Kurzemes Vārds

09:58 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Valstij jāpalīdz
Ints Grasis

Nupat sakarsuši viedokļi par premjera Valda Dombrovska ierosinājumu izstrādāt likumdošanas bāzi, lai bankas nevarētu grūtībās nonākušu kredītņēmēju un viņa nākamās paaudzes izģērbt pilnīgi plikus un nabagus, proti, noteikt, ka bankas vienīgā garantija, izsniedzot hipotekāro aizdevumu, ir ieķīlātais nekustamais īpašums. Baņķieriem pēc šāda paziņojuma sakāpa temperatūra un piemetās pamatīgs trīceklis. Var saprast, jo kurš gan rīt vēlas dzīvot sliktāk nekā šodien. Bet ko lai dara tie Latvijas iedzīvotāji, kuri izmisumā sniedzas pēc striķa jau šodien? Situācija ir ļoti nopietna – valdībai steidzami jārīkojas, lai nepazudinātu tūkstošiem Latvijas ģimeņu.

Tas, kā darīt vispareizāk, uz ko jaunās normas attiecināt un kad tām būtu jāstājas spēkā, ir nākamais jautājums. Diemžēl samērā nesen skaļi izbazūnētajai likumprojekta iedzīvināšanai, kas varētu aizsargāt kredītņēmējus, naudas tā arī neatradās. Nebūtu nekas neparasts, ja arī jaunā iecere zem zviedru smagā zābaka spiediena tiktu iemīta zemē, jo esam pieraduši, ka šodien demokrātiski apspriež vienu, bet rīt aiz slēgtām durvīm voluntāri nolemj ko citu.

Arī viena otra kredītu jūgā neiesaistīta cilvēka sacītais: paši vien vainīgi, ka ņēma, – ir nevietā. Vienu no pēdējo simts gadu lielākajām finanšu kataklizmām nespēja paredzēt neviens, un tādēļ vainot Latvijas ģimeni, kas vēlējās ar pašu darbu atpelnīt bankas alkatīgi un reizē dāsni aizdotos līdzekļus un dzīvot labākā mājoklī, ir cietsirdīgi. Kurš gan spēja iedomāties, ka ģimenes ienākumi kādreiz var sarukt par 50 un pat vēl vairāk procentiem. Daudzi arī šādos apstākļos vēl spēj norēķināties ar banku, bet, ja ienākumi saruks vēl un ja bezdarbs, kas plešas plašumā, ienāks arī viņu mājās, tas vairs nebūs iespējams.

Ekonomikas lejupslīdes posmā zaudējumus cieš kā bankas, tā banku klienti. Diemžēl pēdējā laikā kredītiestāžu un klientu attiecības ir pasliktinājušās. Kompānijas "EPSI Rating" veiktais pētījums rāda, ka finansiālā nestabilitāte atstājusi negatīvu iespaidu uz klientu apmierinātību ar banku darbību Latvijā. Lai kā arī raudātu banku sektors, līgumu nosacījumi ar klientiem ir viņu juristu sagatavoti, tāpēc bankām izdevīgāki. Banku pusē ir daudz vairāk argumentu, ar kuriem var žmiegt gan grūtībās nonākušos, gan vēl maksātspējīgos klientus. Un tās to arī dara kā mācēdamas – kāda solīdāk, cita nekaunīgāk. Tieši tāpēc valstij ir jāpalīdz saviem iedzīvotājiem.