Kurzemes Vārds

11:45 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Teātris

Glābšanas riņķis – ekonomija un Raimonds Pauls
Inita Gūtmane

Grūtās ekonomiskās situācijas dēļ cilvēki ir nomākti, drūmi, depresīvi. Liepājas teātris liepājniekus un pilsētas viesus vēlas kaut nedaudz uzmundrināt, tāpēc nākamajā, 103. sezonā piedāvās jauniestudējumus, kuri raisīs pozitīvas emocijas. To apliecina arī Liepājas teātra jaunās sezonas devīze: "Dzīve ir mīlestība!"

Aktieru trupa strauji sarukusi

Pašlaik Liepājas teātrī var sastapt tikai dažus cilvēkus, jo gandrīz visi darbinieki atrodas bezalgas atvaļinājumā. Taču augusta beigās ēkā atkal valdīs ierastā rosība. Skatītāji zālē tiks aicināti 11. septembrī, kad ar Rolanda Atkočūna iestudēto izrādi "Pidžama sešiem" oficiāli atklās jauno sezonu.

Bet tiem teātra cienītājiem, kas gaida jaunus iestudējumus, būs mazliet jāpaciešas – līdz 9. oktobrim. Tad priekškars vērsies izrādei "Mīlēšanās", ko iestudē jaunais režisors Sergejs Lavrenovs. Viņš nāk no Liepājas, bet profesiju ieguvis Maskavā. Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins pastāsta, ka Marijs Šizgals savā lugā "Luv", pēc kuras motīviem tapis iestudējums, uzsver to, ka bez mīlestības cilvēka dzīve nav pilnvērtīga. Jā, ar mīlēšanos vien nepietiek pilnai laimei.

24. oktobrī savu veikumu rādīs Mārtiņš Eihe. Viņš, balstoties uz Gunāra Priedes darbu, piedāvās muzikālu iestudējumu "Citi krekli". 26. novembrī uz jauniestudējumu tiks aicināti paši mazākie skatītāji. Jaunais režisors Andrejs Jarovojs iestudē izrādi "Brāļi", kas stāstīs par leģendāro pasaku teicēju Jākoba un Vilhelma Grimmu dzīvi. Tiem, kas redzējuši Holivudas filmu "Brāļi Grimmi", izrādes sižets būs pazīstams. 10. decembrī notiks pirmizrāde Heinriha Ibsena "Leļļu namam" R. Atkočūna režijā. No 16. decembra paredzēta Ziemassvētku koncertu sērija.

Nākamā gada 10. februārī skatītājiem vērtējumam nodos Germana Grekova melodrāmu "Hanana", ko iestudē Dž.Dž.Džilindžers. 11. februārī Liepājas teātra mazajā zālē viesnīcā "Promenade Hotel" varēs skatīt Valtera Sīļa iestudēto izrādi "Cenzors", kas tapusi pēc Antonija Nelsona sarakstītā darba. Turpat 20. maijā pirmizrādi piedzīvos vēl viens iestudējums – Edvarda Olbija "Kaza jeb Kas ir Silvija?", ko veidos jaunā režisore Inese Mičule.

Marta sākumā vai aprīļa beigās uz lielās skatuves teātrī varēs redzēt iestudējumu "Ceplis". Pāvila Rozīša tēlus uz skatuves atdzīvinās režisors Juris Rijnieks. 25. martā pirmizrāde būs Aleksandra Volodina "Pieciem vakariem", režisors – Mārtiņš Eihe. 21. maijā priekškars vērsies 103. sezonas pēdējam iestudējumam "Pašnāvnieks" R. Atkočūna režijā.

Taču nākamajā sezonā cītīgi strādās arī Liepājas teātra topošie aktieri, kas mācās Klaipēdas Universitātē. Viņu kursa vadītāju Veltas un Vītauta Anužu vadībā mācību gada laikā tiks uzvestas divas diplomdarbu izrādes. Viena no tām būs Karlo Goldoni "Kjodžas skandāls", otra – Joza Gruša traģikomēdija "Mīla, džezs un velns". Pēdējais būs dārgs projekts, tāpēc pašlaik tam tiek meklēts finansējums. "Komēdija "Mīla, džezs un velns" 60. gadu beigās jau bija iestudēta Liepājas teātrī. Izrādei bija lieli panākumi," atceras H. Laukšteins. Ja viss izdosies, kā iecerēts, arī jaunais uzvedums varētu būt liela veiksme. Tam mūziku rakstīs Raimonds Pauls, bet 13 dziesmām vārdus sacerēs Liepājas teātra aktieris un literāts Ēriks Vilsons.

103. sezonā skatītāji varēs noskatīties 12 jauniestudējumus, ja neskaita tos, kuros būs iesaistīti Klaipēdā studējošie Liepājas teātra topošie aktieri. Līdz šim sezonā parasti piedāvāja ap desmit izrāžu. "Jo vairāk ir izrāžu, jo vairāk ir preces, ko pārdot. Tie ir centieni biežāk teātrim piesaistīt skatītājus," H. Laukšteins pamato, kāpēc krīzes apstākļos palielināts jauniestudējumu skaits. Viņš stāsta, ka veikti aprēķini, cik teātris ar attiecīgo jauniestudējumu skaitu varētu nopelnīt. Skaitlis ir apmierinošs. Bet vai tas patiešām tāds būs sezonas beigās? Tas būs atkarīgs, vai atnāks tik daudz cilvēku, kuru maciņā būs nauda, ko atlicināt biļešu iegādei.

