Kurzemes Vārds

11:41 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vasaras pilnbrieda svinēšana

Anda Pūce

Gada īsākā nakts, kas ilga 6 stundas 7 minūtes un 35 sekundes, bija nakts uz svētdienu, bet vakar piedzīvojām gada visgarāko dienu – 17 stundas, 52 minūtes un 38 sekundes, kas bija arī astronomiskās vasaras pirmā diena. Un tieši vasaras saulgriežu – brīža, kad Saule dienas vidū atrodas visaugstāk, – godināšanai vakar folkloras centra "Namīns" pagalmā skanēja skaļas līgodziesmas, dega ugunskurs, galdā tika celts alus un siers, pīti Jāņu vainagi un veikti maģiski rituāli un ikviens atnākušais varēja izdejoties uz nebēdu.

Folkloras kopa "Atštaukas" bija sapulcējusi plašu dziedātāju un dejotāju pulku no visas Liepājas un tuvējās apkārtnes – Bārtas sievas, "Gaisimiņa" un "Baļķi" dziedāja, Rucavas "Paurupīte" spēlēja dančus, "Krustiņi", "Kvēle" un "Rucavietis" dejoja, bet Tautas teātra aktieri apspēlēja Jāņu ticējumus, un vēl bija klāt dziedātāji un dejotāji, kurus ne saskaitīt, ne atpazīt, jo gandrīz katram bija pa jāņuzāļu vainagam galvā, bet, kam tāda nebija, tas varēja turpat nopīt. Atštaukas atzina, ka, pilsētnieces būdamas, sieru nav sasējušas, toties ar zupu visus pacienāja. "Nav cita veida turēt dzīvas senču tradīcijas, kā vien tās kopjot. Nederēs ne grāmatas, ne stāstīšana – jāaicina svinēt ar dziedāšanu, bet bez šašlika, ar dejošanu, bet bez pārdzeršanās, ar negulēšanu pie ugunskura, bet bez televīzijas skatīšanās," – tā nama saimnieces kodolīgi skaidroja pašu sarīkotās ielīgošanas nozīmi. Liepājnieki, kas pulkiem vien sanāca – pilns "Namīna" pagalms, apliecināja, ka viņiem tas ir būtiski un ka arī pilsētniekam uz asfalta gribas godam nolīgot. "Te tāds miers un garīgums, ka vari aizbēgt no visa negatīvā, kas pasaulē notiek, un justies kā bērnībā," sacīja Ausma, kas uz sarīkojumu bija atvedusi savus mazbērnus, lai redzot, kā īsti svētki jāsvin.

Tautas ticējumi vēsta, kāds vējš pūš, iestājoties vasarai, tāds laiks gaidāms vasarā. Tad nu iznāk, ka dienvidrietumu vējš atnesīs mums siltu un saulainu vasaru. Siltas dienas sinoptiķi sola arī rīt un parīt, lai visiem, kas turpinās diet un dziedāt, ēst sieru, dzert alu un godināt vasaras pilnbriedu, ir iespēja to darīt augu nakti.