Kurzemes Vārds

20:46 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Hallo! Tuksnesis klausās…
Kirils Bobrovs

Līdz ar apkures sezonas sākumu un daudzu māju neapsildīšanu sākās diskusijas, cik tas ir likumīgi vai nelikumīgi. Kaislības uztur arī karstā ūdens trūkums. Protams, tie, kam mājās ir gan siltums, gan ūdens, nespēj pilnībā saprast tos, kuriem to trūkst. Paēdis neēdušu nesapratīs. Redakcijā ieradās divas sievietes no Toma ielas 7/20 un vēlējās pastāstīt, cik viņām ir auksti. Bet vai ir vērts tērēt laiku? Jo nekā jauna mēs neuzzināsim.

Auksti – tas nav nekāds jaunums. Pēdējās dienās mums pastāvīgi stāsta par temperatūru mājās, kurās nav apkures. Piemēram, Koku ielā 3, Siļķu ielā 11. Iedzīvotāji sturmē "Jaunliepāju", rīko mītiņus, traucē strādāt. Taču veltīgi. Viņi zvana gan redakcijai, gan zvana namu pārvaldēm. Bet tā taču ir tikpat kā zvanīšana tuksnesī. Tuksnesis izveidojies arī Liepājas domē – tas tik ir vareni! Tur, tuksnesī, pieraksta adreses un replikas, bet viss paliek pa vecam. Vai šīs ziņas tiek nodotas vadītājiem?

Nē, neviens vēl nav aizstāvējis parādniekus, sak, piedodiet viņiem, viņiem nav naudas. Visi ziņojumi ir par to, ka represijas pret godprātīgajiem pilsoņiem (arī nepilsoņiem) ir pilnīgi nepamatotas. Un tieši tas ir pats galvenais.

Kaut gan, ja kaut ko atzīst par nelikumīgu, tas vēl nenozīmē, ka tiks izdarīti secinājumi un kas mainīsies. Pretargumentiem bieži vien izmanto demagoģijas un sofistikas ieraugu. Tā vietā, lai piespiestu parādniekus norēķināties, kā to paredz elementārā kārtība. Bet namu pārvaldē apgalvo, ka tur rīkojoties likumīgi, un citē pantus un punktus no attiecīgiem likumiem. Bet galvenais, ka tur štatā ir pat juristi, kuri dod svētību nelikumībām un tieši par to saņem algu. Kaut gan likumus citē arī viņu oponenti.

Arī Pilsētas domē ir pieredzējuši juristi. Nebūtu slikti, ja viņi presē izskaidrotu lietas būtību. Tad vairs nebūtu nekādu problēmu. Bet kāpēc gan viņiem būtu jāizrāda iniciatīva, ja to neliek darīt priekšniecība? Pat opozīcijas deputāti neko nedara. Varbūt vispirms vajadzētu, lai kāds no tiem vērstos tiesā? Vai tad nespēj savā starpā vienoties? Diemžēl būs arī tādi, kuri nepiekritīs Elitai Kosakai. Un lai. Taču tādā gadījumā būtu pašiem kaut kas jādara, nevis jāsnauž laimīgā neziņā.

Interesanti, ka Rīgā atrasts risinājums. Pašvaldība izglāba salstošos, rēķinoties ar to, ka apsaimniekotāji piedzīs iekrātos parādus. Kā gan pie mums trūkst, lai rīkotos tāpat? Atbilde pavisam īsa: gribasspēka un atbildības. Ne jau visi notiekošā aspekti tika pieminēti. Piemēram, "Liepājas enerģija" neizmanto esošo jaudu un bez veciem parādiem nesaņem arī naudu neapkurināto māju dēļ. Arī dzīvojamais fonds cieš no nekurināšanas.

Gribētos, lai saprastu pareizi. Protams, par visiem sniegtajiem pakalpojumiem noteikti ir jāmaksā. Mums taču ir tirgus attiecības! Un tieši tādēļ ir nepieļaujami un pat absurdi ignorēt labus klientus. Mēs lieliski zinām, ka māju iekšējo siltumtīklu shēma neļauj dzīvokļiem piegādāt siltumu šahveida kārtībā. Taču tas nenozīmē, ka nav jāmeklē risinājumi. Varētu vismaz aizbraukt uz Igauniju vai Lietuvu un paskatīties.