Kurzemes Vārds

13:01 Otrdiena, 23. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepājas Autobusu parku vairs neuzrauga

Biržas "NASDAQ OMX Riga" valde trešdien atcēla uzraudzības statusu akciju sabiedrībai "Liepājas Autobusu parks", rāda informācija biržas mājaslapā.

LAP iesniegusi revidētu 2008. gada pārskatu. Līdz ar to ir novērsti apstākļi, kuru dēļ biržas valde šā gada 5. maijā LAP piemēroja uzraudzības statusu. LAP gada pārskatā publicētā informācija rāda, ka uzņēmuma neto apgrozījums pērn sasniedzis 5 763 374 latus, kas salīdzinājumā ar 2007. gadu ir par 35,23 procentiem vairāk. Kopējie ieņēmumi no pasažieru pārvadājumiem 2008. gadā bijuši 5 763 374 lati, tajā skaitā tiešie ieņēmumi no pasažieru pārvadājumiem – 3 691 182 lati, savukārt 2007. gadā minētie rādītāji bijuši attiecīgi 4 261 976 lati un 3 164 280 latu.

2008. gadā par 29,28 procentiem palielinājušās pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas, tas galvenokārt ir darba algas un valsts sociālo obligāto iemaksu pieaugums, kā arī pamatlīdzekļu nolietojums, degvielas un smērvielu cenu kāpums. Pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas pērn bijušas 5 303 284 lati.

Pērn uzņēmums iegādājies 23 lietotus autobusus – pilsētas, reģionālās, vietējās nozīmes un reģionālās starppilsētu nozīmes maršrutiem, kā arī astoņus jaunus "Volvo" autobusus pilsētas pārvadājumiem.

LAP 2008. gadā vidējais strādājošo skaits bijis 283, vidējā darba alga pieaugusi par 20 procentiem – līdz 430 latiem, bet nodokļos samaksāts 542 791 lats. Pagājušajā gadā neto peļņa uz akciju bijusi 0,658 lati, bet 2007.gadā – 0,282 lati.

Var pieteikties konferencei Norvēģijā

No 22. līdz 25. septembrim Kristiansanderas pilsētā Norvēģijā notiks 4. Baltijas Pilsētu savienības jaunatnes konference. Tā īstenota saistībā ar projektu "Dažāda vēsture – vienota nākotne", ko koordinē Kalmara (Zviedrija) sadarbībā ar Tallinu (Igaunija), Liepāju un Koldingu (Dānija). Liepāju kā sadarbības partneris šajā projektā pārstāv Liepājas Jaunatnes centrs.

Konferencē diskutēs par apkārtējo vidi, dzīves stiliem, ekonomisko situāciju, Eiropas Savienības sniegtajām iespējām jauniešiem un vēl citām tēmām, kas skar jaunatni Eiropā un Baltijas jūras reģionā. Organizatori sola, ka dalībniekiem būs interesanta programma, ar ko sīkāk var iepazīties mājaslapā www.ubc-youth.org. Visiem dalībniekiem samaksās ceļa izdevumus un uzturēšanās izmaksas.

Sāk gatavoties Skolēnu dziesmu svētkiem

Liepājas pilsētas Bērnu un jauniešu centra direktore Mārīte Tarziera atgriezusies no X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koordinatoru sanāksmes. Tajā koordinatori no visas Latvijas informēti par gaidāmajām svētku iecerēm. Rīcības komitejas izpilddirektore Agra Bērziņa pastāstījusi, ka ieceres ir interesantas un iespējas piedalīties svētkos būs pilnīgi visiem jauniešiem. "Ceļu uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem jau esam godam uzsākuši – savu prasmi skatēs demonstrējuši Liepājas koristi un dejotāji, tāpat liepājnieki labi pārstāvējuši savu pilsētu vizuālās mākslas konkursā "Ar vilciņu Rīgā braucu". Vasara ir pārdomu laiks, kad katrs varēs izlemt, kura joma viņam ir vistīkamākā, un pirmās aktivitātes, svētkus gaidot, tiks piedāvātas jau ar pirmajām jaunā mācību gada dienām," saka M. Tarziera.

