Kurzemes Vārds

02:07 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Rudens godināšana tautiskā stilā
Anda Pūce

Miķeļdienas noskaņas šonedēļ valdīja folkloras centrā "Namīns", kur folkloras kopa "Atštaukas" aicināja liepājniekus atcerēties gadatirgus patieso būtību un godināja tos, kas vasarā rūpējās, lai pilsēta būtu ziedošāka.

"Atštauku" vadītāja Ināra Kalnarāja norādīja, ka Miķeļdienas gadatirgus tradīcijas daudz vairāk saistītas ar pašu darbošanos, savāktās ražas noglabāšanu apcirkņos, satikšanos un kopīgu dziedāšanu un dejošanu, nevis ar tirgošanos, kas pamazām vien izvirzījusies priekšplānā. "Namīnā" netrūka ne dziesmu, ne deju. Bija arī joki un umurkumurs, bet laucinieki no Rucavas, Bārtas un Otaņķiem bija atveduši savus padomus, kā kāpostus skābēt, zirņu pikas pagatavot un kartupeļus gardi apēst. Bija iespēja arī praktiski darboties pašiem, jo "Liepzara" floristes ierādīja, kā rudens ziedus pārvērst skaistos pušķos. Arī tirgošanās tomēr notika, jo izsolē varēja nopirkt gan sīpolus gan krāsainus ķirbjus.

Sarīkojumā "Atštaukas" pateicās arī tiem liepājniekiem, kas atsaucās aicinājumam šovasar pilsētu darīt košāku, izrotājot ziediem savus balkonus un pagalmus. Starp čaklajiem bija Biruta Brensone, Mirdza Žilinska, Guna Kupše, Inese Stepko, Lilija un Leons Lipski, Dzidra Dalāne, Biruta Gizāne, Rasma Kalnīte un citi liepājnieki, kas savam un citu priekam audzē ziedus. Paldies tika arī atštaukai Dacei Lūķei, kura ir vienīgā no dziedošajām aktrisēm, kas aprūpē nevis dārzu, bet tieši balkonu, uz kura ir vieta gan tomātiem un garšaugiem, gan krāšņām pelargonijām.


Sāk nevalsts organizāciju padome

Šodien, 1. oktobrī, pirmo reizi Liepājas domē pulcēsies Nevalstisko organizāciju konsultatīvā padome, kuru dome apstiprināja septembrī, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, kurš ievēlēts par šīs padomes priekšsēdētāju. Pirmajā sanāksmē paredzēts diskutēt, ko biedrības varētu darīt ekonomiskās krīzes laikā. Padomē vēl darbosies padomes priekšsēdētāja vietnieks – Liepājas Neredzīgo biedrības priekšsēdētājs Māris Ceirulis, pašvaldības eksperte nevalsts organizāciju un integrācijas lietās Brigita Dreiže, Liepājas Novada fonda priekšsēdētāja Aiga Jaunskalže, biedrības "Atštaukas" priekšsēdētāja Ināra Kalnarāja, bērnu un jauniešu biedrības "Liepājas Jaunie vanagi" priekšsēdētājas vietnieks Žigimants Krēsliņš, Liepājas Diabēta biedrības priekšsēdētāja Ritma Maļinovska, poļu biedrības "Vanda" priekšsēdētāja Rita Rozentāle, Latvijas Dzīvokļu īpašnieku savienības valdes loceklis Gunārs Stankēvičs, Kompleksās sporta skolas šaha trenere Gaļina Sudmale, Liepājas Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja Astrīda Vērdiņa. Apstiprināts arī padomes nolikums. Pārstāvji konsultatīvajā padomē izvirzīti no 74 organizācijām, katrs deleģēts no vairākām attiecīgās jomas organizācijām.


Vasaras izjūtas akvareļos
Daina Meistere

Šovakar Liepājas Latviešu biedrības nama izstāžu zālē atklāj Lienes Eltermanes akvareļu izstādi "Vasaras elpa".

