03:26 Sestdiena, 23. novembris

Pārspējot čempionus, ielīgoja Jāņus
Andris Sudmalis

Neskatoties uz pirmssvētku dienu un vēlo spēles sākumu, vairāk nekā divi tūkstoši skatītāju klātienē pirmdienas vakarā bija liecinieki aizraujošai Latvijas futbola izrādei, kurā divu Kurzemes klubu cīņā uzvaru guva SK "Liepājas metalurgs".

Latvijas virslīga.

"Liepājas metalurgs" – "Ventspils" 2:1 (0:0)

"Liepājas metalurgs": Spole – Zirnis, Ivanovs, Tamošausks, Kļava – Surņins, Jemeļins, Rafaļskis, Kirhners – Karlsons, Kastners (Kožokars, 79.).

Vārti: "Liepājas metalurgs": Rafaļskis (53.), Karlsons (54.); "Ventspils": Čirkins (69.).

Brīdinājumi: "Liepājas metalurgs": Jemeļins (29.), Ivanovs (35.), Kļava (68.); "Ventspils": Čirkins (55.), Kačanovs (66.), Cigirlašs (84.).

2300 skatītāju

Objektīvi vērtējot, pirms pirmdienas vakara spēles svaru kausi bija nedaudz nosvērušies ventspilnieku labā. Mūsējo rindās pirms atbildīgās spēles diskvalifikācijas bija nopelnījuši divi šās sezonas ierastie pamatsastāva vīri – Kristaps Grebis un Andrejs Prohorenkovs. Līdz ar to metalurgu sākumsastāvs bija viegli uzminams, bet rezervistu soliņa garums radīja bažas par mača galotni, jo no trim laukuma spēlētājiem – Vladimira Kameša, Igora Aleksejeva un Andreja Kožokara – ticama šķita tikai pēdējā nosauktā iesaistīšanās spēlē. "Ventspils" galvenā trenera Romāna Grigorčuka rīcībā bija vairāk taktisko risinājumu, un viņš, piemēram, varēja atļauties atstāt rezervē Latvijas izlases malējos pussargus Juriju Žigajevu un Alekseju Višņakovu. Ar šādām rezervēm var ciesties līdz pat mača izskaņai, un tad ar svaigiem spēkiem censties lauzt cīņas gaitu. Tas viesiem pirmssvētku vakarā gan neizdevās.

Lai arī pēc spēles ventiņu galvenais treneris Romāns Grigorčuks uzskatīja, ka pirmajā puslaikā liepājnieki viņa komandu krietni pamīcījuši, tā viss gluži nebija. Jā, statistikas rādītājos metalurgi bija ievērojami labāki – vairāk sita pa vārtiem, vairāk izpildīja stūra sitienus, tomēr cīņa laukumā kopumā bija līdzīga. Mača pirmās minūtes vispār radīja iespaidu, ka, gluži tāpat kā pirmā riņķa spēlē Ventspilī, laukumā dominēs piesardzīgs futbols. Protams, divu zelta medaļu galveno pretendentu randiņā naivi bija cerēt uz totālu uzbrukuma futbolu, tomēr tiem gandrīz divarpus tūkstošiem skatītāju, kas apmeklēja šo maču, garlaikoties nenācās.

Cīņas gaitu vispirms centās mainīt ventspilnieki, tomēr viņu uzbrukumi bija visai bikli, un izcelt varētu ja nu vienīgi Vīta Rimkus sitienu zem pārliktņa, ar kuru tika galā Viktors Spole. Mūsējo atbildes bija pārliecinošākas – liepājnieku spēle netika tik izteikti, kā ierasts, virzīta caur laukuma flangiem, bumba vairāk uzturējās pirmajā stāvā, un metalurgiem radās pāris labu iespēju izvirzīties vadībā, tomēr Pāvela Surņina un Maksima Rafaļska sitieni no distances bija mazliet neprecīzi, bet Kastners no labas pozīcijas soda laukumā sita pārāk vāji.

