Kurzemes Vārds

04:00 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Satraucoši

Karosta bez priedēm nepaliks
Kristīne Pastore

"Pēc kādiem projektiem izcērt kokus Laboratorijas un Invalīdu ielā? Divu nedēļu laikā tur izcirstas 80 centimetru līdz pat trīs metrus garas priedes un egles," "Kurzemes Vārdu" satraukta informēja kāda Karostas iedzīvotāja. Jau esot nopostīti ap 50 koku.

Invalīdu ielā sastopam trīs pašvaldības aģentūras "Nodarbinātības projekti" darba stipendijas programmā iesaistītos vīrus, kas ar krūmgriežiem tīra krūmus. Lielas priedes un egles nocirstas gan neredzam, taču dažas mazās priedītes – aptuveni pusmetru garas, varbūt mazliet garākas – patiešām ir gar zemi. "Ja vairākas priedītes ir saaugušas kopā, mēs atstājam vienu – spēcīgāko, bet pārējās patiešām likvidējam," stāsta sastaptais strādnieks Andris Briedis. "Taču lielus kokus neviens neaiztiek."

Aģentūras "Nodarbinātības projekti" direktors Zigmunds Cīrulis jau ir ticies ar karostnieci, kas iebilst pret priedīšu nozāģēšanu. "Mēs visus šos tīrīšanas darbus veicam saskaņā ar vides speciālistu ieteikumiem," viņš skaidro. "Tā nav nekāda pašdarbība, un es varu apsolīt, ka šo tīrīšanas darbu dēļ Karosta bez priedēm nepaliks." Sieviete viņam stāstījusi, ka šajā pašā laukumā, kur vīri tagad iztīra krūmus, viņa nākot sēņot un elpot tīru priežu meža gaisu. "Es viņai izskaidroju, ko un kā darām, un viņa aizgāja ar sapratni," saka Z.Cīrulis.

Tūlīt pēc tam, kad sieviete aizgājusi, viņš pats devies pie vīriem, lai vēlreiz pārliecinātos, kas tur notiek, un brīdinātu, lai nekādā gadījumā negāž lielākus kokus. "Nopļauta eglīte tur bija tikai viena – 50 centimetru gara," viņš skaidro. "Priedītes gan bija vairākas un dažāda garuma – garākā ap metru un 30 centimetriem. Taču arī tās ir no puduriem, pašas tur sasējušās un noteikti jāretina."


Deputāti brīnās par ministrijas bezdarbību
Ilze Šķietniece

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicinās Ministru kabinetu steidzamības kārtā, tas ir, trīs dienu laikā, izskatīt jautājumu par tā saukto legālo narkotiku tirdzniecības aizliegumu. Divi veikali, kas nodarbojas ar pīpējamā vīraka tirdzniecību, darbojas arī Liepājā.

Par situāciju Liepājā zina

Otrdien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti kritizēja atbildīgo amatpersonu nespēju ierobežot psihotropo vielu izplatību bērnu un jauniešu vidū. Apakškomisijā darbojas arī liepājniece Aija Barča un aizputnieki Pēteris Hanka un Ingrīda Circene.

I. Circene stāsta, ka iniciatīva par šo jautājumu nākusi no apakškomisijas deputātiem, kas par vīraka smēķēšanas sērgu izlasījuši dažādos reģionālajos laikrakstos, saņemtas arī vēstules no pašvaldībām. Šo pašvaldību vidū gan nav vēstules no Liepājas, atzīst A. Barča. Lai gan oficiāli par situāciju šeit viņa neesot informēta, taču zina, ka aromātiskos augu maisījumus, ko jaunieši smēķē, var pasūtīt gan internetā, gan zvanot pa tālruni.

Kā viens no bīstamākajiem augu maisījumiem, kas izraisa veselības traucējumus, tiek nosaukts "Spice". Informācija par narkotiskās vielas "Spice" negatīvo iedarbību Veselības ministrijas rīcībā bija jau 2008. gada janvārī, taču Latvijā šis sintētiskais piemaisījums atšķirībā no citām valstīm joprojām ir legāls, Saeimas apakškomisijas sēdē sacījis Iekšlietu ministrijas pārstāvis Jānis Bekmanis.

