Kurzemes Vārds

11:20 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Priekšlikumu netrūkst
Viktors Ulberts

Pēc pieņemtajiem valsts budžeta grozījumiem, kas ievērojami apcirpa jau tā necilās algas un pensijas lielai sabiedrības daļai, nepārtraukti figurē jautājums: vai tiešām nebija cita veida, kā valstij atrast vai ietaupīt 500 miljonu? Varbūt vajadzēja vairāk padomāt, nevis iet vienkāršāko ceļu ar mehānisku ienākumu samazināšanu?

Pēdējo dienu laikā esmu dzirdējis vairākus priekšlikumus, ko valdībai vajadzēja darīt. Un jāteic, daudzi no tiem nemaz nav zemē metami.

Viens no priekšlikumiem saistīts ar neseno biogāzes kvotu skandālu. Arī pēc tam, kad kvotas solīja iedot visiem, atklājās, ka valsts aizvien vēl garantē nenormālus iepirkuma tarifus, kas krietni pārsniedz attīstīto Eiropas valstu atbalstu alternatīvās enerģijas ražotājiem. Sabiedrībā jau sen iesakņojies viedoklis, ka aiz zaļās enerģijas attīstīšanas patiesībā slēpjas valsts slaukšana izredzētu uzņēmēju labā. Pielīdzinot atbalsta tarifus vidējam Eiropas līmenim, valsts ietaupītu miljoniem latu.

Valsts monopols alkoholam. Stiprā alkohola ražošanas monopols valstij pieder Vācijā, Turcijā, Lietuvā. Ņemot vērā, ka pie mums notikušas vairākas šās nozares uzņēmēju slepkavības, te apgrozās liela nauda, kas lieti noderētu valstij. Un pie reizes ieviestu kārtību, kad gangsteriem būtu par vienu iemeslu mazāk šaudīties. Var apdomāt arī mazumtirdzniecības monopola ieviešanu, kāds ir Somijā, Šveicē un Norvēģijā. Nav dzirdēts, ka tur pret valsts monopolu kāds rīkotu demonstrācijas, taču valsts budžetam papildinājums ir labu labais.

Kādas pamestas teritorijas, piemēram, bijušā Skrundas lokatora, iznomāšana uz 99 gadiem kādai ārvalstu kompānijai ar nosacījumu, ka tā attīsta infrastruktūru un rada darba vietas, arī nemaz nav peļama. Paši taču neko nespējam tur iesākt, bet tad būtu gan nomas maksa, gan nodokļu ieņēmumi.

Visbeidzot, kam mums krīzes laikā Saeimā nepieciešamas 100 gudrās galvas, kas tomēr nebija tik gudras, lai pasargātu valsti no tā purva, kurā tagad esam iebraukuši? Diez vai Saeima kļūtu dumjāka, ja tajā smadzeņu pelēko vielu kustinātu 50 galvas. Liela nauda ietaupītos gan no algām, gan no dāsnām kompensācijām un Saeimas autobāzes deldēšanas.

Tā maz pamazām, ļoti iespējams, izdotos arī nepieciešamo summu savākt. Vajadzētu tikai mazliet padomāt, un gan jau parādītos arī citi, varbūt vēl labāki priekšlikumi. Cita lieta, ka to pieņemšanai nepieciešama politiskā griba, jo skaidri redzams, ka turīgo uzņēmēju slāni politiķi skart tā īsti nemaz negrib.