Kurzemes Vārds

16:31 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vīraka lietotāji meklē mediķu palīdzību
Ilze Šķietniece

Lai noskaidrotu, kas īsti slēpjas plastikāta maisiņos, ko pārdevēji dēvē par vīraku, bet kas vairāk atgādina tēju, "Kurzemes Vārds" pētīja internetā pieejamo informāciju. Izrādījās, ka vairākas no vielām tiek minētas kā seksualitātes stimulanti un marihuānas aizstājēji. Mediķu palīdzību pēc tā sauktās vīrakas pīpēšanas meklējuši jaunieši arī Saldus pusē.

Sastāvā vairāki marihuānas aizstājējiVīrakas maisījums "Jah Rush" satur septiņas naturālās eksotiskās sastāvdaļas. Izmantojot interneta resursus, "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka visaizdomīgākā ir damiāna. Alternatīvajai medicīnai veltīts portāls raksta, ka šis augs Meksikā tiek plaši izmantots kā afrodiziaks – seksuālo dziņu stimulants. Taču zinātnisku pierādījumu tam trūkst. Tomēr zināms, ka augs satur vielu, kas urīnizvadsistēmā veido hidrohinonu. Ja tas organismā nonāk lielā daudzumā, var sākties vemšana, zvanīšana ausīs, konvulsijas un pat iestāties nāve.

Savukārt augu maisījuma "Spice. Tropical energy" sastāvā atrodamas vairākas vielas, kas minētas kā marihuānas aizstājēji. To skaitā ir Canavalia Maritima, Leonotis Leonurus, Pedicularis Densiflora. Bet Leonurus Sibircus tiek dēvēts par mazo marihuānu, ko dažādus kultūru cilvēki tūkstošiem gadu pīpējuši "intensīvam un nomierinošam dūmam". Brīdināts arī, ka pēc šīs vielas lietošanas nedrīkst braukt ar automašīnu un darboties ar jebkāda veida tehniskiem līdzekļiem.

"Ja tiek pārdotas vielas, kas likumā minētas kā aizliegtās, policijas uzdevums ir to kontrolēt un vainīgos sodīt," norāda Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse iepriekš "Kurzemes Vārdam" pauda, ka veikali tiek kontrolēti, taču no likumiskās puses to darbībā nav nekā aizliegta. Šā gada maijā gan tika papildināti "Noteikumi par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem". Šajos noteikumos minēts, ka ir vielas un augi, kuru nelegāla aprite un ļaunprātīga lietošana var apdraudēt veselību. Sarakstā iekļautas vairākas līdz tam legālajā apritē esošās apreibinošās vielas, kā arī tādi augi kā salvia divinorum un kratom. Taču pagaidām tirgotājus un lietotājus nevar saukt pie atbildības, jo nav noteikts, cik liels ir vielas nepieciešamais apjoms, lai to varētu traktēt par likumpārkāpumu, norāda J.Knīse.

Pārskatot aizliegto un ierobežojamo vielu sarakstu, "Kurzemes Vārds" tajā nepamanīja Liepājā nopērkamo apreibinošo augu maisījumu sastāvdaļas. Veselības ministrijas pārstāve E.Pole piebilst: lai pretlikumīgo vielu sarakstā iekļautu kādu vielu no jauna, ir jābūt pierādījumiem, ka tā tiešām ir kaitīga.

Sūdzas par sirds ritma traucējumiem

Aptaujājot Liepājai tuvākajos novados praktizējošos mediķus, "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka viņi nav saskārušies ar gadījumiem, kad pacienti sūdzētos par veselības problēmu saasinājumu pēc tā saukto legālo narkotiku lietošanas.

Arī valsts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Kurzemes Reģionālā centra vadītāja Inese Ozoliņa sākotnēji apgalvoja, ka mediķu palīdzība šādos gadījumos pagaidām nav meklēta. "Ja pārdozē, tad jau jebkas var būt bīstams veselībai un dzīvībai. Vienu brīdi narkotiku lietošana īpaši aktuāla bija Kuldīgā. Ir gadījumi, kad jaunieši saindējušies ar alkoholu," viņa stāstīja. Tomēr mediķe personīgās sarunās bija dzirdējusi, ka "kaut kas tiek pīpēts tādās kā ūdenspīpēs".

Painteresējusies par šo jautājumu tuvāk, viņa noskaidrojusi, ka pēdējā laikā Saldus pusē bijuši četri gadījumi, kad pēc vīrakas "Alarm" lietošanas jaunieši vērušies pēc palīdzības pie mediķiem. Vecākajam no viņiem ir 16 gadu.

Pirmais, ko jaunieši minējuši – kļuvis slikti ar sirdi. Mediķi konstatējuši tahikardiju, nemieru, bailes, platas acu zīlītes. "Asinsspiediens nevienam nebija augstāks par 140," noskaidrojusi I.Ozoliņa. Viņa piebilst, ka šajos gadījumos vielas lietošana nav bijusi dzīvībai bīstama: "Vitālie rādītāji bija labi. Tahikardiju var izraisīt arī bailes."

Liepājas Reģionālajā slimnīcā "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka speciālisti par šo tematu varētu izteikties piektdien. Šonedēļ atbildi sola arī Veselības ministrija.

Uzziņai

Lielbritānijā tā sauktās legālās narkotikas popularitātes gājienu sāka 2006.gadā, un tas tiek skaidrots ar valdības gadu iepriekš pieņemto lēmumu aizliegt "maģiskās sēnes", kas satur halucinogēnu.


