Kurzemes Vārds

00:23 Svētdiena, 9. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veselība

Gripas dēļ panikai nav vietas
Kristīne Pastore

Tikko parādās pirmās slimības pazīmes, jāpaliek mājās, jālieto daudz šķidruma, C vitamīna un jāsazinās ar savu ģimenes ārstu – tādas ir rekomendācijas, ko gripas sakarībā pauž gan ģimenes ārsti, gan epidemiologi un citi speciālisti. Pagaidām Liepājā saslimstība ar gripu nav liela, taču tuvāko divu, trīs nedēļu laikā tā varētu palielināties, tā prognozē epidemioloģe Natālija Bikņēvica.

N. Bikņēvica atgādina, ka gripas epidēmija ir izsludināta Rīgā un pēc iepriekšējo gadu pētījumiem tas nozīmē, ka divu, trīs nedēļu laikā saslimstība var palielināties arī pie mums. "Pagaidām tieši ar gripu saslimušo pie mums nav daudz, taču īpaši bērni un pusaudži slimo ar dažādiem vīrusiem, paragripu un saaukstēšanās slimībām," viņa skaidro. Laboratoriskie izmeklējumi liecina, ka valstī 78 procentos gripas gadījumu konstatēta nevis sezonālā, bet tā sauktā cūku gripa – vīruss H1N1. "Taču slimības gaita ir viegla," mierina N.Bikņēvica.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā saistībā ar gripas sezonas tik agru sākšanos, slimnieku vairāk nekā citā laikā ir gan Infekcijas nodaļā, gan Bērnu, gan citās, sacīja slimnīcas ārste epidemioloģe Mārīte Kūla. Taču tie ir gan gripas slimnieki, gan tādi, kas sirgst ar dažādiem sezonālajiem vīrusiem un kam ir sākušās komplikācijas: visbiežāk bronhīts vai plaušu karsonis. Taču panikai nav vietas. M.Kūla neņēmās prognozēt, kā situācija saistībā ar gripas izplatīšanos attīstīsies turpmākajās nedēļās, taču, lai pasargātu sevi no saslimšanas, viņa ikvienam rosina pārdomāt, vai obligāti nepieciešams apmeklēt visus publiskos pasākumus. Un varbūt kādu laiku ir iespējams arī bērnus nevest uz bērnudārzu. Lai mazinātu saslimstību, slimnīcā ir ierobežoti slimnieku apmeklējumi. "Mēs lūdzam piederīgos nākt tikai tādos gadījumos, ja tas ir ļoti nepieciešams, bet, ja iespējams, labāk sazināties pa telefonu," sacīja M.Kūla.

Vairāki "Kurzemes Vārda" aptaujātie ģimenes ārsti apgalvo, ka ar gripu saslimušajiem slimības gaita norisinās viegli un līdz šim nav zināmi smagi komplikāciju gadījumi. Ja komplikācijas tomēr ir, līdzīgi kā citus gadus tas ir plaušu karsonis, saka ģimenes ārste Laila Atiķe. Kā liecina viņas novērojumi, augsta temperatūra turas, trīs, četras, piecas dienas. "Lai komplikācijas nerastos, līdz ar pirmajiem slimības simptomiem vajag palikt mājās un ārstēties, nevis slimam skriet uz darbu," saka L.Atiķe. "Taču, ja parādās elpas trūkums, asins izplūdumi uz ādas vai vēl kādas citas pazīmes, tad gan nekavējoties vajag doties uz slimnīcas Uzņemšanas nodaļu, ja tas notiek brīvdienās, bet darbdienās, protams, sazināties ar savu ģimenes ārstu."

"Pēdējo nedēļu laikā gripas slimnieku skaits, protams, palielinās, tāpat kā palielinās paragripas slimnieku skaits. Slimniekiem ir aizsmacis kakls, laringīts un tamlīdzīgi simptomi, taču es nevaru apgalvot, ka Liepājā ir cūku gripa – katrā ziņā es nevienu šādu gadījumu vēl neesmu redzējusi," saka bērnu ārste Arta Pavlova. "Un ir arī vēdera vīruss. Bet smagu komplikāciju nav, un teikšu atklāti – ja laikus sākam ārstēties, visbiežāk pirmajās trīs dienās lieliski tiekam cauri ar homeopātiskajiem un dabas līdzekļiem, vajadzības gadījumā ņemot talkā zāles pret augstu temperatūru."