Kurzemes Vārds

09:45 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Likstas

Lauž zīmes un vārtās pa grāvi
Una Zāģere

Varam priecāties, ka Līgo svētki aizvadīti bez traģiskiem negadījumiem. Diemžēl vairākos tomēr cietuši cilvēki, arī bērni. Turklāt, kaut līgotāji iepriekš brīdināti, ka policija svētkos strādās pastiprinātā režīmā, īpašu uzmanību veltot tieši dzērājšoferiem, vairāki braucēji tomēr ignorējuši noteikumus un sēdušies pie stūres kunga prātā.

Viens šāds brauciens beidzies ar negadījumu. "Kurzemes Vārds" Līgo dienas rītā pamanīja, ka avārija notikusi Raiņa ielā – brauktuve eļļas pietašķīta, bet divas ceļa zīmes noliektas līdz ar zemi. Uzreiz bija skaidrs, ka kāds braucējs nav spējis novaldīt savu zirdziņu. Valsts policijā noskaidrojām, ka negadījums noticis 23. jūnijā ap pusčetriem no rīta. 1984. gadā dzimušais Gatis, vadot automašīnu "Citroen Berlingo" pa Raiņa ielu, nav spējis tikt galā ar spēkrata vadību, kādēļ uzbraucis drošības saliņai un notriecis divas ceļa zīmes. Kādēļ jaunais vīrietis nav spējis izdarīt labo pagriezienu uz Rīgas ielu, ir skaidrs – Gatis pie auto stūres sēdies 2,45 promiļu dzērumā. Bet 21. jūnija vakarā dzērājbraucējs notverts Grobiņas pagasta Dubeņos. 1989. gadā dzimušais Vjačeslavs vadījis automašīnu "Audi 80" pa vietējas nozīmes ceļu, divkārt pārkāpjot noteikumus. Pirmkārt, puisim nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību – tās nav iegūtas. Otrkārt, Vjačeslavs pie stūres sēdies iereibis – alkometrs viņa izelpā uzrādījis 1,28 promiles.

Jau svētku ieskaņā mūspusē bijuši vairāki negadījumi. 21. jūnijā Pāvilostā automašīnas "Audi 80" vadītājs ietriecies priekšā stāvošā automašīnā "Mercedes Benz C 200". Savukārt 22. jūnijā nelaime notikusi Medzes pagastā. "Ford Mondeo" šoferis, uzsākot apdzīšanas manevru, izraisījis sadursmi ar priekšā braucošo "Audi 100 Avant".

Divos gadījumos cietuši bērni. 22. jūnija vakarā automašīnas "BMW 320" vadītājs stūrējis braucamo pa Liepu ielu Liepājā, kad pēkšņi no stāvošas mašīnas aizsega uz brauktuves "BMW" priekšā izskrējusi 2003. gadā dzimusi meitenīte. Cietusī nogādāta Liepājas Reģionālās slimnīcas Traumatoloģijas nodaļā. Mediķi meitenītei konstatējuši galvas sasitumu un kreisā pleca nobrāzumu. 23. jūnija vakarā līdzīga nelaime atgadījusies Mazgramzdā. Celtnieku ielā 2006. gadā dzimis puisēns izgājis uz brauktuves un pakļuvis zem automašīnas "Toyota Land Cruiser". Cietušais zēns nogādāts Priekules slimnīcā, kur mediķi viņam konstatējuši galvas sasitumu.

Svētkos nedienas turpinājušās. 24. jūnijā dažas minūtes pirms pieciem no rīta avārija notikusi Liepājas – Lietuvas robežas autoceļa 10. kilometrā. Pagaidām nenoskaidrots vadītājs, stūrējot automašīnu "Mitsubishi Galant" atpakaļgaitā, nobraucis no ceļa grāvī.

Turklāt vairāki autobraucēji, izraisījuši avārijas, aizbēguši no notikuma vietas. 21.jūnija pēcpusdienā kāda sieviete vadījusi automašīnu "Nissan Micra" pa Kūrmājas prospektu, kad pagaidām nenoskaidrota automašīna, veicot apdzīšanas manevru, izraisījusi sadursmi ar "Nissan" un no notikuma vietas aizbraukusi. Savukārt 22. jūnijā pēc pusnakts pagaidām nenoskaidrots vadītājs, stūrējot transportlīdzekli pa Liepājas – Lietuvas robežas autoceļu Liepājas virzienā, ceļa 7. kilometrā veicis apdzīšanas manevru un izraisījis sadursmi ar tajā pašā virzienā braucošu automašīnu "Ford Transit". Arī šajā gadījumā vainīgais no notikuma vietas aizbraucis.

 

Līgas apzinīgākas par Jāņiem

Latvijā populārā vīriešu vārda īpašnieki Jāņi, kā arī vasaras saulgriežu svētku gaviļnieces Līgas sastopamas ne tikai Līgo dienas dažādās svinību vietās, bet arī ceļu satiksmē. CSDD statistika rāda, ka Latvijā ir 34 297 šoferi, kuriem vārds ir Jānis, savukārt auto vadītājas Līgas – 2405, pastāstīja CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Pēdējā gada laikā palielinājies šoferu Jāņu skaits – autovadītāju apliecību ieguvuši gandrīz par 3 tūkstošiem vairāk Jāņu nekā pērn.

