Kurzemes Vārds

19:26 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Arī simts latu der atspērienam
Dina Belta

Vieni to atzīst par ļoti vērtīgu atbalstu. Citi atmet ar roku – tā jau neesot nekāda nauda. Tik dažāda ir to ļaužu attieksme, kas iesaistījušies Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajā darba praktizēšanas pasākumā, mēnesī saņemot 100 latu stipendiju. Tomēr vairākumā pašvaldību ļaudis stāv rindā, lai iegūtu šādu iespēju.

Strādās, cik ilgi varēs

"Mēs strādājam, lai Priekule būtu smukāka," tā savu darbošanos ar smaidu raksturo priekulniece Aija, viena no stipendiātēm. Viņa, tāpat kā Ligita un Gaļina, ir gandarītas par šādu iespēju strādāt un nopelnīt. Priekulniecēm nemaz nešķietot, ka samaksa būtu pārāk maza, lai tās dēļ pūlētos. Tas ir atspaids, viņas saka cita caur citu. Un arī darba vadītājs Edgars Rubezis esot labs priekšnieks – katram uzdodot darbus pēc spējām. Ja vien tāda iespēja būšot, Aija, Ligita un Gaļina strādāšot visus sešus mēnešus – visa pasākuma garumā.

"Tāda nauda – kas tad tas ir?! Ar to jau nevar pat izdzīvot!" tik ketegorisks savukārt ir Vaiņodē sastapts stipendiāts, kurš savu vārdu izpaust nevēlējās. Bez darba bijis divus gadus, šim pasākumam tomēr pieteicies, kaut ar samaksu nemaz nav apmierināts un bīstas. Viņš kopā ar Konrādu Kovaļenko strādā labiekārtošanas darbos, par šādu iespēju viņi uzzinājuši Vaiņodes novada avīzītē.

Labiekārto pilsētu, uzrauga halli

Priekules novadā šādi pašlaik radītas darbavietas 68 cilvēku nodarbināšanai, bet ļoti iespējams, to skaits pieaugs līdz 80, stāsta Priekules Novada domes priekšsēdētājas vietniece Agrita Driviņa. Jo pierobežas pagastos – Gramzdā un Kalētos – vēl 12 cilvēku domāts nodarbināt Latvijas – Lietuvas robežas sakopšanai. Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotās un Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētās "Darba praktizēšanas pasākumu nodrošināšanas pašvaldībās darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai" nosacījumi paredz: cilvēks var nestrādāt visu programmas laiku, kas ir seši mēneši, bet minimālais laikposms, kāds jānostrādā, ir divas nedēļas. Tādēļ A. Driviņa paredz darbinieku mainību, visā pasākuma laikā tajā varētu tikt iesaistīti 136 cilvēki.

Priekules novadā visvairāk darbavietu izveidots Kalētos – 20. Priekulē, kas nu apvienota ar Priekules pagastu, un Virgā radīts pa 15 darbavietām, Gramzdā – 11 un Bunkā – deviņas.

Ļaudis strādā dažādos labiekārtošanas darbos, palīdz atbrīvot Novada domes ēkas otrā stāva telpas, kuras paredzēts remontēt, viens cilvēks katru dienu uzrauga kārtību pie daudzfunkcionālās halles, stāsta domes priekšsēdētājas vietniece. Piemēram, Bunkā stipendiāts palīdzēs katlumājā.

Aizputes novads – visaktīvākais

"Tas ir abpusēji izdevīgi," spriež A. Driviņa. "Ļaudīm tas ir atspēriens, bet pašvaldībai iespēja izdarīt darbus, kuriem ikdienā ne vienmēr pietiek laika."

Arī Rucavas novada Sociālā dienesta vadītāja Gundega Zeme saka: pašvaldība jau darbus ļaudīm atrastu, bet NVA vienkārši nevar šim nolūkam iedalīt vairāk līdzekļu. Taču ļaudis vēl aizvien nākot pieteikties, stāvot uz šīm stipendijām rindā – interese esot ļoti liela. Stipendiāti strādā bērnudārzā, pie skolas labiekārtošanas, palīdz atjaunot ugunsdzēsēju depo, ar trimeri pļauj zāli uz robežas un dara citus darbus.

"Nav noslēpums, ka liela daļa grib naudu, bet negrib darbu," savukārt saka Pāvilostas novada Sociālā dienesta vadītāja Ildze Agita Balode. Nupat vēl Vērgalē pie darbavietas un iespējas pelnīt stipendiju ticis cits cilvēks, jo iepriekšējais vienkārši nav ieradies darbā.

Aizputes novada pašvaldība Nodarbinātības valsts aģentūrai pieteikusi visvairāk darbavietu stipendiātiem un visām arī saņēmusi atbalstu. Diviem gadiem – tik ilgi plānots šis pasākums – pieteikta 231 darbavieta, saka Novada domes izpilddirektore Astrīda Eņģele. Citos novada pagastos ļaudis jau sākuši strādāt, citos vēl iespējams pieteikties. Darbi – pilsētas un pagastu labiekārtošanā.

