Kurzemes Vārds

20:57 Pirmdiena, 22. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ugunskurs uz asfalta un meiju smarža pilsētā

Jāņu ielīgošana jau sākusies. Sestdien tirdzniecības centrā "Ostmala" risināsies jautri vasaras saulgriežu pasākumi. Pirmais sarīkojums sāksies jau pulksten 12, kad mazākie tirdzniecības centra apmeklētāji varēs izpaust sevi jaunrades darbnīcās, pinot Jāņu vainagus un veidojot Līgo svētku dekorus, ar kuriem pēc tam varēs krāšņi izrotāt paši savus mājokļus. Pulksten 16 t/c "Ostmala" Jāņu gaisotni radīs mūziķis Māris Sloka un šlāgergrupa "Klaidonis". Muzikālā priekšnesuma laikā lielveikala Jāņu bērni varēs gan izdziedāties, gan izdejoties. Savukārt tradicionālo Jāņu ēdienu degustācijas laikā katrs interesents varēs nobaudīt dažādus ekoloģiski tīrus Līgo svētku gardumus.

Līdztekus svētku pasākumiem t/c "Ostmala" jau norisināsies sociāli izglītojošā kampaņa par to, ko Jāņos noteikti nedrīkstētu darīt, piemēram, neļaut draugam Līgo naktī gulēt, atturēt draugus no braukšanas reibumā, aizliegt žāvēt slapjas drēbes tieši virs uguns liesmām, nededzināt riepas ugunskurā un citas darbības.

Svētdien folkloras kopa "Atštaukas" jau piekto gadu pēc kārtas sava folkloras centra "Namīns" pagalmā ikvienu aicinās uz īsto vasaras saulgriežu godāšanu senču garā. Ielīgošana sāksies pulksten 19, kad tiks atvērti vārti, lai pulcinātu visus, kas gatavi svinēt saules un pilnbrieda svētkus, iemācīties seno latviešu gudrības un labi pavadītu laiku.

Folkloras centra pagalmā uzstāsies Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra kolektīvi, dažādas etīdes no izrādēm spēlēs Liepājas Tautas teātris, koncertu sniegs vokālā grupa "Gaismiņa". Īpašs viesis būs Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, kā arī Liepājas folkloras kopu dziedātāji. Uz sadancošanos aicinās Rucavas danču klubs "Paurupe". Būs arī jaunrades darbnīcas.

Ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu īpašu Jāņu ielīgošanas programmu, protams, sagatavojušas arī pašas "Namīna" saimnieces no folkloras kopas "Atštaukas". Viņas piedāvās Zāļu skolā iepazīt īstenās Jāņu zāles un to dziedinošo spēku. "Jāņu zāļu galvenais iedarbības spēks slēpjas cilvēku pārliecībā, tomēr ir augi – buldurenes, rubatenes, deviņvīru spēks, retējumi –, kuros atrodamas aktīvas dziednieciskas vielas. Tas viss tikai laikus jāievāc un jāprot likt lietā.

Vasaras saulgriežu neatņemama sastāvdaļa ir uguns kuršana, lai aizstātu sauli naktī, līdz saullēktam. Jāņuguns ir bijusi plaši pazīstama Austrumeiropā un citās Eiropas daļās – no skandināvu zemēm līdz Francijai, Spānijai, Itālijai, Īrijai un Grieķijai –, tādēļ to var uzskatīt par ļoti senu, no indoeiropiešu tautu kopienas laikiem mantotu tradīciju.

Bet pati Jāņu nakts ir maģijas un brīnumu pilna. Ne velti līdz pat mūsdienām saglabājušies nostāsti par papardes ziedu, ko tikai retajam laimējies ieraudzīt. "Šo ziedu, kas zied sidraba, zelta, dimanta ziediņiem, meklēt gājuši, cerot iegūt bagātību un laimi, izzināt pagātnes un nākotnes noslēpumus," stāsta "Atštaukas". Bet piekodina, ka ziedu sargā ļauni gari un zvēri, kas, papardes ziedam plaukstot, kauks un biedēs, tāpēc zieda meklēšana lai paliek katra paša ziņā.

23. jūnijā Liepājas teātris aicinās lielus un mazus līgotājus jautroties kopā svētku pasākumā "Līgo kopā ar Liepājas teātri, "Užavas alu" un "Elpas" sieru". Koncertdārzā "Pūt, vējiņi!" svētku vakars sāksies ar līksmu mīlas stāstu, kuru latviešu kino dziesmās izdziedās Liepājas teātra aktieri uzvedumā "Uzmanību, filmējam!". Iestudējuma režisors ir Mārtiņš Eihe, koncertuzvedumā piedalīsies aktieri Sigita Jevgļevska, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Marģers Eglinskis, Edgars Pujāts, Anda Albuže, Armands Kaušelis, Ivars Krastiņš, Jūlija Ļaha, Anita Kvāla, Ingus Kniploks, Maija Romaško un mūziķi Normunda Kalniņa vadībā.

Tiklīdz saule būs norietējusi, folkloras kopa "Atštaukas" iekurs Jāņu uguni, lai nepārtrūktu gaismas pavediens. Jāņuguns apspīdētie cilvēki, lauki un radībiņas iegūst spēku un auglību, bet, tam lecot pāri, cilvēks iemanto veselību visam gadam. Lai līgotāji nezaudētu modrību, Zaļumballē dziedās un spēlēs koncertapvienība "Aģenti" un pūtēju orķestris "Talsi".