06:30 Trešdiena, 23. maijs

Vecā slimība jaunajā gadā
Edgars Džiguns

Pirmo spēli jaunajā gadā aizvadījuši BK "Liepājas lauvas" basketbolisti, kuri vakar viesos Latvijas Basketbola līgas mačā tikās ar BK "Zemgale". Diemžēl viena no lauvu slimībām šajā sezonā – pretinieka pārākuma atzīšana pašā spēles izskaņā – izpaudās arī šajā reizē. Šoreiz viss notika pēdējo piecu minūšu laikā, šoreiz iznākums ir 74:84 (19:21, 20:19, 23:15, 12:29).

Izņemot pirmo ceturtdaļu, kuras sākumā 13:3 izrāviens izdevās liepājniekiem, bet uzreiz pēc tam 16:2 laukuma saimniekiem, kopumā spēle norisinājās ļoti līdzīgi – lielāko daļu mača rezultāta starpība bija pāris veiksmīgu metienu jautājums vienas vai otras komandas izpildījumā.

Un tad pienāca spēles galotne, kurā lauvas bija spiestas atzīt, ka meistarīgāki un/vai veiksmīgāki ir pretinieki. Ceturtās ceturtdaļas sākumā liepājnieki atradās vadībā ar 9 punktiem (64:55), kas, ņemot vērā spēles raksturu, būtībā bija uzskatāms par ievērojamu pārsvaru. Par katastrofu izvērtās mača pēdējās piecas minūtes, kas iesākās, kad rezultāts vēl bija 68:66 lauvu labā. Atlikušajā laikā "Liepājas lauvu" basketbolisti guva tikai 6 punktus, kamēr zemgalieši 18.

Runājot par spēli kopumā, jāatzīmē, ka statistiski vienīgā būtiskā atšķirība bija fakts, ka liepājnieki zaudēja cīņā par atlēkušajām bumbām (29:38), kas vismaz daļēji varētu būt izskaidrojams ar to, ka mačā nepiedalījās viens no "Liepājas lauvu" līderiem, centra spēlētājs Oļegs Kožeņecs, kurš guvis nelielu traumu. Par laimi, gūtais savainojums neesot pārāk nopietns, tāpēc jau tuvākajā laikā viņš atkal būšot ierindā.

Rezultatīvākais mūsējo sastāvā – komandas jaunieguvums Edgars Jeromanovs, kurš savā debijas mačā atzīmējās ar 21 punktu. BK “Liepājas lauvas” informē, ka ar basketbolistu parakstītais līgums ir spēkā līdz sezonas beigām. Pirms nokļūšanas Liepājā sezonas sākumu Edgars Jeromanovs aizvadīja Ukrainas Superlīgā, pārstāvot komandu MBK "Mykolaiv", kura pašlaik ieņem 12. vietu 15 komandu konkurencē, taču neilgi pirms Ziemassvētkiem tika atskaitīts no komandas. Ukrainas Superlīgā Edgars Jeromanovs piedalījās desmit spēlēs, vidēji laukumā pavadīja 25 minūtes, kuru laikā caurmērā guva 5,6 punktus, izdarīja 3,8 rezultatīvas piespēles un izcīnīja 3,4 atlēkušās bumbas. Iepriekš 186 centimetrus garais saspēles vadītājs divas sezonas aizvadīja komandā "VEF Rīga", vēl pirms tam viņš spēlēja "Barona/LMT" rindās.

Nākamo maču "Liepājas lauvas" aizvadīs šo sestdien, kad LBL ietvaros savā laukumā tiksies ar BK "Barons". Spēles sākums pulksten 16.

Sabīne Niedola – vērtīgākā spēlētāja decembrī

SK "Liepājas metalurgs" līdere Sabīne Niedola nosaukta par Latvijas Sieviešu basketbola līgas decembra vērtīgāko spēlētāju.

