Kurzemes Vārds

11:44 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Esences epopeja
Viktors Ulberts

"Atvaino, bet es brauc prom ceturtdienas vakarā. Un nedomāju, ka vēl tiksimies. Aizmirsti mani un atvaino par visu slikto. Tavs 2009. gads." Īsziņa ar šo saturu, šķiet, gadumijā bija vispopulārākā, un tā tika pārsūtīta krustām šķērsām tik bieži, ka dažs to saņēma no vismaz pieciem, ja ne desmit radiniekiem vai draugiem. Taču gadumija nozīmē arī dažādas pārmaiņas. Vienu no tām ilgi gaidīja mediķi, kuri bija spiesti noskatīties simtiem pieaugušo un bērnu mokās un nāvē tikai tāpēc, ka Latvijas pārtikas veikalos gluži kā pienu vai limonādi varēja nopirkt ārkārtīgi nāvējošu vielu. Tagad mediķi var uzgavilēt, un sūtīt cits citam jau pieminēto īsziņu, "Tavs 2009. gads" vietā ierakstot: "Tava etiķa esence." Tikai diez vai izdosies ātri aizmirst visu slikto, ko etiķa esence sastrādājusi.

Izņemot postpadomju valstis, citviet Eiropā marinēšanai un konservēšanai pieejama etiķskābe koncentrācijā līdz 10 procentiem, tas ir, labi zināmais galda etiķis. Bet pie mums brīvi pārdeva 70 procentu etiķskābi jeb etiķa esenci. Vēl traģiskāka situācija izvērtās, kad uzņēmēji parūpējās par glītu etiķskābes noformējumu un šīs preces pudelītes sāka atgādināt atspirdzinošus minerālūdeņus un limonādes.

Tieši Liepājā pirms vairākiem gadiem notika traģēdija, kad pārdevēja minerālūdens vietā izsniedza pircējai etiķa esences pudeli, un pircēja turpat pie veikala stūra iekampa vienu šļuku. Nezinātājam varu pateikt, ka cilvēkam nāvējoša jau ir 50 gramu etiķa esences iedzeršana. Bērna nogalināšanai vajag vēl mazāk. Ja arī izdodas izdzīvot, cilvēks kļūst par invalīdu uz mūžu. Ļoti mokošu mūžu, jo skābes apdedzinātie iekšējie orgāni par sevi atgādina nemitīgi. Un ik gadu Latvijas slimnīcās ārstējas vairāki desmiti cietušo, kuri nejauši iedzēruši šo indi.

Uz šā fona mazsvarīgas šķiet mājsaimnieču vaimanas, ka tagad viņām nebūšot ar ko gurķus marinēt. Ka tādēļ, ja dažas mājsaimnieces neprot glabāt etiķskābi, tā nav jāaizliedz. Ka viņu mājās nekādas nelaimes nebūs. Manuprāt, tieši tāpat pirms dažiem gadiem domājusi kāda omīte Aizputē, pie kuras ciemojies dažus gadus vecs mazdēliņš. Viņam naktī sagribējies padzerties, puisēns atvēris ledusskapi, bet tajā bijusi tāda smuka pudelīte ar kaut kādu dzērienu.

Tieši tādēļ, ja etiķa esences brīvas tirdzniecības aizliegums paglābs kaut vienu bērnu no šīs nelaimes, tas, manuprāt, atsvērs tūkstošiem gurķu burku zudumu, kurām labu labo marinādi, ja grib, var sataisīt ar galda etiķi.

Vēl arī bēda tā, ka etiķa esences rēgs pa Latviju vēl kādu laiku klīdīs. Jo pirms gadumijas šo preci veikalos marinētāji esot pirkuši kastēm vien. Lai pietiktu ilgam laikam. Tikai jācer, ka tiķa esences pudeles noglabās vistumšākos stūros un visaugstākos plauktos. Vai vēl labāk – aplīmēt etiķetes ar miroņgalvu, ko var brīvi atrast un izkopēt katrā mājā no interneta. Zinu kādu mājsaimnieci, kas tā arī izdarīja. Un tad ir daudz drošāk, ka bērns pat ātrumā tomēr pamanīs baiso attēlu un atturēsies no pudeles satura nobaudīšanas.