Kurzemes Vārds

13:46 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Noskaidro labākās idejas autoru
Ilze Šķietniece

Par Grobiņas novada biznesa ideju konkursa laureātu kļuvis Andris Leimants, apstiprina konkursa idejas autore Sanita Pavāre.

A. Leimants konkursā piedalījās ar divām idejām, tās ir – tūrisma taku izveide un malkas sagāde mazturīgajiem.

Atzinība un veicināšanas balvas piešķirtas pārējiem konkursa dalībniekiem – Agnesei Jansonei par ideju "Zaļo lietu darbnīca", Lienei Cerai par "Ponijpirti – mobilo pirti", Ingai Šekavai par ideju "Solārijs, skaistumkopšanas salons" un Edvīnam Milleram par ideju "Individuāla dizaina dekoratīvā/funkcionālā metālapstrāde pilsētarhitektūras un interjera jomā".

S. Pavāre nenoliedz, ka bija gaidījusi iedzīvotāju lielāku atsaucību, taču uzsver: "Pamēģināt bija vērts tik un tā. Tās idejas, kas tika iesniegtas, bija sirdi sildošas un realizējamas." Vērtēšanas komisija kopā sanāca pirmdien.

Sākotnēji bija plānots piešķirt prēmijas triju labāko ideju autoriem, taču nelielās atsaucības dēļ naudas balva būs tikai pirmās vietas ieguvējam. Laureātu apbalvošana notiks sestdien, 19. decembrī, pulksten 11 kultūras centrā "Robežnieki". Šajā dienā "Robežniekos" plānots arī tirdziņš.

"Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka Grobiņas novadā izsludinātā biznesa ideju konkursa mērķis bija radīt jaunus uzņēmumus un uzņēmējdarbības virzienus, attīstīt esošo firmu darbību un īstenot inovatīvus projektus.


Etnomuzikoloģi varēs satikt šodien

Etnomuzikoloģe un pērļu jostu autore Dace Nasteviča Grobiņā viesosies šodien pulksten 18, nevis sestdien, precizē Zentas Mauriņas piemiņas istabu vadītāja Maija Rolava.

Tikšanās ar D. Nasteviču notiks Grobiņas pilsētas bibliotēkā. Varēs uzzināt par latviešu tautas garīgo mantojumu, iepazīties ar etnogrāfiskajiem rakstiem, skanēs kokle un tautasdziesmas.

Mākslinieces darinātās pērļu jostas bija apskatāmas Z. Mauriņas piemiņas istabās septembra beigās un oktobra sākumā, pēc tam – Apriķu muzejā.

D. Nasteviča ir no Gudeniekiem, un pašlaik viņai ir bezdarbnieces statuss.


Aizdomas par ļaunprātību
Uguns aprij divus dārgus traktorus
Viktors Ulberts

Apmēram 100 000 latu lielus zaudējumus cietusi zemnieku saimniecība "Pīlādži" Durbes novadā, kad pirmdien īsi pirms pusnakts nodega divi jaunākie un jaudīgākie somu ražojuma "Valtra Valmet" markas traktori. Pierādījumu gan neesot, taču saimniecības īpašnieks Ēriks Putra sliecas domāt, ka notikusi ļaunprātība.

Ē. Putra "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka abi "Valtra Valmet" traktori, no kuriem vienam ir 150, otram – 170 zirgspēku jauda, ir jaunākie saimniecībā. Abi iegādāti ar līzinga nosacījumiem, viens no viņiem jau izmaksāts. Apdrošināts bijis tikai tas, kam vēl bija spēkā līzinga līgums. Traktori ražoti 2001. un 2005. gadā.

Nelaimes brīdī abi traktori atradušies pie saimniecības darbnīcām. "Es neesmu saņēmis draudus, neesmu nevienam parādā, bet tomēr liekas, ka par traktoru degšanu kāds parūpējies. Pirmkārt, jau tāpēc, ka abi traktori dega vienlaikus. Bet viens traktors vispār nebija kustināts kopš 1. oktobra. Tur taču nebija kam degt, akumulators jau sen nosēdies. Tātad kādam laikam bija nenovīdība pret to, ko es daru," spriež Ē. Putra.

Ē. Putra ir ne tikai Liepājas apkārtnes novados, bet pat visā Latvijā labi pazīstams zemnieks, kurš sekmīgi attīstījis saimniecību "Pīlādži". Savulaik ar vērienu audzējis cukurbietes, Ē. Putra savu saimniecību pārprofilēja uz piena lopkopību un graudu audzēšanu. Pirms diviem gadiem, viesojoties Durbes novadā, zemnieku saimniecību "Pīlādži" apmeklēja arī Valsts prezidents Valdis Zatlers. Pagājušajā gadā Ē. Putra bija pieteikts balvai akcijā "Latvijas lepnums", kurai izvirza cilvēkus, kas dara paši un palīdz citiem.

