Kurzemes Vārds

21:21 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Vēstule

Par vīraku, narkotikām un demokrātiju

Agris Iesalnieks,
evaņģēlisko draudžu mācītājs

"Kurzemes Vārda" 22.oktobra numurā ievietotais raksts "Vīraka veikala durvis ciet" manī rosināja pārdomas. Rakstā nav minēts, ka vīraks, ko pusaudži smēķē, lai apreibinātos, domāts reliģiskām vajadzībām vai gaisa atsvaidzināšanai un aromatizēšanai mājās.

Lai aktuālajam jautājumam par narkotikām pieietu objektīvi, to nedrīkst šķirt no reliģiskā konteksta un Rietumu patērētājsabiedrības kultūras vērtību krīzes, kurā tā atrodas. Rietumu sabiedrība savu materiālo labklājību veido, rosinot cilvēkos zemākos dvēseles instinktus: ēd, dzer, priecājies, baudi!

Daudzu mūsdienu jauniešu dzīves pamatā nav ieliktas noturīgas garīgi morālās vērtības, un viņi nav spējīgi atšķirt surogātus no autentiskām vērtībām, dzīvojot sabiedrībā, kur galvenais dzīves kritērijs ir kaifs un bauda. Šo kaifu viņi cenšas izdabūt arī no kvēpināmajām zālītēm, kurās daži komponenti mūsdienu terminoloģijā var tikt nosaukti par narkotikām.

Otrajā Mozus grāmatā 30.nodaļā dota instrukcija, kā gatavot kvēpināmās zāles. Katrs komponents palīdz noskaņoties uz Augstāko Realitāti – Dievu. Daļa no zālēm, ja tās lieto koncentrētā veidā (izsmēķē), var radīt reibuma efektu un organisma saindēšanos.

Starp citu, tabaka arī ir kvēpināma zāle, kuru lietoja senajā Maiju civilizācijā, pielūdzot vietējās dievības. Ir gadījumi, kad no pārliekas smēķēšanas cilvēki arī ir saindējušies.

Varam pieļaut arī domu, ka Latvijā pieejamo kvēpināmo zāļu maisījumos ir sintētiskās narkotikas – kāds Dieva aizsegā grib taisīt biznesu. Dievs to nevēlas, jo Bībelē par kvēpināmajām zālēm Viņš saka tā: "Ikviens, kas taisīs ko līdzīgu tām, lai sevi ar šo smaržu iepriecinātu, tas lai tiek izdeldēts no savas tautas vidus."

Alkohols un tabaka arī rada reibumu un, nepareizi vai lielās devās lietoti, apdraud veselību un dzīvību, bet tādēļ neviens neslēdz veikalus, kur tos pārdod. Arī degvielas uzpildes stacijas neslēdz, ja kāds saostās benzīnu, saindējas vai pat nomirst. Ja vīraks tiks klasificēts kā narkotika vai veikali, baznīcas, kur tos tirgo, slēgtas, tad jāsaka ardievas demokrātijā atvēlētajai brīvībai ticīgajiem veidot attiecības ar Dievu, kā to paredz viņu reliģiskie raksti vai reglamenti.

Manuprāt, vairāk uzmanības un laika jāvelta cilvēku garīgajai audzināšanai, izglītošanai, nevis jārīkojas ar padomju laika metodēm, aizklapējot ciet nevēlamas tirgotavas.