Iepriecinoši ir tas, ka kritīsies biļešu cena. Līdz šim tā bija no 2 līdz 15 latiem, bet muzikālām izrādēm sniedzās pat līdz 25 latiem. Jaunās sezonas izrādes varēs noskatīties, par biļeti iztērējot no pusotra līdz astoņiem latiem. "Biļešu cenas kritīsies tāpēc, ka teātra iestudējumu pašizmaksa samazinās," skaidro H. Laukšteins. Bet pašizmaksa samazinās tāpēc, ka teātris, cik nu varēs, centīsies taupīt uz visu. Jaunajā sezonā nebūs tik dārgu, greznu mūziklu kā "Agrā rūsa", neaicinās viesmāksliniekus.

H. Laukšteins apstiprina, ka viens no iemesliem, kāpēc nākamajā sezonā strādās vairāki jauni režisori, ir iespēja ieekonomēt. Taču tas nebūt nenozīmē, ka izrāžu kvalitāte pazemināsies. Jauno režisoru iepriekšējais veikums ir rūpīgi izvērtēts un par viņiem uzklausītas pieredzējušu teātru cilvēku atsauksmes.

103. sezonā, ja Repertuāra padome apstiprinās, vairs netiks rādīti tādi darbi kā "Brālītis un Karlsons", "Pāris, nepāris", "Violets", "Arābu nakts", "Sarkangalvīte un vilks" un "Ezermaļu krokodils".

Teātra zāles vietā – klubs

Jaunajā sezonā vairākus aktierus vairs neredzēsim vai arī tie reti kāps uz Liepājas teātra skatuves. Darba līgums nav pagarināts ar Ingu Kniploku, Leldi Eglinsku, Maiju Romaško, Maritu Stelmakeri un Mārtiņu Lūsi. Atlūgumu uzrakstījusi Jūlija Ļaha, kura maina dzīvesvietu, bet ir piekritusi spēlēt iepriekšējās sezonas izrādēs. Savukārt aktieri Ēriks Vilsons un Ivars Krastiņš kārto izdienas pensiju. Bet būs arī kāda jauna seja – aktrise Laura Balode. "Ar viņu uz vienu sezonu līgumu noslēgšu pēc Māras Ķimeles rekomendācijas, kura Lauru Balodi raksturo kā labu režisori un aktrisi. Trīs gadus viņa bijusi prom ārzemēs, bet tagad atgriezusies Latvijā," stāsta H. Laukšteins.

Pašlaik Liepājas aktieru trupa ir neliela – tikai 12 cilvēku. Direktors stāsta, ka izvēlējušies tādus iestudējumus, kuros pietiek ar šiem aktieriem. Iesaistīs arī studentus, taču viņu dalība izrādēs tiks rūpīgi izvērtēta, jo ir svarīgi, lai tēlošana netraucētu studijām un jaunieši veiksmīgi varētu absolvēt universitāti.

Neskatoties uz sliktajām ziņām, piemēram, ka aizvadītās sezonas beigās štata vietu skaits krietni sarucis un ka 1. jūlijā par 20 procentiem vēl samazinātas valsts dotācijas teātrim, ir arī vairākas patīkamas lietas. Pašlaik Liepājas teātrim top jauna mājaslapa, kas būs mūsdienīga, ātrāka un tajā vienkāršāk varēs atrast visu nepieciešamo informāciju.

Vēl viens jaunums – vismaz reizi mēnesī Liepājas teātris ar mazo formu izrādēm viesosies Ventspils teātra namā "Jūras vārti" un Rīgas klubā "Degunradzis". "Tagad ir problemātiski doties viesizrādēs, neviens to vairs finansiāli neatbalsta. Līdz šim Liepājas teātra viesizrādes komerciāli ir bijušas mīnusos, jo tās prasa lielas izmaksas. Nacionālais un Dailes teātris ir ieinteresēti pelnīt, tāpēc tie par telpu izīrēšanu prasa lielu naudu. Mēs to nevaram pacelt," H. Laukšteins pamato, kāpēc no teātru zālēm pārcēlušies uz klubu. Viņš vēl piebilst: tā bijusi kluba "Degunradzis" vadītāju ideja, ka Liepājas un Valmieras teātris varētu viesoties ar iestudējumiem. Valmieras teātris to jau sācis darīt aizvadītajā sezonā.

Pirmās liepājnieku izrādes klubā varēs noskatīties 10. septembrī. Vienā dienā divreiz rādīs iestudējumus "Mazais cilvēks" un "Noslēpumainās variācijas", kurās darbojas vieni un tie paši cilvēki. 15. septembrī "Degunradzī" viesosies aktieri Leons Leščinskis, Egons Dombrovskis un Kaspars Gods ar Liepājā iecienītoo un atzinīgi novērtēto izrādi "Viss par vīriešiem". Bet jau nākamajā dienā šie paši kungi sēdīsies lidmašīnā, lai dotos uz Ameriku. Trīs nedēļu laikā viņi visu par vīriešiem atklās Amerikā dzīvojošajiem latviešiem.

Savukārt Klaipēdas Universitātes studenti, Liepājas teātra nākamie aktieri, 4., 5. un 6. septembrī piedalīsies starptautiskajā teātru festivālā "Homo Novus" ar M. Eihes izrādi "Kauja pie...". To jaunieši izrādīs Rīdzes pamatskolā.