Kā zināms, Sabīne Niedola Liepājā atgriezās pavisam nesen un pērnā gada pēdējā mēnesī paspēja aizvadīt tikai trīs spēles. Ar to pietika, lai viņa, vidēji mačā gūstot 40,3 punktus, pārliecinoši kļūtu par līgas rezultatīvāko basketbolisti. Salīdzinājumam: tuvākā sekotāja, "RTU-Merks" spēlētāja Ilze Gotfrīda, vidēji mačā gūst tikai 17,4 punktus. Kas vēl interesanti, tikai 15 dāmām Latvijas Sieviešu basketbola līgā šajā sezonā ir izdevies gūt vairāk punktu par Sabīni Niedolu arī summā, turklāt neviena no viņām nav aizvadījusi mazāk par astoņām spēlēm.

Vēl var piebilst, ka Sabīne Niedola arī ar vidēji spēlē izcīnītām 12,3 atlēkušajām bumbām ir kļuvusi par līgas līderi, viņa visprecīzāk izpilda metienus no spēles (vidēji 66,7%) un vislabāk bloķē pretinieču metienus (vidēji 3 katrā mačā). Visbeidzot, viņa ir arī graujoši labākā LSBL spēlētāja statistikas rādītājā efektivitātes koeficents (vidēji spēlē 47,7).

Efektivitātes koeficenta (EEF) aprēķināšanas formula:
EFF = (punkti + atlēkušās bumbas + rezultatīvas piespēles + pārtvertas bumbas + bloķēti metieni) – ((metieni no spēles – iemesti metieni) + (soda metieni – iemesti soda metieni) + kļūdas)

Amerikāņi šokē mājiniekus
Andris Sudmalis

Pasaules U-20 hokeja čempionāta elites divīzijas finālā divu Ziemeļamerikas izlašu duelī ASV 15 tūkstošu skatītāju klātbūtnē dramatiskā cīņā ar 6:5 (2:2, 1:1, 2:2, 1:0) pārspēja mājiniekus kanādiešus.

Kanāda, kas pasaules čempionātā bija triumfējusi iepriekšējos piecus gadus, šogad savā laukumā grasījās pārrakstīt vēsturi un sasniegt jaunu pēc kārtas izcīnīto čempionu titulu rekordu. Kanādiešiem divas piecu zelta medaļu sērijas jau bija padevušās (1993.–1997. g. un 2005.–2009. g.), un nu bija laiks pagarināt pēdējo no tām, tomēr mājiniekiem ceļā stājās amerikāņi, kas iepriekšējo reizi čempionātā bija uzvarējuši 2004. gadā – tieši pirms kanādiešu jaunākās zelta ēras sākuma.

Finālā pirmie vadībā izvirzījās kanādieši, tomēr līdz pat pēdējai trešdaļai neviena komanda uz ilgu laiku nespēja iegūt pārsvaru, kas būtu lielāks par vienu ripu. Mača 47. minūtē rezultāts kļuva 5:3 jeņķu labā, tomēr svinības vēl nācās atlikt. Kļavu lapu nācijas godu uz brīdi glāba Džordans Eberle, kurš pamatlaika pēdējās trīs minūtēs guva divas ripas, tādējādi panākot neizšķirtu 5:5. Par fināla galveno zvaigzni tomēr kļuva ASV izlases aizsargs Džons Karlsons, kurš pagarinājuma pēdējā minūtē guva savus otros vārtus spēlē un izrāva savai komandai zelta medaļas. Mačā par 3. vietu Zviedrija ar 11:4 sagrāva Šveici.

Par visa turnīra vērtīgāko spēlētāju tomēr tika atzīts Eberle, par labāko vārtsargu kļuva Benžamins Koncs (Šveice), par labāko aizsargu Alekss Pjetrandželo(Kanāda), bet par labāko uzbrucēju atkal jau Eberle. Par Latvijas izlases trim labākajiem spēlētājiem komandas galvenais treneris Andrejs Maticins nosauca Robertu Bukartu, Ronaldu Ķēniņu un Ralfu Freibergu.

METALURGU STATISTIKA ČEMPIONĀTĀ
Vārtsargs (spēles, minūtes, metieni pa vārtiem/atvairītie metieni, atvairīto metienu procents, vidēji ielaistie vārti, punkti)
Jānis Kalniņš 6 272:21 241/199 82,57 0+2

Uzbrucēji (spēles, punkti, soda minūtes, lietderības koeficients, metieni pa vārtiem)
Gunārs Skvorcovs 6 1+0 2 -6 15 Artūrs Mickēvičs 6 0+2 4 -5 5