozofiju un ticību, var ielūkoties vēsturiskos faktos un personībās, kā arī uzzināt jaunā skolotāja Riharda Rubīna ceļu izglītībā, pārdzīvoto jau brieduma gados, atskatoties uz dažādiem pedagoģijas līkločiem un uzdevumiem.

Svētdien, 31. maijā, promenādē pie burinieka "Libau" piestātnes pulksten 13 notiks grāmatas atvēršanas svētki, kuros aicināti piedalīties interesenti. Par to, ka būs ko redzēt un dzirdēt, liecināja koncertuzveduma ģenerālmēģinājums, kas, neraugoties uz šerpo vēju, notika aizvakar. Iejuties režisora lomā, grāmatas autors valdonīgi izrīkoja ne tikai Zviedrijas karali Kārli XII, kura lomā bija iejuties Aivars Kalnarājs, bet arī Latvijas godu Vakareiropā spodrinājušā hercoga Jēkaba tēlu atdzīvinājušo Raimi Kalniņu un citus svinību sarīkošanā iesaistītos Liepājas māksliniekus un mūziķus.

 

"Liepājas maiznieks" atsāks ražošanu?
Viktors Ulberts

Uz 18. jūniju ir pārcelta maksātnespējīgās SIA "JLM grupa" kreditoru sapulce, kurā lems par uzņēmuma sanācijas plānu, jo ir parādījies potenciālais investors, kas vēlas atsākt ražošanu, informēja bijušais uzņēmuma vadītājs un dalībnieks Arvis Rove.

Lai gan iepriekš tika izlemts par bankrota procedūras uzsākšanu, tagad, iespējams, varētu lemt par sanācijas plānu. 22. maijā notikušajā kreditoru sapulcē izteikts priekšlikums par ražošanas atsākšanu. Tas kreditorus esot ieinteresējis, tāpēc potenciālajam investoram uzdots līdz nākamajai sapulcei precizēt biznesa plānu atbilstoši "Maksātnespējas likumam", un tad arī lems, vai to atbalstīt.

A. Rove norādīja, ka interese par ražošanas atsākšanu bijusi nepārtraukti vismaz no trijiem potenciālajiem investoriem. Gan Liepājas, gan Jelgavas ražotnē. Viņam pašam gan ar šiem investoriem saistību neesot. "Risinājumi ir dažādi. Viens no tiem – iznomāt ražotni. Jebkurā gadījumā, ņemot vērā bezdarbu, ražošanas atsākšana būtu visu pušu un sabiedrības interesēs. Un daudz labāks risinājums, nekā administratora bīdītais mantas izpārdošanas projekts," uzskata A. Rove. Kā zināms, starp A. Rovi un uzņēmuma administratoru Guntaru Birsānu pastāv nopietnas domstarpības, kurās iesaistītas kārtībsargājošās iestādes.

Zināmi pludmales festivāla īpašie viesi
Ints Grasis

Ir pielikts punkts šā gada "Tele2 Baltic Beach Party" īpašo viesu sarakstam. 24. un 25. jūlijā uz festivāla lielās skatuves Liepājas pludmalē varēs redzēt un dzirdēt dažādu stilu grupas no astoņām valstīm, informē festivāla rīkotāji.

"Līdzīgi kā iepriekšējos gados, mērķis bija radīt iespējami krāsainu mūzikas kokteili, kurā katrs atradīs savu īpašo akcentu, un, tieši tā, atradīs arī kaut ko, kam neuzgavilēt," paveikto analizē festivāla rīkotājs Raivo Mediņš.

Hedlaineru statusā uz Liepāju pošas 2006. gadā par Zviedrijas labāko rokgrupu atzītā apvienība "Mando Diao". Nebijušu šovu uz pludmales festivālu šovasar atvedīs ritma, enerģijas un sajūtu meistari "Safri Duo". Krievu rokmūziku apmeklētājiem piedāvās grupa "Mumiy Troll". Ar deju mūzikas programmu, kuras priekšgalā spoži spīd singls "Cry for You", festivālā ieradīsies šarmantā zviedru meitene September. Lielbritānijas deju mūzikas kultūru pārstāvēs megahīta "Infinity" autors, Guru Josh kopā ar apvienību "Guru Josh Project". Klāt būs arī par pasaulē pieprasītāko Beniluksa valstu dziedātāju atzītā, deju mūzikas izpildītāja Kate Ryan no Beļģijas. Melodiskajos astoņdesmitajos gados Liepāju šovasar atgriezīs synth un funk mūzikas klasiķi "Laid Back" no Dānijas. Uz galvenās skatuves kāps arī lietuvieši, elektroroka pārstāvji "Happyendess", kuri pērn saņēma "MTV Europe" balvu "Best Baltic Act". Igauņu rokmūziku Liepājā prezentēs Eiropā un pasaulē zināmākās šīs valsts roka meitenes no grupas "Vannilla Ninja". Arī šogad uz skatuves kāps festivāla veterāni, apvienība no Vācijas, "Audiosmog".