Tajā aplūkojami divas vasarās – iepriekšējā un šajā – tapušie darbi. Tie ir krāsaini ziedi, tie ir teiksmaini koki. Autore pati saka, ka viņai vismīļākie koki esot priedes, tās arī redzamas gleznās. Un, protams, puķes. Akvareļi ir dzīvi un krāsās spilgti, māksliniece apgalvo, ka tas esot viņas dabas redzējums, tās esot viņas izjūtas, ejot sev tik mīļās vietās kā mežs. Arī ziedi, kas redzami izstādē apskatāmajos darbos, tepat mūsu laukos un pļavās auguši. "Es gleznoju vasarā, tas ir mans laiks, to prasa arī manu darbu tehnika – akvarelis, kad ir mitrs, tad krāsa nežūst," paskaidroja Liene Eltermane. Izstādes atklāšanas laikā varēs tikties ar pašu mākslinieci, un mazliet teiksmainos un krāsās spilgtos darbus papildinās stīgu mūzikas skaņas.


Skolēni lasa savus dzejoļus

Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolas trešo un ceturto klašu skolēni pulcējās bibliotēkā "Vecliepājas rūķis". Tur noslēdzās Dzejas dienas, kurās vistiešākie dalībnieki bija paši skolēni. Bērni rakstīja dzejoļus par taureņiem. Un nobeiguma sarīkojumā viņi lasīja savus darbus. Bibliotēkā bija sarīkota arī zīmējumu izstāde, kas sasaucās ar dzejoļu tematiku. Labāko darbu autori saņēma balvas.


Ziedosim pensionāru centram

Sociālās dzīvojamās mājas pirmajā stāvā Liepājā, Ģenerāļa Baloža ielā 1, rīt atklās pilsētā otro Pensionāru dienas centru.

Tur varēs pulcēties gados vecākie ļaudis no Karostas, Tosmares un Zaļās birzes mikrorajona, lai savu brīvo laiku pavadītu sarunās, lasot avīzes un grāmatas, spēlējot galda spēles. Liepājas dome aicina liepājniekus ziedot šim centram galda spēles "Domino", "Monopols", "Ričuračs", šahu, dambreti un citas, kuras pašiem vairs nav vajadzīgas. Grāmatas un galda spēles, ko centra apmeklētājiem pasniegs atklāšanas sarīkojumā, saziedojuši domes darbinieki. Visi, kam ir iespēja ziedot galda spēles, tiek lūgti tās nogādāt Liepājas domes 147. kabinetā, Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļā. Jaunais Pensionāru dienas centrs būs dāvana sirmajiem liepājniekiem Starptautiskajā veco ļaužu dienā, ko Saeima kopš 10. septembra likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" ir noteikusi par atzīmējamu dienu un ko 1. oktobrī Eiropā atzīmēs jau kopš 1991. gada.


Piedzen parādus

Namu pārvalde "Jaunliepāja" liek lietā jaunus nemaksātāju ietekmēšanas līdzekļus, lai apkuri varētu uzsākt ar minimāliem parādiem par iepriekšējo sezonu. Dažās mājās, kurās karsto ūdeni līdz šim varēja lietot divas dienas nedēļā, tagad to vispār pārtrauks piegādāt. Turpina arī iesniegt prasības tiesā. Šajā sakarībā "Latvijas Vēstnesī" publicēti aicinājumi ierasties tiesā Ainai Zigrīdai Pulītei, Guntaram Stūrmanim, Andrejam Zborovcam un Jurim Šatunovam. "Latvijas Vēstnesis" ziņo, ka arī pēc namu pārvaldes "Vecliepāja" prasības uz tiesu tiek aicināti septiņi parādnieki. Par dažiem nemaksātājiem prasības iesniegušas firmas, kurām namu pārvaldes uzticējušas šādas funkcijas. Prasības var izskatīt arī tad, ja atbildētāji nav ieradušies.


Bezmaksas vakcīnas pret trakumsērgu

Vēl šodien un rīt visā Latvijā un arī mūspusē norisināsies Pārtikas un veterinārā dienesta sadarbībā ar veterinārārstiem organizētā akcija.

Tās laikā iedzīvotāji var bez maksas vakcinēt mājdzīvniekus pret trakumsērgu, maksājot par to pusi no veterinārārsta sniegtā pakalpojuma cenas, kas, kā atzina veterinārārsts Dzintars Tīds, viņa klīnikā ir 2,50 latu. Akcijā ir iesaistījušies divi veterinārārsti no Liepājas – Dzintars Tīds un Marina Pastuhova, kā arī vairāki reģionā – Sandra Jaunzeme Kazdangas pagastā, Anna Junkarēna Kalvenes pagastā, SIA "Heriots" Aizputē, SIA "J un G veterinārais dienests" Grobiņā, Zinaida Vamze Kalētu un Gramzdas pagastā. Taču, kā sacīja D. Tīds, tā kā akcijas organizatori ir piešķīruši veterinārārstiem krietni mazāk vakcīnu, nekā prasīts, lūgums pirms nākšanas uz dzīvnieku vakcinēšanu, sazināties ar izvēlēto klīniku, vai vakcīnas vēl ir pieejamas.