To, kāds ir bijis traktoru sadegšanas iemesls, izvērtēs eksperti. Tad arī tiks lemts, vai ir pamats uzsākt kriminālprocesu.


Atkal pērk īpašumus
Ilze Šķietniece

Pāvilostas Novada domes novembra sēde bijusi īpaša ar to, ka deputātiem vajadzējis izskatīt veselu virkni zemes jautājumu, "Kurzemes Vārds" noskaidroja pašvaldībā.

Pašvaldība 23 gadījumos atteikusies no pirmpirkuma tiesībām. Tik liels skaits pēdējā laikā nav bijis, zina domes kancelejas vadītāja Aija Ozoliņa. Pāvilostas Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vitrups uzskata, ka par tendenci pēc vienas sēdes vēl pāragri spriest. Neesot tā, ka īpaši pirktu objektus kādā vienā novada vietā. Arī pirkto nekustamo īpašumu veidi esot dažādi – zeme, meži, ēkas. Katrā ziņā J. Vitrups priecājas, ka atsākusies kustība nekustamo īpašumu tirgū.

Vēl izskatīti piecu represēto personu iesniegumi par nekustamā īpašuma nodokļa samazināšanu. Valsts likumdošana paredz represētajiem samazināt nodokli par 50 procentiem, ja īpašumā netiek veikta saimnieciskā darbība. Trīs iesniegumu izskatīšana gan atlikta, jo datubāze uzrāda, ka par zemesgabala iznomāšanu ir noslēgts nomas līgums.

Pāvilostas Novada domes sēde pagājušajā nedēļā notika Vērgalē. Tādēļ arī to vadīja pašvaldības vadītāja Ulda Kristapsona vietnieks, vērgalnieks J. Vitrups.


Apspriedīs biškopju lietas
Viktors Ulberts

11. decembrī pulksten 11 Liepājas 15. vidusskolā notiks seminārs Liepājas novadu biškopjiem, informē Latvijas biškopības biedrības vietējās nodaļas vadītājs Māris Romānovs.

Seminārā ar savām zināšanām dalīsies Latvijas Biškopības biedrības pētniece Ineta Eglīte. Viņa konsultēs biškopjus par bišu slimībām, kaitēkļiem un ārstniecības preparātu pareizu lietošanu to apkarošanai.

Seminārā piedalīsies arī Latvijas Biškopības biedrības vadošā instruktore konsultante Baiba Tikuma. Viņa informēs par bišu saimju ziemošanas gaitu, kā arī pastāstīs par iespaidiem starptautiskajā biškopju kongresā – izstādē, kas notika Francijā. Viņa pastāstīs arī par dažādiem Eiropas Savienības projektiem.

"Pēc tam mēs turpināsim sarunas pie kafijas un līdzpaņemtajiem groziņiem un atskatīsimies uz Latvijas Biškopības biedrības pastāvēšanas piecpadsmit gadiem," piebilda M.Romānovs.

Turpināsies kūpināšanas skolas
Dina Belta

Pāvilostā turpināsies zivju kūpināšanas nodarbības, informē Pāvilostas Novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova.Tā nolemts pēc tam, kad Tradicionālo prasmju skolas ietvaros rīkotās raisījušas lielu ļaužu interesi. Pie pāvilostnieka Dzintara Zamarīša reņģu, bušu un nēģu vēršanas un kūpināšanas gudrības mācījušies vairāk nekā 90 interesenti. Viņi braukuši ne tikai no Liepājas un apkārtējiem novadiem, bet arī no Ķekavas, Rīgas, Kandavas, Kuldīgas, Saldus, Ogres.

Kūpināšanas skola notiks reizi mēnesī – mēneša otrajā sestdienā, stāsta I. Kurčanova. Pirmā reize būs 12. decembrī, sākums pulksten 10. Visiem, kurus tas ieinteresējis, jāpiesakās pie muzeja vadītājas līdz 10. Decembrim pa tālruni 63498276 vai 29226273. Dzintars Zamarītis savas zivju kūpinātāja prasmes pārņēmis no mātes. Tā jau tas pie pāvilostniekiem un citiem piekrastniekiem notiekot, ka ar zvejniecību un lomiem saistītas zināšanas un prasmes pāriet no paaudzes paaudzē. Tagad viņa gatavotās zivis jau plaši zināmas.