Otro puslaiku viesi sāka ar spēlētāju maiņu – Aleksandra Dedova vietā laukumā devās Grigorijs Čirkins – un apņēmību pārņemt spēles grožus savās rokās. Tas viņiem vēl pēc vienas spēlētāju maiņas arī izdevās, tikai tajā brīdī rezultāts jau bija kļuvis 2:0 liepājnieku labā. Mūsējiem vairākas reizes izdevās ātri pāriet no aizsardzības uzbrukumā, un divas šādas epizodes beidzās ar vārtu guvumu. Taisnības labad jāsaka, ka abas reizes viesi paši sev sarūpēja nepatikšanas. Rafaļskis 53. minūtē uztvēra bumbu, ko ar galvu no soda laukuma centās izsist Pāvels Mihadjuks, un ar sitienu tālajā apakšējā vārtu stūrī Maksiks panāca 1:0, bet vēl nebija izdzisuši metalfanu faieri, kad Ģirta Karlsona un Intara Kirhnera saspēle beidzās ar vēl vienu Mihadjuka dāvanu savam bijušajam klubam, un rezultāts kļuva 2:0 metalurgu labā.

Mača beigu daļā gan liepājniekiem nācās izturēt valsts čempionu pamatīgu spiedienu. Mūsējiem radās pāris labu pretuzbrukuma iespēju, bet tās bija nesekmīgas, un ventiņi cītīgi centās ieņemt liepājnieku cietoksni. Diemžēl ne vienmēr viesu spiedienu saimnieki izturēja, brīžiem metalurgu soda laukumā valdīja pamatīgs haoss, bet vārtu guvumā "Ventspils" prata pārvērst tikai vienu tādu epizodi.

Citu spēļu rezultāti: "Olimps" – "Dinaburg" 1:1, "Jūrmala" – "Blāzma" 3:0, "Skonto" – "Daugava" 6:0.

Nākamo spēli "Liepājas metalurgs" piektdien aizvadīs Salaspilī pret FK "Daugava".

Komentāri

Romāns Grigorčuks ("Ventspils"):
– Pirmajā puslaikā metalurgiem bija pārsvars divcīņās, it

īpaši otrajā stāvā, un saimnieki mūs mazliet samīcīja. Ar to nebija viegli tikt galā, bet atradām iedarbīgas pretzāles – ātru spēli caur flangiem un kombinacionālu futbolu, būtībā demonstrējām savu spēli. Darbojāmies labi, bet arī nepiedodami kļūdījāmies.

Rīdigers Abramčiks ("Liepājas metalurgs"):
– Ja ir šāds rezultāts, tad jābūt apmierinātam ar spēli. Izredzes uzvarēt abām komandām bija vienādas, bet mēs ne tikai vēlējāmies spēlēt futbolu, bet arī cīnīties līdz pēdējai minūtei, un tas palīdzēja gūt panākumu.

Piekāpjas līdzīgā spēlē

Tenisiste Anastasija Sevastova Vimbldonas čempionāta sieviešu vienspēļu turnīra pirmās kārtas mačā otrdien ar 3-6, 6-7 (5:7) piekāpās Katerinai Bondarenko no Ukrainas.

Spēle sākās ar Bondarenko un Sevastovas gūtiem punktiem pie savas serves, tomēr ceturtajā geimā ukrainiete pirmo reizi lauza Latvijas tenisistes servi. Sevastova atbildēja ar to pašu, un pēc sestā geima rezultāts bija neizšķirts 3-3. Astotajā geimā uz pretinieces serves veiksmīgāka bija Bondarenko, bet devītajā, servējot ukrainietei, viņa ar ceturto setbumbu tomēr spēja pirmo setu noslēgt savā labā – 6-3.