"Ministrija kaut kādu iemeslu dēļ divos gados neko nav izdarījusi. Tas ir noziedzīgi pret jaunatni. Vai nu cilvēki, kas saistīti ar likuma grozījumu izstrādi, dzīvē nav saskārušies ar šādiem gadījumiem, vai ir kādi šķēršļi, kāpēc legālās narkotikas nevar apkarot tāpat kā nelegālās cigaretes un alkoholu," spriež I. Circene.

A. Barča izteikumos ir piesardzīgāka un stāsta, ka 2009. gada janvārī Ministru kabinetā ir runāts par grozījumiem "Farmācijas likumā", kas attiecas tieši uz legālajām psihotropajām vielām: "Kā var būt, ka Ministru kabinetā par to ir runāts, bet līdz Saeimai tas nav nonācis?"

Atrunājas ar lielajām izmaksām

Veselības ministrijā iepriekš "Kurzemes Vārdam" norādīja, ka aromātiskie augu maisījumi "nekādā gadījumā nav paredzēti smēķēšanai, kas tiek minēts arī šo produktu marķējumā". Un vispār – par to nevajagot daudz rakstīt. "Mediji bieži netieši reklamē šos produktus, kas cilvēkos, jo īpaši jauniešos, rada pastiprinātu interesi izmēģināt," piebilda ministrijas pārstāve Egita Pole.

Vakar, vēlreiz aicināta aizstāvēt ministrijas rīcību, viņa saka: "Jāņem vērā, ka aizliegto vielu sarakstu var papildināt ar visām ANO konvencijā esošajām vielām, bet mums nebūs līdzekļu, lai noteiktu, ko īsti cilvēks ir lietojis. Tas maksā dārgi, šajā brīdī veselības aprūpes budžets to nevar pacelt."

Cilvēka reibuma stāvokli taču var noteikt arī pēc klīnikas, neveicot analīzes, kurās noskaidro, ko īsti pacients lietojis, atgādina I. Circene, kas pēc izglītības ir mediķe. Viņa ir kategoriska un uzskata, ka aizliegto vielu sarakstā ir jāiekļauj visas tās, kas atrodamas ANO konvencijā pret narkotiku un psihotropo vielu nelegālu apgrozījumu un Vīnes Narkotiku apkarošanas programmā. Turklāt tās ne tikai jāaizliedz tirgot, bet ievest. Un tie, kuri to mēģinās darīt, krimināli jāsoda. "Nevajag staigāt pa veikaliem un pētīt, ko te pārdod un kā vēl nav. Aizliegs vienu, ievedīs nākamo vielu," I. Circene pamato. To apstiprina arī Liepājas Reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas vadītāja Jeļena Sorokina.

Tirgotāji bija vienojušies

Galvenais tagad būtu vismaz ierobežot aromātisko augu maisījumu tirdzniecību personām, kas jaunākas par 18 gadiem, piekrīt J. Sorokina. "Pieaugušie jau tomēr zina, ko dara, un var izvērtēt, vai tiešām vēlas šādi bojāt veselību."

Legālo psihotropo vielu izplatītājs, SIA "Bongs" pārstāvis Mārtiņš Ļūļāks deputātiem stāstījis, ka agrāk, kad Latvijā darbojušās tikai trīs vadošās firmas, bijusi savstarpēja vienošanās neizplatīt šīs vielas personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Patlaban tirgus esot strauji attīstījies, un, tā kā preču izplatībai nav noteikti nekādi ierobežojumi, legālās narkotikas ir pieejamas arī nepilngadīgām personām.

Sabiedrības veselības apakškomisija nolēma rosināt Sociālo un darba lietu komisiju nosūtīt vēstuli Ministru prezidentam, lūdzot tajā premjeru personīgi pārraudzīt legālo narkotiku ierobežošanas procesu, kā arī veicināt starpministriju sadarbību šī jautājuma sakārtošanai.

Trešdien Sociālo un darba lietu komisija sagatavoja grozījumus, ko otrajā lasījumā paredzēts iestrādāt "Farmācijas likumā". Grozījumi paredz aizliegt dažādu psihotropo vielu tirdzniecību, izpētot likumdošanu Eiropā, skaidro Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja A. Barča.