Kurzemes Vārds

18:12 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Nemierus gaidot
Andžils Remess

Jo tuvāk rudens, jo biežāk dzirdamas runas par iespējamiem sociālajiem nemieriem. Sociologu aprindās par tiem runā no teorētiska skatupunkta, opozīcijas politiķi ar nemieriem biedē pie varas esošos, bet tiesībsargājošie dienesti gaida kā plūdus, kurus nāksies ievirzīt gultnē.

Kāpēc tieši rudens? Tāpēc, ka rudens gaidāms skarbs. Izdevumus prasīs apkures sezona, daļai bezdarbnieku beigsies pabalsti, atkal var sarukt algas, vēl vairāk cilvēku palikt bez darba. Un galu galā tāpēc, ka ir rudens, kad cilvēki uz visu apkārt notiekošo veras drūmāku skatienu nekā pavasarī vai vasarā.

Šogad jūnijā rīkotās protesta akcijas nepārtapa nekārtībās. Rīgā vardarbīgākā epizode bija finanšu ministra Eināra Repšes raustīšana aiz kaklasaites, bet Liepājā kāda mītiņotāja klaigāja, ka šī esot revolūcija un darbaļaudis gāžot nīsto kapitālistisko iekārtu. Kāds cits mītiņotājs acīmredzot bija sapratis, ka vara jau gāzta, un mauroja slavinājuma vārdus Staļinam.

Varbūt jūnija akcijas mierīgi beidzās tāpēc, ka mītiņotāji tās bija paredzējuši tikai kā uzkarsētās sabiedrības tvaika nolaišanu. Bet varbūt arī tā iemesla dēļ, ka nebija, kas nemierus provocē un uz kāda pamata provocēt. Nevis kā janvārī Vecrīgā, kad iniciatīvu pārņēma citi spēki un bija acīmredzams, ka demolēšana nesākas stihiski, bet pūli uztracināja, lai parādītu, ka stāvoklis Latvijā ir nestabils.

Rudenī mērķi var būt konkrētāki – politiskā cīņa. Jau akcijās jūnija vidū sevi parādīt gribēja viena otra partija, bet viņu nodomi izčākstēja, jo tikko bija notikušas vēlēšanas un politiskās kaislības noplakušas. Toties rudens būs piemērotākais brīdis startam Saeimas vēlēšanās. Un ekonomiskā situācija vairāk nekā pateicīga, lai nostātos sabiedrības aizstāvju pozīcijās. Negribu tik ļauni domāt, ka politisko spēku mērķis būs rīkot nekārtības, taču ar protesta akcijām pievērst sev uzmanību gan.

Tagad dzirdami minējumi, kas šos nemierus varētu rīkot. Vieni jau pieteikušies. Šajās dienās "Kurzemes Vārda" redakcija saņēma Latvijas Sociālistiskās partijas piekritēju aicinājumu atbalstīt masu protestus, jo Latvijas nākotne esot strādnieku šķira un darba zemniecība un jāglābj valsts savām rokām.