Kurzemes Vārds

04:03 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Jāņus saucam par latviešu nacionālajiem svētkiem un katru gadu tos svinam, kā paši domājam – vadoties pēc ierastām tradīcijām. Vai tiešām labākais, ko var izdarīt Jāņos, ir piedzerties un pieēsties? Vai tiešām 23. jūnijs ir īstie saulgrieži?

Rituāliem ir liels spēks
Inta Grīnvalde,
masiere, kosmētiķe, dziedniece

Pēc astroloģiskā kalendāra īstie saulgrieži ir 21. jūnijā. Tas ir īstais laiks, kad saulei maksimālais spēks un dabā visstiprākā enerģētika. Pēc būtības tiem rituāliem, kurus veicam 23. jūnijā, vairs nav un nevar būt tāda spēka kā vakar izdarītajiem. Īstajā laikā veiktie rituāli dod spēku, enerģiju, veselību visam nākamajam gadam kā katram konkrētam cilvēkam, tā tautai kopumā.

Var jautāt, kādēļ Jāņi (vasaras saulgrieži) un, starp citu, arī Ziemassvētki (ziemas saulgrieži) vairs netiek atzīmēti īstajā datumā, bet ar nobīdi laikā? Kārtība mainījusies pirms daudziem, daudziem gadu simtiem, un kaut kas mainās parasti tad, ja kādam tas izdevīgi. Jeb – nav izdevīgi, ka tauta svētkus svin, veic maģiskos rituālus un Visumā sūta savas lūgšanas laikā, kad tām vislielākais spēks un spēja ko mainīt... Katram cilvēkam viņam nepieciešamās zināšanas atnāk tad, kad viņš ir tām gatavs.

Lūgšanai, kā zināms, piemīt ļoti liels spēks, tikai, lai tā piepildītos, vajag respektēt zināmu kārtību. Pirms tam sakārtot, iztīrīt savas mājas. Nomazgāties pašam un saģērbties tīrās drānās. Lūkojoties Jāņu ugunskurā, jāatbrīvojas, jāatslābina prāts, un tad, vēršoties pie Augstākā spēka jeb kādas dievības, jālūdz tas, kas tobrīd tieši pašam šķiet vissvarīgākais, vajadzīgākais. Tad reizes trīs jāapiet apkārt ugunskuram un lūgšana jāatlaiž jeb jāaizmirst, pasakot paldies Augstākam spēkam. Nevajag gaidīt, ka prasītais, vēlētais piepildīsies jau nākamajā dienā. Tas, kas notiek enerģētiskajā līmenī, nenotiek ātri, bet viss īstajā laikā sakārtojas un nostājas savās īstajās vietās.

Jāņu ugunskurā (tā, starp citu, nav vieta, kur cept gaļu!) var veikt ziedošanas rituālu, iemetot tajā kādu puķi, gabaliņu maizes, mazliet alus. Šis dzēriens agrāk bija Jāņu rituāla sastāvdaļa, nevis kā šodien – šķidrums, lai piedzertos. Mūsu senčiem piedzeršanās bija grēks. Diemžēl mūsdienās liela daļa cilvēku Jāņus uztver kā iepirkšanās, pieēšanās, piedzeršanās un iztrakošanās laiku, nevis vasaras saulgriežus, kuros jāievēro zināmi nosacījumi un rituāli, jādzied dainas un jālīgo, lai atjaunotu savu enerģētiku, no kā atkarīga tautas izdzīvošana.

Vēl gribu atgādināt, ka sievietes visos laikos bijušas tautas tradīciju glabātājas. Lai mums būtu spēks arī turpmāk gan strādāt, gan rūpēties par savām mājām, ģimenēm, Jāņu vainagā jāiepin arī pa ozolkoka zariņam un var noskaitīt šādu dainu:

Riti, riti, rīta rasa,
Gar ozola lapiņām,
Tā ritēja ļauna diena
Garām manu augumiņu!