Otro setu ar diviem uzvarētiem geimiem uzsāka Sevastova, tomēr trešajā geimā pretiniece lauza latvietes servi. Mačs turpinājās līdzīgā cīņā, un pēc sešiem geimiem rezultāts setā atkal bija neizšķirts 3-3. Turpinājumā Sevastova arvien pārliecinošāk spēlēja pie savas serves, bet Bondarenko savas serves aizstāvēšana sagādāja lielas problēmas – septīto geimu viņa uzvarēja, bet devītajā geimā Sevastova ieguva pat četras setbumbas, tomēr arī šoreiz Bondarenko spēja visas aizstāvēt, un rezultāts kļuva 5-5. 11. geimā Sevastova uz savas serves neļāva pretiniecei uzvarēt, bet Bondarenko neļāva pretiniecei gūt punktu nākamajā geimā, tāpēc sets turpinājās taibreikā, kurā ukrainiete uzvarēja ar 7:5.

Par piedalīšanos Vimbldonas "Grand Slam" turnīrā A. Sevastova WTA rangā nopelnīja 60 punktu.

Atkal pret dinamiešiem

UEFA Eiropas līgas izloze SK "Liepājas metalurgs" futbolistus ir savedusi kopā ar bijušās PSRS leģendāro klubu – Tbilisi "Dinamo".

Lai arī pirms Eiropas līgas izlozes komandas netika sadalītas ģeogrāfiskajos grozos kā iepriekšējos gados, tomēr zināms dalījums tika izveidots, un liepājnieku potenciālo sāncenšu skaits no 40 saruka līdz pieciem klubiem – "Aalborg" (Dānija), "Paeos de Ferreira" (Portugāle), "Omonia" (Kipra), pirmā kvalifikācijas riņķa 17. pāra uzvarētāji, visticamāk, skotu "Motherwell", kā arī Tbilisi "Dinamo".

No šī kvinteta gruzīni mūsējiem šķiet vispateicīgākie pretinieki, turklāt eirokausu pretinieki liepājniekiem ir arī samērā labi zināmi. Šogad metalurgi treniņnometnē Turcijā ar dinamiešiem ne tikai dzīvoja vienā viesnīcā, bet arī aizvadīja pārbaudes spēli, kurā "Liepājas metalurgs" piekāpās ar 1:3. Tajā mačā gan nepiedalījās neviens no trim pašreizējiem liepājnieku uzbrucējiem – Grebis, Karlsons, Kastners. Nesen finišējušajā Gruzijas čempionātā "Dinamo" ierindojās otrajā vietā. Savulaik šī komanda divreiz kļuva par PSRS čempioni (1964., 1978. g.), divreiz ieguva padomijas kausu (1976., 1979. g.), bet 1981. gadā izcīnīja Eiropas kausu ieguvēju kausu. Tituliem bagāta ir arī vienības jaunāko laiku vēsture – 13 reizes dinamieši kļuvuši par Gruzijas čempioniem, bet deviņas reizes iegūts kauss.

Metalurga galvenais treneris Rīdigers Abramčiks uzskata, ka pretinieks nav no vieglajiem, bet abu vienību izredzes uz iekļūšanu nākamajā kārtā ir vērtējamas kā 50 pret 50, un viņš nedomājot, ka tbilisieši būtu ievērojami stiprāki, piemēram, par FK "Ventspils". SK "Liepājas metalurgs" un "Dinamo" pirmā spēle notiks 16. jūlijā Liepājā, atbildes mačs – 23. jūlijā Tbilisi.

Runājot par valsts čempioniem, ventiņiem Čempionu līgas otrajā kvalifikācijas kārtā būs jāspēlē pret Luksemburgas vienību "F91 Dudelange", FK "Dinaburg" Eiropas līgas pirmajā kvalifikācijas kārtā būs jāspēkojas ar Tallinas JK "Nomme Kalju", bet "Skonto" sacentīsies ar īru "Derry City".