Kurzemes Vārds

23:28 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Simboliskās robežas

Ik dienu braucot garām degvielas uzpildes stacijām un ik nedēļu iešļācot savam agregātam nepieciešamo barības devu, šoferīšu uzacis savelkas aizvien lielākās skumjās. Ne tik lielās kā pērnā gada jūlijā, kad benzīns maksāja teju 80 santīmu litrā (dīzeļdegviela bija vēl dārgāka), bet tik un tā pietiekami apbēdinošās. Kā tu, cilvēk, nekreņķēsies, ja gadumijā degviela bija nokritusies līdz 50 santīmiem litrā, bet tagad populārākā degvielas marka (95.) maksā jau 70 santīmu.

Šie apaļie skaitļi – 80, 50, 70 – ir simboliskas robežas, kuras pārsniedzot ikviens maksātājs sarauc pieri – sak, jā, atkal pāri vēl vienam desmitam. Gada sākumā cenu, protams, koriģēja PVN likmes un akcīzes nodokļa paaugstināšana mūsu valstī, taču tagad tam ir pavisam citi iemesli.

Šoreiz nav ko pukoties uz pašmāju degvielas tirgotājiem, jo viņus nav ko vainot. Piemēram, vakar kompānija "Mažeiķu nafta", no kuras pamatā degvielu saņem visi Latvijas mazumtirgotāji, 95. benzīnu vairumā pārdeva par gandrīz 66 santīmiem. Bet degvielas tirgotājam nepieciešams uzcenojums, lai degvielu atvestu, uzturētu saimniecību, maksātu algas un izdzīvotu. 70 santīmu vairs nevar noturēt pat lieltirgotāji, tiesa, viņiem (atšķirībā no mazajiem mazumtirgotājiem) vairumnieki piešķir arī apjoma atlaides.

Naftas cenu izmaiņas pasaulē bieži vien ir grūti saprast un arī izskaidrot, bet diemžēl pašlaik cenām joprojām ir tendence kāpt. It kā globālā ekonomika sarūk, taču atsevišķas ziņas no Ķīnas, ASV un Eiropas ir labvēlīgas naftas magnātiem un spekulantiem.

Vispārējo prieciņu par cenu līmeņa pazemināšanos Latvijā, degvielas faktors cenšas nožmiegt. Bet, ja nafta turpinās sadārdzināties, var prognozēt, ka pēc energoresursu palētināšanās (gāze, apkure) šovasar nākamajā gadā atkal piedzīvosim cenu kāpumu. Un tas diemžēl nesamazinās mūsu mokas, ar izstieptu roku lūdzot starptautisko palīdzību un velkot dzīvību iegrožotajās budžeta deficīta robežās nākotnes vārdā. Nez kāpēc šķiet, ka atkal visa pasaule pret mums sazvērējusies. Tā jau slikti – un še tev vēl! Laikam paši to vien būsim pelnījuši.

Ints Grasis