Kurzemes Vārds

11:44 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Īsa bija Jāņu nakts...
Andžils Remess

Šogad ir savāds Jāņu laiks. Bet varbūt tikai pagājušonedēļ tā šķita, ka līgodziesmas radio raidījumos ieskanas biklāk nekā citugad un arī Jāņu zāles pilsētas tirgos nesmaržo tik tvanīgi. Varbūt tā šķita tikai tāpēc, ka protesta akcijās Rīgā un arī tepat Liepājā varēja redzēt dusmās un naidā sašķobītas sejas un dzirdēt niknus vārdus, un arī daba bija saraukusi pieri grumbās, tajā laikā, kad pēc kalendāra tuvojas vasaras pirmā diena, sūtot rudenīgus vējus. Un diez vai daudz mūsu zemē bija tādu, kuriem tajā laikā, kad parasti prātā gada līksmāko svētku tuvošanās, domas nenomāktu neziņa par nākotni. Kad ar prātu sapratām, ka valdības un Saeimas lēmums ir mazākais ļaunums, tomēr tas bija ass un sāpīgs kā pātagas cirtiens, kas ķēra gandrīz jebkuru.

Jā, varbūt tā tikai šķita pagājušonedēļ, jo emocijas bija sakāpinātas un lija pāri malām, šaustot visus un visu. Bet tagad vismaz uz dažām dienām atliekam sāņus visas likstas un nejēdzības, visas nebūšanas un nelaimes. Jo klāt taču Līgo svētki, kad jāraudzē mīkla pīrāgiem, jāsien siers un jāmeklē ozola zari, lai pītu Jāņu vainagus. Svētki, kas visos laikos likuši ne tikai godā celt tautas sensenās tradīcijas, ne tikai daudzināt darba tikumu, bet arī apzināties tautas gara stiprumu. Līgo svētki ir nīdēti, ugunskuri izspārdīti, taču šie svētki gājuši cauri visiem laikiem un pacēlušies pāri visiem režīmiem.

Varbūt rītvakar Jāņu alus neputos tik dāsni kā citugad un arī Jāņu siers būs liesāks, ja tas vispār tiks likts svētku galdā. Bet vai tad tāpēc nesakopsim savu pagalmu, neappļausim grāvmalas un neaplīgosim kaimiņus? Un esmu pārliecināts, ka gada īsākajā naktī iedegsies ugunskuri un dzirksteles kāps debesīs, vienalga, vai tajās atspoguļosies pļavas, ezeri un bērzu birzis, vai arī tās būs nomākušas savu vaigu. Ka izjutīsim šīs nakts burvību, kad dabas spēki būs visstiprākie, jāņuzāles augs griezdamās un nobriedušās pļavas gaidīs pļāvējus, un gan jau līdz saullēktam kāds atradīs arī papardes ziedu. Jo galu galā šī taču ir romantiskākā nakts, kāda gadā ir tikai vienu reizi.

Bet sūkstīties, gausties, nīgroties par grūtajiem laikiem gan jau vēl pagūsim.