Uzziņai

"Tele2 Baltic Beach Party 2009" īpašie viesi:
Mando Diao (Zviedrija);
Safri Duo (Dānija);
Mumiy Troll (Krievija);
September (Zviedrija);
Guru Josh Project (Lielbritānija);
Kate Ryan (Beļģija);
Laid Back (Dānija);
Happyendless (Lietuva);
Vanilla Ninja (Igaunija);
Audiosmog (Vācija);

Četri "Ceļamaizes" stipendiāti

Latvijas Universitāte par godu savai 90. gadadienai izsludināja stipendiju "Ceļamaize – 2009", tā paverot ceļu studijām talantīgiem un darbīgiem jauniešiem. Tagad ar Latvijas Universitātes fonda sociālās stipendijas "Ceļamaize" komisijas lēmumu ir izraudzīti tie 90 jaunieši, kuri saņems šo atbalstu, ja izvēlēsies uzsākt studijas universitātē 2009.–2010. akadēmiskajā gadā. Komisijā darbojās gan LU saimes pārstāvji, gan kampaņas mediju partneri, gan mecenātu pārstāvji, kuri vērtēja pieteikušos 12. klases abiturientus. Otrajā kārtā no Liepājas rajona bija izvirzīti 7 kandidāti, no kuriem stipendiju "Ceļamaize" ieguva četri Liepājas pilsētas un rajona skolēni – Karīna Gromilova no 12. vidusskolas, Toms Ķēdis no Liepājas 1. ģimnāzijas, Artūrs Māss no Priekules vidusskolas un Elīna Vilde no Grobiņas ģimnāzijas.

 

"Rietumu krastā" dzīvokļu cenas samazinātas uz pusi

Liepājas jaunajā projektā "Rietumu krasts" no maija dzīvokļu pārdošanas cenas samazinātas uz pusi – jaunu dzīvokli tagad var nopirkt, sākot no 42 000 latu. "Rietumu krasta" divās ēkās pircējiem pieejami 33 jauni 2 līdz 6 istabu dzīvokļi ar augstvērtīgu gala apdari. Projekta attīstītāji skaidro, ka tik radikālu cenu samazinājumu nosaka pašreizējā ekonomiskā situācija. "Esam aprēķinājuši, ka pašlaik izdevīgāk ir pārdot par šo cenu, nekā tukšos dzīvokļus uzturēt pašiem," secina SIA "Rietumu krasts" valdes priekšsēdētājs Armands Spāģis. Īpaši izdevīgus hipotekārā kredīta nosacījumus ar ikmēneša kredīta maksājumu no 200 latiem pircējiem piedāvā projekta līdzfinansētājs Latvijas Hipotēku un zemes banka. "Rietumu krasta" pirmās divas ēkas ekspluatācijā tika nodotas 2008. gada vasarā. Šā gada maijā blakus tika atklāts jaunuzceltais tirdzniecības centrs "Baata".

Miljonā pasažiere – liepājniece Sintija Pūce

Uzņēmums "Tallink Latvija" apkalpojis miljono ceļotāju prāmju līnijā Rīga – Stokholma. Veiksminiece izrādījusies Sintija Pūce no Liepājas. "Tallink Latvija" Tirdzniecības un mārketinga direktore Baiba Muceniece informēja, ka sveicienus un pārsteiguma balvu Sintijai Pūcei pasniedzis "Tallink Latvija" izpilddirektors Hillards Taurs. Papildus dāvanām Sintijai Pūcei un trīs viņas draugiem reizi mēnesī vienu gadu – līdz pat 2010. gada maijam – tagad ir iespēja bez maksas doties kruīza ceļojumā no Rīgas uz Stokholmu.

Sintija Pūce ir skolotāja no Liepājas, kas ceļojumā uz Stokholmu devusies, skolēnu pierunāta. "Audzēkņi izlēma doties kruīzā, jo bija īpaši izdevīgs piedāvājums. Man vienkārši bija jādodas kopā ar viņiem – nebija izvēles," smaidot stāsta Sintija Pūce.