Gan Jāņiem, gan Līgām glvenokārt pieder vieglie automobiļi, taču diezgan iecienīti viņu vidū ir arī kravas automobiļi – tos stūrē 51 Līga un 3462 Jāņi. Salīdzinot ar situāciju pagājušajā gadā, šogad palielinājies Līgu īpašumā piederošo airu laivu un kuteru skaits. Savukārt daudz vairāk Jāņu šogad sēdušies pie motociklu, mopēdu, motorlaivu un kuteru stūres.

Diemžēl Jāņi kļuvuši arī vieglprātīgāki, atļaujoties auto vadīt skurbulī. Ja pagājušajā gadā pie stūres reibumā aizturēti 150 Jāņi, tad šogad nepilnu sešu mēnešu laikā šis pārkāpums konstatēts jau 156 šoferiem Jāņiem. Bet Līgas ar katru gadu kļūst arvien apdomīgākas, šogad par auto vadīšanu reibumā aizturēta tikai viena Līga.

Savukārt gan Jāņus, gan Līgas var dēvēt par īstiem krājējiem – pēdējā gada laikā abu vārdu īpašniekiem izdevies sakrāt ievērojamu soda punktu daudzumu. Ja Līgas kā maksimālo soda punktu robežu sasniegušas 10, tad Jāņu kontā parādās arī augstā 16 punktu atzīme. Līgas var lepoties ar to, ka nevienai no viņām nav atņemta autovadītāja apliecība, toties 108 Jāņiem gan uz gadu no tās nāksies šķirties.

Svētku laikā siro zagļi

Pirmssvētku dienas un Līgo pļaujas laiks bijis ļaundariem – Liepājā un rajonā apzagti gan nekustamie īpašumi, gan transporta līdzekļi, pastāstīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse.

Valsts policijā saņemta sūdzība par to, ka 21.jūnijā apzagta Nakts patversme Flotes ielā 7. Patversmes ēkai izsista kabineta loga rūts, tādējādi ļaujot ļaundariem iekļūt telpā. No galda atvilktnes pazudusi nauda. Policijā par notikušo uzsākts kriminālprocess.

22.jūnija rītā Puķu ielā 4 konstatēts, ka automašīnai "VW Passat" sabojāts degvielas tvertnes vāks. Garnadži mēģinājuši nozagt degvielu. Tajā pašā dienā Grobiņā, Kalēju ielā, uzlauzta garāža. No tās pazudušas kapara caurules un astoņi elektromotori. Turpat uzlauzta vēl kādam saimniekam piederoša garāža. No tās nozagts kompresors, metināmais aparāts, 1,5 metri bronzas cauruļu un aptuveni 70 kilogrami kapara. Par šiem nodarījumiem likumsargi uzsākuši kriminālprocesus. Garāžām šajā dienā uzbrukts arī Liepājā. Noliktavas ielā, garāžu kooperatīvā "Aotļubiķeļ 2", no aizslēgtas garāžas pazudušas divas motociklistu ķiveres un cimdi, nodarot materiālos zaudējumus 225 latu apmērā. Bet Puķu ielā, iespējams, nospiežot durvju stiklu, iekļūts automašīnā "Mazda MX3". No spēkrata salona pazudušas divas "Sony" skandas un divas makšķeres.

Arī Līgo dienā ļaundari rosījušies bez mitas. Medzes pagasta Kapsēdē, atlaužot durvis, iekļūts veikala "Tev" telpās. Nozagts alkohols, tabakas izstrādājumi, kafija un banāni. Liepājā, Liepu ielā, no dzīvojamās mājas pagalma nozagtas septiņas tūjas. Bet Aizputē, Ezeru ielā, uzlaužot durvis, iekļūts dzīvoklī. Nozagta nauda. Arī šajā gadījumā policija jau uzsākusi kriminālprocesu.

Uguns noposta dzīvokli un šķūni

Svētkos salīdzinoši lielu postu mūspusē nodarījis sarkanais gailis. 20.jūnijā īsi pirms pusnakts ugunsgrēks izcēlies Aizputē. Jelgavas ielā 11 dedzis dzīvoklis 20 kvadrātmetru platībā. Noskaidrots, ka ugunsnelaimes izcelšanās iemesls bijusi neuzmanīga rīcība ar uguni. Savukārt Līgo vakarā sarkanais gailis plosījies Nīcas pagastā. Nodedzis šķūnis 450 kvadrātmetru platībā.

Ved nelikumīgu kravu

Naktī pirms svētkiem Valsts policijas darbinieki Raiņa un Kroņu ielas krustojumā apturējuši automašīnu "Audi 100 Avant", kuras bagāžas nodalījumā un salonā atradušies dažādi metāliski izstrādājumi, uz kuriem vadītājs nav varējis uzrādīt izcelsmes dokumentus. Policijā uzsākta pārbaude.

Mugursomai pieaug kājas

Valsts policijā ar sūdzību vērsies kāds vīrietis, kurš Klaipēdas ielā 62, vasaras kafejnīcā "Čilli pica" palicis bez īpašuma. Vīrietis atstājis bez uzraudzības mugursomu, kurā atradies portatīvais dators, digitālā foto kamera un MP3 mūzikas atskaņotājs. Viņš uz brīdi atgājis no somas un, kad atgriezies, mugursomas vairs nav bijis.