Vecāki un skolas iestājas par kultūru
Dina Belta

Aizputē un Priekulē šodien līdz ar akcijas "Es par kultūru" nobeigumu rīko pasākumus, kuros mudina pievērst uzmanību tam, cik svarīga bērniem, līdz ar to visai sabiedrībai, ir bērnu mūzikas un mākslas izglītība. Līdzekļu trūkuma dēļ daudzās Latvijas pašvaldībās ir apdraudēta mākslas un mūzikas skolu pastāvēšana un programmu realizēšana.

Pāvilostas Mākslas skolā pulksten 15 notiek akcija "Es par kultūru". Tajā piedalās Pāvilostas mākslas un mūzikas skolu kolektīvi, Pāvilostas novadpētniecības muzejs.

Aizputes Mūzikas skola un Aizputes Mākslas skola pulksten 14 rīko pasākumu pie Mākslas skolas, tajā piedalās Mūzikas skolas pūtēju orķestris un koris, pašvaldības pārstāvji, audzēkņi, pedagogi un vecāki. Piedalās arī Aizputes jauniešu centra "IDEA Hause" jaunieši.

Priekulnieki, nīcenieki, vaiņodnieki savās mākslas un mūzikas skolās īpaši šai dienai gan neko nerīko.

Pēc tam, kad septembrī Rīgā tikās skolu audzēkņu vecāku pārstāvji, lai izteiktu sašutumu par situāciju, kādā valsts ir nostādījusi bērnu izglītošanu mākslas un mūzikas skolās, tika nolemts izveidot Latvijas Mūzikas un mākslas skolu audzēkņu vecāku biedrību. Tā varētu mēģināt notiekošo ietekmēt. Biedrība mudina sabiedrību iesaistīties arī šajā akcijā. Arī Liepājas puses mūzikas un mākslas skolas saņēmušas biedrības valdes vēstuli ar aicinājumu strādāt kopā vecākiem, skolai, pašvaldībai, valsts institūcijām.

"Reti kurš no vecākiem pats var kvalitatīvi iemācīt mūzikas instrumentu spēli vai kāda mākslas veida pamatus. Tātad, būtiski ierobežojot piekļuvi mūzikas un mākslas izglītībai, tūkstošiem bērnu nepārprotami un nenovēršami tiks liegta iespēja sevi pilnveidot šajās jomās, lai gan mūzika un māksla ir harmoniskas personības neatņemama sastāvdaļa," teikts biedrības izplatītajā paziņojumā.

Jaundibinātā biedrība par savu mērķi noteikusi saglabāt, pilnveidot un veicināt bērnu un jauniešu iespējas iegūt kvalitatīvu mūzikas un mākslas izglītību Latvijā, rūpēties par kultūras pieejamību visā Latvijas teritorijā, piedalīties mūzikas un mākslas izglītības politikas izveidē un ietekmēt to.

"Pats paradoksālākais šajā situācijā ir tas, ka valsts, kura atļaujas būvēt dārgākos tiltus un gandrīz dārgākās ceļu maģistrāles pasaulē, nevar atrast pāris miljonus latu mākslu izglītībai!?" izteicies Mūzikas izglītības iestāžu asociācijas vadītājs Aivars Broks.

"Mēs atbalstām šīs biedrības aicinājumu," saka Vaiņodes Mūzikas skolas direktore Miranda Ulberte. Lai arī pagaidām, šķiet, biedrībai vēl reālas ietekmes neesot, tā tomēr ir iespēja kaut ko darīt tā vietā lai klusētu un nolaistu rokas.

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka pēc tam, kad valsts nogrieza finansējumu šai izglītības nozarei, Liepājas puses novadu pašvaldības lēmušas: tās mūzikas un mākslas skolas nelikvidēs.

Uzziņai

/ Vecāki, kuri vēlas aktīvi iesaistīties mākslas un mūzikas izglītības iespēju saglabāšanā, aicināti rakstīt: [email protected]


Aizputnieki viesojas Karlskrūnā
Ilze Šķietniece

Aizputes Novada domes priekšsēdētājs Aivars Šilis līdz pirmdienai darbavietā nebūs sastopams. Viņš devies komandējumā uz Zviedriju, "Kurzemes Vārdam" paskaidroja Novada domē.

A. Šilis trešdien devās ceļā uz Karlskrūnu, kur jau no pirmdienas atrodas astoņi Aizputes jaunieši. Viņi iesaistījušies projektā, kas veltīts ap Baltijas jūru esošo valstu nākotnes redzējumam un 20. gadadienai, kopš kritis Berlīnes mūris. Jaunieši intensīvi strādā darba grupās, brīva laika viņiem esot maz.

Aizputes Novada domes priekšsēdētājs uzaicināts piedalīties projekta noslēguma pasākumos, kas būs ceturtdien un piektdien. Līdzi viņš paņēmis arī sadarbības līgumu, kas bija spēkā līdz šā gada 30. jūnijam – reģionālās reformas sākumam. "Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka pirms pieciem gadiem noslēgts līgums starp Liepājas Rajona padomi un Karlskrūnas komūnu. Tas paredzēja sadarbību un apmaiņas programmu īstenošanu izglītībā, sportā, kultūrā un sociālajā jomā.

Tiekoties ar Karlskrūnas komūnas vadītājiem, A. Šilis jautāšot, vai viņi vēlas draudzību turpināt ar vienu pašu Aizputes novadu, kas pēc Liepājas Rajona padomes reorganizācijas teorētiski pārņem šo sadarbību, vai ar citiem novadiem arī.

Aizputes novada delegācija mājās atgriezīsies svētdien.