"Mēs gribam, lai visi šie cilvēki strādātu pilsētas un novada labā, nevis lai mums viņiem būtu jāmaksā pabalsti," aizputnieku aktivitāti skaidro A. Eņģele. "Un cilvēki grib strādāt, viņi ir pateicīgi par šo iespēju."

Uzziņai

/ NVA pasākumā darba praktizēšanai izveidotās darbavietas:

Aizputes novadā – 126
Vaiņodes novadā – 13
Grobiņas novadā – 58
Priekules novadā – 80
Nīcas novadā – 24
Pāvilostas novadā – 15
Rucavas novadā – 14
Durbes novadā – 37

/ Lai strādātu un pelnītu stipendiju, cilvēkam jābūt reģistrētam bezdarbniekam, taču viņš nedrīkst saņemt bezdarbnieka pabalstu.
/ Jāstrādā 40 stundu nedēļā.
/ Šajā laikā tiek saglabāts bezdarbnieka statuss.
/ Nodokļi no 100 latu lielās stipendijas netiek atvilkti.
/ NVA norāda: darba praktizēšanai nedrīkst būt komerciāli nolūki, tai jāsniedz labums sabiedrībai.


Orientieristi Cīravā ierodas kuplā pulkā
Ilze Šķietniece

Cīravas pagastā notikušajās orientēšanās sporta sacensībās piedalījās 52 dalībnieki no visa bijušā Liepājas rajona teritorijas.

Distances veidoja sacensību rīkotājs Jānis Bethers. Piedalījās gan pieaugušie, gan bērni no Durbes, Pāvilostas, Cīravas, Krotes, Kapsēdes, Grobiņas.

"Tas liecina, ka orientierists ir un paliek orientierists, vai viņš dzīvo rajonā vai novadā. Galvenais, lai notiek sacensības. Vai tām finansējums atradīsies arī 2010. gada pavasara sezonā, savlaikus jādomā novadu domēm," uzsver J. Bethers. Rudens sezonas sacensībām līdzekļi vēl rasti reorganizējamās Liepājas Rajona padomes budžetā.

Grupā "S-12" uzvarēja Anita Eine no Durbes, "V-12" – Rinalds Skrubis no Kapsēdes. Grupā "S-15" vislabāko rezultātu uzrādīja cīravniece Rota Brūna, "V-15" – durbenieks Ivo Jaunzems. Pāvilostniece Aina Kreicberga pirmo vietu ieguva "SB" grupā, bet viņas novadnieks Kristaps Ansons – grupā "VB". Savukārt durbenieki Silvija Penkule un Jānis Penkulis plūca uzvaras laurus grupās "SA" un "VA".

Šonedēļ orientieristi tikās Kazdangā, bet sacensību nobeigums, apbalvošana un zivju zupas ēšana paredzēta 13. oktobrī Vērgales pagasta Ziemupes "Laikās".


Mācīsies izgatavot pašu rokām
Ilze Šķietniece

Grobiņas novada Pieaugušo izglītības centrs aicina pieaugušos iesaistīties nodarbībās, kas sāksies nākamnedēļ.

Otrdien, 6. oktobrī, pulksten 18 sāksies nodarbības "Šūšanas pamatprasmes", "Adīšanas ABC – modē atkal adījumi", "Zīda apgleznošana, batika, filcēšana" un "Floristika ikvienai sievietei, ikvienā mājā", kur mācīs veidot ziedu pušķus, kompozīcijas, gatavot dāvanas un dekorēt māju svētkiem. Par to informē PIC metodiķe Mārīte Bruža.

Savukārt trešdien, 7. oktobrī, pulksten 18 būs pirmā nodarbība par tēmu "Rotaslietas pašām", varēs iemācīties gatavot polimērmāla rotaslietas. Tajā pašā laikā sāksies pirmā nodarbība par pērļošanu, trauku, vāžu noformēšanu dažādās tehnikās, kā arī "dekopatch" tehniku. 7. oktobrī pulksten 18 sāksies arī norvēģu sarunvalodas kursi.

Visas nodarbības notiks reizi nedēļā vakaros. Maksa – divi līdz divarpus latu par reizi. Nodarbībām var pieteikties līdz pirmdienai, 5. oktobrim, zvanot pa tālruni 63490215 vai rakstot e-pastu [email protected]

Pēc pieprasījuma varētu organizēt arī citu svešvalodu apguves kursus, veselības uzlabošanas, lietišķās etiķetes nodarbības, saskarsmes kursus klientu apkalpošanā, kursus sievietēm "Es un mans tēls", komunikācijas pilnveides kursus visu līmeņu vadītājiem un arī visiem pārējiem, kas vēlas apgūt prasmi pārliecinoši vadīt sarunas, pārliecināt, prezentēt savu ideju vai preci. Nodarbības tiek organizētas, ja izdodas nokomplektēt grupu. Jābūt vismaz pieciem interesentiem, norāda M. Bruža, piebilstot, ka kursu norise iespējama arī novada pagastos.

Pēc semināra vai kursu noklausīšanās dalībnieki saņems Pieaugušo izglītības centra apliecību.

uzziņai

"Dekopatch" – priekšmetu dekorēšana, izmantojot speciālu papīru.