Pārdos dzīvokļus

11. novembrī Liepājas dome paredz izsolē pārdot divus dzīvokļus Brīvības ielā 80, 109 gadus vecā mājā, rūpnīcas "Liepājas metalurgs" un Raiņa parka tuvumā. Liepājas dome apstiprinājusi, ka 13. dzīvokļa sākumcena būs 2300 latu, izsoles solis – 50 latu. Šajā dzīvoklī ir divas istabas, virtuve un palīgtelpa, kopējā platība 50,7 kvadrātmetru. Savukārt 15. dzīvokļa sākumcena ir 2700 latu. Šajā dzīvoklī ir trīs istabas, virtuve un palīgtelpa, kopējā platība 51,8 kvadrātmetri. Dzīvokļus apsekojot, secināts, ka tie ir sliktā stāvoklī un remontējami un telpas nav dzīvošanai derīgas. Piemēram, 13. dzīvokļa kanalizācija ir kritiskā stāvoklī, logi, durvis, elektroinstalācija, grīdas ir jāmaina.


Pludmales festivāls pretendē uz prestižu balvuFestivāls "Tele2 Baltic Beach Party", kas nākamajā vasarā Liepājas pludmalē svinēs 10 gadu jubileju, nosaukts "UK Festival Awards" balsojumā nominācijā "Labākais ārzemju festivāls", kurā pavisam iekļauti 373 festivāli. "UK Festival Awards" tiek uzskatīta par Oskara balvas ceremoniju festivālu pasaulē.

Jau sesto gadu pēc kārtas apmeklētāji izvērtē daudzus festivālus Lielbritānijā un citviet pasaulē, lai noteiktu labākos visdažādākajās kategorijās. Balsojums norisinās divās kārtās – līdz 14. oktobrim katrā kategorijā ar balsojumu nosaka desmit finālistu, turpinājumā trīs nedēļas balso tikai par tiem. Uzvarētājus paziņos īpašā ceremonijā, kas 19. novembrī norisināsies Londonā. Balsošana norit mājaslapā www.festivalawards.com. Festivāls "Tele2 Baltic Beach Party" jāmeklē sadaļā/kategorijā "Best Overseas Festival".


Klubā "Pablo" atklāj jauno sezonu

Sestdien mūzikas klubā "Pablo" sāksies 14. sezonas atklāšanas ballīte "All You Need is Music". Kā jau var noprast, mūzikas netrūks. Ar šā brīža populārāko klubu mūziku viesosies DJ Roberts Lejasmeijers no Rīgas. Savukārt ar aktuālajiem pasaules un Latvijas klubu hitiem apmeklētājus priecēs Dj Reverss no Rīgas. Šās nakts īpašo viesu statusā muzicēs liepājnieku tandēms "Musiqq". Lai gan apvienība dibināta pavisam nesen, "Musiqq" debijas singls "Klimata kontrole" kļuvis par vienu no aizvadītās vasaras visvairāk klausītajām dziesmām Latvijā.


"Lauku sēta" darbojas jau pusi gada

Sestdien lieli un mazi liepājnieki un arī visas prasmīgās saimnieces, kam kas gards un veselīgs pārdodams, tiek aicinātas uz "Lauku sētu pilsētā", lai svinētu šā projekta pastāvēšanas sešus mēnešus.

Būs degustācijas, pārsteigumi, tradicionālas rudens izdarības un muzikālais velosipēdists, sola projekta autore Skaidrīte Solovjova.

Tirdziņš "Lauku sēta pilsētā" darbojas katru sestdienu Skuju ielā 5/7. Tas piedāvā pilsētniekiem apkārtējos novados audzētu un ražotu lauku produkciju. Lai pārliecinātos, ka tā patiešām ir, projekta īstenotāji no biedrības "Optimistu pulks" ar saviem atbalstītājiem šajā laikā rīkojuši vairākus velobraucienus pa tām zemnieku sētām, no kurienes produkcija nonāk Skuju ielā, informē S. Solovjova. Maize, piens, medus, gaļa, citi produkti, kā arī noderīgas un acis priecējošas lietas tur saved no Vērgales, Rucavas, Nīcas, Kazdangas un citām vietām.