Melanomas dienā atklāj veselības problēmas

Maija beigās ģimenes ārsta Igora Stomas praksē sakarā ar Melanomas dienu varēja bez maksas pārbaudīt dzimumzīmes un citus ādas jaunveidojumus, kā arī saņemt ārstu konsultācijas un ieteikumus. Trīs ārsti todien izmeklēja 104 pacientus. Pieciem no tiem atrada bazaliomas (viena no ļaundabīgajām ādas vēža formām), diviem – skvamozo šūnu karcinomas (plakano šūnu vēzis), tika konstatētas 27 displastiskās dzimumzīmes (priekšvēža jaunveidojumi), bet trīs cilvēkiem atklāja melanomu (visļaundabīgākā no visām ādas vēža formām). Agrīna vēršanās pie ārsta un laikus uzsākta terapija nodrošina līdz pat 100 procentiem veiksmīgu izārstēšanos no ādas vēža, uzsver ārsti. Bet novēloti, ielaisti slimības gadījumi palielina mirstības risku un līdz pat 10–20 reizēm palielina ārstēšanās izmaksas. Liepājā arī turpmāk katru mēnesi varēs pārbaudīt dzimumzīmes un citus ādas jaunveidojumus.

Dome zondē liepājnieku noskaņojumu
Viktors Ulberts

Līdz 10. jūlijam Liepājas pašvaldība plaši aptaujā iedzīvotājus, lai uzzinātu, kā pašlaik dzīvo liepājnieki, iegūtu informāciju par viņu darba iespējām, par ģimeņu materiālo situāciju un noskaņojumu darbavietās, informē domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Iedzīvotāju atbildes ļaušot pašvaldībai iegūt un analizēt aktuālo informāciju, lai rastu elastīgākus risinājumus šā brīža ekonomiskajā situācijā pilsētā.

Anketas pieejamas pašvaldības informatīvā izdevuma "Katram Liepājniekam" 29. maija numurā un domes mājaslapā www.liepaja.lv, kur, atverot laikraksta "Katram Liepājniekam" elektronisko versiju, iespējams anketu arī izdrukāt un izpildīt. Izpildītās anketas var nosūtīt pa pastu vai nogādāt personīgi domes Attīstības pārvaldē, Jūrmalas ielā 23. Tās var nodot arī domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā, mazajā domē "Lauma", Krūmu ielā 41/43, un "Karosta", Neatkarības rotas ielā 11. Anketu var izpildīt arī elektroniski domes mājaslapā, atverot baneri jeb slīdošo lentu www.liepaja.lv titullapā.

Aptauju veic Liepājas Attīstības pārvalde sadarbībā ar domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļu. Anketā ir arī jautājumi, kas skar aktuālo informāciju par nodarbinātības jautājumiem, par mājsaimniecību ienākumiem un iespējām papildināt savu maciņu, kā arī iedzīvotāju noskaņojumu attiecībā uz darba iespēju meklēšanu ārpus Latvijas.

Ar aptaujas rezultātiem liepājnieki varēs iepazīties kādā no nākamajiem izdevuma "Katram Liepājniekam" numuriem, kā arī domes mājaslapā.

Pilsētniekus priecē Jāņu rotājums

Jāņu gaisotni Liepājā šogad palīdz radīt stilizēti Jāņu vainagi un spāres, kas izkārtotas uz Tramvajtilta un Jūras ielā. "Spāres ir vasaras, dabas, prieka un kustības simbols," norāda noformējuma idejas autori un īstenotāji – SIA "Reklāmas ateljē" mākslinieki Inga Done un Ainars Skabulis. Savukārt Liepājas galvenā māksliniece Agita Ansule norāda, ka Līgo un Jāņu rotājumu sagatavošanai pilsēta šogad tērē ap 3500 latu. Vairums no tiem tapuši uz iepriekšējo gadu rotājumu bāzes līdzekļu ekonomijas dēļ, toties visus liepājniekus un pilsētas viesus priecēs līdz pat jūnija beigām.