Apbalvo skolēnus un skolotājus
Daina Meistere

Liepājas domes vadītāji pirms skolēnu vasaras brīvdienām tradicionāli sveica skolēnu olimpiāžu uzvarētājus un labākos zinātniski pētniecisko darbu autorus. Sumināja 20 jauniešus un viņu skolotājus.

Domes pateicības balvas saņēma Raiņa 6. vidusskolas audzēknis Zigmunds Orlovskis par 1. vietu valsts ģeogrāfijas un bioloģijas olimpiādēs un J. Čakstes 10. vidusskolas skolniece Anete Budrecka par 1. vietu valsts kultūras vēstures olimpiādē. Sveica trešo vietu no dažādu priekšmetu olimpiādēm pārvedušos skolēnus Aneti Zīraku (Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskola), Makaru Spiridonovu (A. Puškina 2. vidusskola), Kalvi Kalniņu (1. ģimnāzija), Jaroslavu Arseņjevu (12. vidusskola), Anniju Gudeli (Raiņa 6. vidusskola). Par otro vietu valsts zinātniski pētniecisko darbu lasījumos apbalvoja 1. ģimnāzijas audzēkņus Sintiju Silu, Kristapu Bergu un Sņežanu Zeikāni, J. Čakstes 10. vidusskolas skolnieces Daci Pelni un Guntu Čiževsku.

Domes pateicību saņēma arī audzēkņi, kuri ieguvuši atzinību dažādu mācību priekšmetu valsts un novada olimpiādēs un zinātniski pētnieciskos lasījumos. Tie bija Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolas skolēni Diāna Atmate un Raimonds Grišmanausks, Annija Gudele (6. vidusskola), Ivars Getiņš (15. vidusskola), A. Puškina 2. vidusskolas skolniece Elīna Podrjadčikova, 1. ģimnāzijas audzēkņi Madara Berga, Aiva Grudule, Arturs Čukurs un Madara Kirša. Pateicību par viņu sasniegumiem saņēma arī skolotāji.

Būs pieņemšana

Krievijas dienā, ko svin 12. jūnijā, parasti notiek arī pieņemšana KF Ģenerālkonsulātā Liepājā. Šogad to paredzēts rīkot 10. jūnijā, un jau tiek izsūtīti ielūgumi. Visu starpā, kā parasti, ir Pilsētas domes, iestāžu, skolu, Liepājas Krievu kopienas pārstāvji, uzņēmēji, radošā inteliģence, žurnālisti. Vakara organizētājiem nopietnas rūpes sagādā cienasta un tradicionālās kultūras programmas sagatavošana. Pieņemšana noritēšot zem klajas debess.

Kur vest atkritumus

Vakar uzņēmuma "EKO Kurzeme" teritorijā atklāja Liepājā pirmo atkritumu šķirošanas laukumu. Bija daudz viesu, un katram tika pa aģitācijas karodziņam, bet visus sapulcinātos priekšniekus komandēja maskarādes kostīmā tērpts "Zaļā punkta" pārstāvis, kas sevi sauca par Punktuāli. Neraugoties uz biezo porolona apvalku, zaļajam puikam viss padevās labi, gluži kā aktierim. Ne mirkli nevilcinoties, viņš deva vārdu vides ministram Raimondam Vējonim. Vietējo varu ar entuziasmu pārstāvēja Liepājas galvas vietnieks Gunārs Ansiņš, bet atbalstu "Zaļajam punktam" pauda direktors Valdis Martinsons. Kad runāja "EKO Kurzemes" izpilddirektors Andris Karlsons, pēkšņi sāka zvanīt viņa mobilais telefons, kāds droši vien vēlējās apsveikt. Nobeigumā Punktuālis piedāvāja viņam un viesiem pa plastmasas pudelei, kas bija ātri un veikli jāsaplacina, bet pirms tam iekšā jāiemet zīmīte ar saviem rekvizītiem, jo starp šķirošanas aktīvistiem izlozēs materiāla rakstura balvas.

Laukums ir iekārtots lieliski – ar plāksnēm gluži kā Vaiņodes lidlaukā. Izvietoti lieli nupat krāsoti konteineri – papīram, stiklam, polietilēnam, kokam, metālam un pat autoriepām. G. Ansiņš jaunievedumu nodēvēja par civilizētu procesu. Tagad tikai jāķeras pie reklāmas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku šķirotu un vestu uz laukumu Ezermalas ielā 11, nevis izmestu grāvmalē vai mežā. Un vēl ir svarīgi tas, ka pakalpojums ir bez maksas.