Kurzemes Vārds

12:55 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kā apturēt parādu plūdus?

Kirils Bobrovs

Namu pārvaldē "Karostā" kārtējā apspriede atkal bija par parādniekiem. Izpilddirektore Gaida Korņilko uzaicināja pie sevis visus tos darbiniekus, kam otro reizi būs jāapmeklē parādnieku dzīvokļi. Viņiem ir izsniegtas maršruta lapas, kurās norādīta visa informācija par situāciju septembra sākumā. Tajās redzams, kad nosūtīts brīdinājums, ar kuriem dzīvokļiem noslēgtas vienošanās par parādu dzēšanu, kuros dzīvokļos gaidāmi sociālie pabalsti, kuru dzīvokļu saimnieki jau sākuši maksāt un kādas prasības iesniegtas tiesā. Starp citu, tieši pēc tiesvedības uzsākšanas daudzi uzreiz samaksā visus parādus, acīmredzot līdz pēdējam brīdim cerot, ka līdz viņiem netiks.

G. Korņilko sniedza izsmeļošu informāciju par to, kā rit norēķināšanās ar siltuma piegādātāju – uzņēmumu "Liepājas enerģija", un gatavošanās jaunajai apkures sezonai. Šis darbs tik tiešām ir ļoti nopietns un arī nepatīkams, taču no specializēto firmu pakalpojumiem, kas nodarbojas ar parādu piedziņu, namu pārvalde atteicās, jo tas izmaksā pārāk dārgi. Jau pieminētajās analītiskajās lapās dažu dzīvokļu ailēs ir piezīme par to, ka iemītnieki nav sasniedzami. Kaut gan dokumentos viņi ir norādīti. Iespējams, šie dzīvokļi ir kļuvuši par kāda iegādāto nekustamo īpašumu turpmākai pārdošanai. Šādos dzīvokļos, pilnīgi iespējams, neviens nav dzīvojis, bet apkure taču funkcionē! Lūk, tā rodas mākslīgu parādu palielināšanās un bezizejas situācijas. Ja vērstos ar prasību tiesā, tad var izrādīties, ka ar tiesas lēmumu no šāda neveiksminieka piedzīto naudu var paņemt banka. Un šādu dzīvokļu ir daudz Ģenerāļa Baloža ielā 8. Tādēļ namu pārvaldei nav mērķtiecīgi segt šādus parādus no apsaimniekošanas līdzekļiem. Ja šādi līdzekļi vispār būtu. Tomēr bez tiesas nebūs iespējams apturēt parādu palielināšanās procesu. Uzmanīgus dara arī tas, ka bezpalīdzīgo dzīvokļu īpašnieku vidē sākas fizisko personu maksātnespējas izsludināšanas procesi.

Un tomēr rodas jautājums par nemaksātāju individuālās apsekošanas efektivitāti. "Karostā" apgalvo, ka tas dod pozitīvus rezultātus. Jo daudz nozīmē personīgais kontakts un situācijas izskaidrošana. Šeit pazīst arī profesionālos sociālo pabalstu saņēmējus, taču daudziem par to vēl ir sīki jāskaidro. Apgaitas laikā var uzzināt arī to, kas tik tiešām nonācis bezizejas stāvoklī un kam tomēr ir kaut kādi varianti. Dažiem būtu jādzīvo daudz pieticīgāk vai pat jāmeklē lētāks miteklis, un tur neko nevar darīt.

Un kādas tad ir prognozes, gaidot apkures sākumu? G. Korņilko pastāstīja, ka vairāku māju iemītniekus viņa grib paslavēt. Dažos namos jau jūlijā maksājumu līmenis bija sasniedzis 90 procentu. Ģenerāļa Baloža ielā 2, 5, 9, Mežmalas ielā 3, Pāvilostas ielā 1 un 3, Atmodas bulvārī 10. Bet ir arī ļoti kritiskas situācijas piemēri – Ģenerāļa Baloža ielā 8 un Pulkveža Brieža ielā 5. Diez vai tur iemītnieki sagaidīs ziemu siltumā. Izpilddirektore piebilda, ka māju kāpņu telpās atrodas parādnieku saraksti, arī tam ir sava psiholoģiskā nozīme. Ir, protams, zināms, ka šādā veidā tiek pārkāptas cilvēktiesības, taču šajā sakarībā var uzdot arī no šī fakta izrietošu jautājumu: bet kas aizstāvēs to cilvēku tiesības, kuri maksā, bet pakalpojumu var arī nesaņemt? Tāpēc vajadzētu atcerēties tos, kuri nesaņem karsto ūdeni Jaunliepājā.

Uzlabojumi mēdz būt ļoti dažādi. Tagad Atmodas bulvārī 12 sākusies mājas renovācija par Eiropas naudu. Jau ir sagatavota visa dokumentācija, un darbu pirmajā posmā ieplānota pilnīgi visu iekšējo apkures tīklu nomaiņa ar siltuma skaitītāju ierīkošanu katrā dzīvoklī. Paveiktie darbi kļūs par uzskatāmu piemēru, kuram vajadzētu sekot arī pārējiem. Cits šāds piemērs ir Pulkveža Brieža ielā 8. Pēc iepriekšējās apkures sezonas rezultātiem siltuma patēriņš tur bija samazinājies divas reizes, un viss bija atkarīgs tikai no pašiem iedzīvotājiem: ja nebija naudas, varēja aizgriezt ventili. Diemžēl šajā ziņā Karosta atpaliek no citiem pilsētas mikrorajoniem. Karostā centīsies kaut ko ietaupīt, cenšoties pēc iespējas ilgāk novilcināt apkures sākumu, un to diktē izveidojusies situācija. Taupīt palīdz arī tas, ka iedzīvotāji nesaņem karsto ūdeni. G. Korņilko precizēja maksājumu līmeni par pagājušo sezonu – septembra vidū tas bija 70,4 procenti. Tas ir slikti, taču uzskata, ka labi.