Bet tas, kas īpaši piesaista apmeklētājus tirdziņā, ir iespēja tieši kontaktēties ar pašu ražotāju, nogaršot preci, sarunāt ziemas krājumus īstajā apjomā, vietā un laikā, ko īstajā tirgū ne vienmēr var, uzskata projekta autore.


Izstādē – rudens veltes

Jau ceturto gadu tirdzniecības centrā "Ostmala" var apskatīt bērnudārza "Pasaciņa" audzēkņu darbu izstādi, kas gatavota par godu Miķeļdienai. Ar katru gadu bērnu un viņu vecāku fantāzija iegūst arvien plašāku vērienu, parādās aizvien jauni tēli. Šogad no dabas materiāliem pirmo reizi veidotas dažādas raganas, Daniels Blaščinskis no 4.b grupas kopā ar vecākiem izveidojis pat raganas māju ar visu pagalmu. No dabas veltēm izveidots skorpions, lapsa, zaķis, aitiņas, krokodili, pingvīni, gulbji, pat makšķernieks ar zelta zivtiņu un Sprīdītis gulbja pajūgā. Skaistas ir arī dekoratīvās kompozīcijas. Izstādīti gandrīz 100 darbu. Piedalījušies visu grupiņu bērni. "Pasaciņas" metodiķe Agita Losmane pastāstīja, ka bērni un vecāki vienmēr ar nepacietību gaidot šo izstādi un jau no pavasara tai gatavojas.


Tautas teātris svin jubileju

Liepājas Tautas teātris sestdien, 3. oktobrī, pulksten 15 Liepājas Latviešu biedrības nama lielajā zālē ielūdz visus liepājniekus uz savas darbības 55 gadu jubilejas bezmaksas izrādi – Džona Patrika lugu "Dīvainā misis Sevidža" Ināras Kalnarājas režijā.

"Dīvainā misis Sevidža" ir izrāde, kas bija kā apsveikums ilggadējai Liepājas Tautas teātra aktrisei un izrādes galvenās lomas atveidotājai Birutai Lūkai 70 gadu jubilejā, bet tagad kļuvusi arī par Daces Rūses jubilejas izrādi, jo tieši šogad viņa atzīmēs savu 50. dzimšanas dienu. Liepājas Tautas teātris ar "Dīvaino misis Sevidžu" priecējis skatītājus arī citviet Kurzemē – Durbē, Rucavā, Skrundā, Priekulē un Bārtā. Tautas teātra aktieru sniegumu atzinīgi novērtējuši ne tikai skatītāji, bet arī Latvijas amatieru teātru "Gada izrādes – 2008" reģionālās skates eksperti, kuri par Doktora Emmeta lomu kā Latvijas amatieru teātru skates nominācijas "Labākais otrā plāna aktieris" ieguvēju izvēlējās tieši Arvīdu Kreinātu.

Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Anda Birkenberga stāsta, ka Liepājas Tautas teātris, ko kopš 1995. gada vada Ināra Kalnarāja, radies 1954. gadā kā toreizējais Sadzīves pakalpojumu kombināta dramatiskais kolektīvs Kārļa Locenieka vadībā. Vēlāk kolektīvu vadījuši Astra Skrodele, Vita Pētersone un Agnese Ose.


Uz gājēju pārejas notriec sievieti
Viktors Ulberts

Iespējams, žilbinošā saule bijusi par iemeslu tam, kāpēc vakar pulksten 13.50 automašīnas "Volvo" vadītāja nebija pamanījusi gājēju pārēju un notrieca sievieti, kura nogādāta slimnīcā.

Negadījums noticis uz gājēju pārējas Lielajā ielā iepretim Latvijas Krājbankai. "Es to visu redzēju. Un pašam pat negribas tam ticēt," šokēts stāstīja kāds jauns puisis – notikušā aculiecinieks. Viņš gājis pa ietvi un izdzirdējis pamatīgu būkšķi. Paskatījies, un ieraudzījis, kā otrā ielas pusē automašīna ar triecienu uzsviež gaisā sievieti. Pa gaisu lidojušas arī viņas kurpes. Trieciens bijis pamatīgs, to rāda arī sasistais automašīnas priekšējais stikls. Sieviete palikusi guļam uz tramvaja sliedēm vairākus metrus no sadursmes vietas.