Jauno mākslinieku diplomdarbi izstādē

Liepājas muzejā šodien pulksten 15 atklās Liepājas Mākslas vidusskolas audzēkņu kvalifikācijas darbu projektu un realizēto darbu izstādi "Krasts". Tajā līdz 17. jūlijam varēs iepazīt 21 audzēkņa projektu metāla, koka, ādas un keramikas, tekstilizstrādājumu un apģērbu dizaina, interjera dizaina specialitātē. Tie veltīti mūsu pilsētas tēla popularitātes veicināšanai, jaunu, inovatīvu akcentu veidošanai, netradicionālu labiekārtojumu un cita sociāla redzējuma piedāvājumam pilsētvidē. Šonedēļ muzejā jau notika kvalifikācijas darbu aizstāvēšanas eksāmens, ko vērtēja Liepājas galvenā arhitekte Iveta Ansone un kompetenti nozaru speciālisti. "Parasti saskaramies ar interesi par diplomdarbiem, ko līdz šim skatītāji varēja novērtēt tikai īsu brīdi – eksāmena laikā, bet tagad ar audzēkņu radošajiem darbiem un inovatīvajām idejām ikviens varēs iepazīties vēl veselu mēnesi," izstādes nepieciešamību skaidro Liepājas Mākslas skolas direktore Smaida Rubeze.

Atkal filmē mūsu spokus
Kristīne Pastore

Otrdien vakarpusē vairākās Liepājas vietās bija redzami dažādi mistiski tēli: spoki, ragana, prostitūtas u.tml. Tur biedrības "Cietokšņu kopiena" priekšniece Solvita Sudmale ar domubiedriem Baltijas 1. televīzijas kanāla filmēšanas grupu veda ekskursijā "Pa Liepājas vēsturiskajām spoku un baiso notikumu vietām". "Viņi bija dzirdējuši, ka pie mums Liepājā, līdzīgi kā Anglijā, ir daudz spoku un šīs tradīcijas tiek koptas," stāsta Solvita. "Tāpēc viņi bija atbraukuši, lai paši savām acīm to visu apskatītu un arī nofilmētu. Filmēšana notika gan Karostas cietumā, gan Liepājas ielās: vēsturiskajā prieka māju rajonā Kuģinieku ielas galā, Pasta ielā – par vampīru tēmu, pie teātra sekoja saruna par Baltajām dāmām, uz Tramvajtilta filmētāji paviesojās vietā, kur savulaik ļaudis pulcējušies, lai gaidītu pasaules galu, un citās vietās. Taču pats filmēšanas nobeigums izvērsās pavisam baiss. Kad visi bija sagājuši pazemē vecajos fortos, pēkšņi aizcirtās durvis. Sākumā gan filmētāji domāja, ka tas viss pieder pie izrādes, taču, kad noskaidroja, ka šī epizode nav iestudēta, bija arī satraukums, tomēr viss beidzās laimīgi.

Rīko konferenci par izcilām personībām

Sestdien, 20. jūnijā, Liepājas Vācu un latviešu tikšanās centrā, Stendera ielā 5, notiks konference, kas būs veltīta divu izcilu liepājnieku – Karla Gotliba Sigismunda Ūliha un Paula Makša Berči darbībai Liepājā. Par abām ievērojamām personībām interesentiem stāstīs Vācu un latviešu tikšanās centra aktīvisti, arī bijušās Jaunliepājas bibliotēkas vadītāja Ilga Auza, Liepājas domei kura ir iesniegusi priekšlikumu izdot grāmatu par Paulu Maksi Berči. "Tikai pateicoties talantīgā vācu izcelsmes arhitekta P. M. Berči nopelnam, Liepāja izteikti atšķiras no citām pilsētām," saka I. Auza.