Vēl viena sieviete "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka arī viņa dabūjusi trūkties no šīs pašas automašīnas. "Mēs uz gājēju pārejas bijām divas. Cietusī sieviete aizsteidzās man priekšā. Un tā mašīna nemaz nebremzēja. Vienkārši uztriecās virsū. Sievieti manā acu priekšā uzsvieda gaisā, es tikai nelielu sitienu dabūju."

Automašīnas "Volvo" vadītāja – 28 gadus veca sieviete – pēc notikušā bija jūtami šokēta un nespēja valdīt asaras. "Viss notika ļoti ātri. Es nepamanīju, ka tur ir gājēju pārēja. Ieraudzīju sievieti jau tieši mašīnai priekšā," viņa atzina savu vainu. Jaunā sieviete ir rīdziniece, autovadītāja apliecību ieguvusi tikai pirms pusotra gada, un Liepājas ielas viņai ir maz pazīstamas. Bez tam negadījuma brīdī viņai tieši pretī spīdējusi spoža saule. Iespējams, tādēļ arī viņa nebija pamanījusi, ka priekšā ir gājēju pārēja.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks palīdze Jolanta Knīse "Kurzemes Vārdam" apliecināja, ka Lielajā ielā fiksēts šāds negadījums un ka 1957. gadā dzimusī sieviete notriekta uz brauktuves daļas, kas apzīmēta kā gājēju pārēja. Cietušajai konstatēta galvas trauma.


Meklē automašīnu apzadzējus
Viktors Ulberts

Liepājā vēršas plašumā automašīnu apzagšana. Policija meklē vainīgos, taču pagaidām tos nav izdevies aizturēt. Tāpēc talkā tiek aicināta arī sabiedrība, informē Valsts policijas Kurzemes reģionālās pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse.

Zagļiem īpaši iekārojami kļuvuši daudzdzīvokļu namu pagalmos atstātie spēkrati. Otrdien Šķēdes ielā cietis "Audi A4" priekšējais stikls pasažiera pusē, un loga dauzītājs ticis pie automagnetolas "Hyndai Excellence H-CMD” ar CD, DVD un MP3 lasītāju. Viņa nelegālais guvums ir 220 latu vērts.

O. Kalpaka ielā līdzīgi apskādēta "BMW 520" markas automašīna, un no salona pazudusi navigācijas iekārta "Philips".

Siļķu ielā automašīnai "Mazda 626" izsists aizmugurējais stikls – no bagāžas nodalījuma pazudušas divas "Pioneer" skandas 55 latu vērtībā.

Vēl viens nedarbs pastrādāts Mežu ielā, kur automašīnai "Mitsubishi Space Wagon" nozagtas abas valsts reģistrācijas numura zīmes FU 63-96.

Savukārt E. Tisē ielā otrdien durvju stikls izsists automašīnai "Ford Transit Connect". Bet no salona nekas nav pazudis. Saimniekam sirds var būt mierīga arī tādēļ, ka automašīnai ir "KASKO" apdrošināšana.

J. Knīse informē, ka par automašīnu apzagšanu policijā sākti vairāki kriminālprocesi un tiek strādāts, lai noteiktu vainīgos. "Lai sekmētu šo noziegumu atklāšanu, policijai nepieciešams arī sabiedrības atbalsts. Tāpēc atkal vēršamies pie iedzīvotājiem ar aicinājumu būt vērīgiem un ziņot policijai par jebkādu aizdomīgu personu rosīšanos spēkratu tuvumā, kā arī par personu vēlēšanos pārdot tādus priekšmetus, kuri var būt zagti no spēkratiem, – navigācijas sistēmas, mūzikas aparatūru, instrumentus un citi," aicina J. Knīse. Tāpat viņa atgādina, ka automašīnu īpašniekiem salonos un bagāžas nodalījumos nevajadzētu atstāt vērtīgas mantas.

Jebkādu policijas darbam noderīgu informāciju lūdz sniegt pa tālruni 63404602, 63404502 vai 112 vai vēršoties policijas iestādē.