Kurzemes Vārds

04:10 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Zem ūtrupes āmura

2009. gada beigās parādījās vēl vairāki paziņojumi par dzīvokļu izsoli pēc tiesas nolēmumiem. Tāds ir rezultāts, ja mājokļu īpašnieki to vai citu iemeslu dēļ nevar nokārtot savus parādus. Tagad runa ir par dzīvokļiem K. Ūliha ielā 59 (126 kv. m), Ģenerāļa Baloža ielā 27 (50 kv. m), E. Veidenbauma ielā 26 (28 kv. m) u.c. Visos gadījumos tā bijusi banku iniciatīva. Par vairāku savu nekustamo īpašumu pārdošanu paziņojusi arī Liepājas pašvaldība. Izsoles notiks februārī.


Grupai "Graffika" jauna dziesma

Šonedēļ pie klausītājiem nonāks Liepājas grupas "Graffika" (tās sastāvu veido dvīņubrāļi Reinis un Ivars Sudmaļi) jaunā dziesma "Kad pašam jādzīvo". Tā tapusi, sadarbojoties grupas dalībniekiem, kas ir visu "Graffika" dziesmu autori: Ivars Sudmalis sarakstījis mūziku, bet 17 gadu vecā soliste Laura Dudare ir vārdu autore. Grupā, kas pašlaik ar savu akustisko programmu veiksmīgi koncertē Latvijas klubos, piedalās arī bundzinieks Edgars Bariss un bekvokālistes Ieva Dzintare un Dace Melvere.


"Mazā akadēmija" turpinās

Arī šogad Liepājas Universitātes Mūžizglītības nodaļa piedāvā kultūrizglītojošu lekciju ciklu "Mazā akadēmija". Pagājušā gada nogalē interesenti varēja iepazīt krāsu pasauli un to iedarbību uz mūsu ikdienas dzīvi Līgas Gūtmanes veidotajā nodarbībā un kopā ar lektori Vairu Kārkliņu iemācīties, kā dabas doto skaistumu un spēku var izmantot māju rotāšanai svētkiem, bet šā gada sākumā tēmas ir vairāk vērstas uz praktisko darbību. Janvārī notiks Ingas Pūres vadītās lekcijas "Sabiedriskās attiecības un mārketings: kopīgais un atšķirīgais" un "Sadarbība ar masu medijiem: ziņu relīzes sagatavošana". Kursu mērķis ir sniegt interesentiem zināšanas par sabiedriskajām attiecībām un mārketingu un veidot iemaņas preses relīzes sagatavošanā. Lekcijas klausītājiem ir bezmaksas.


Līgums par siltināšanu

Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra informējusi plašsaziņas līdzekļus, ka jaunā gada priekšvakarā noslēgti astoņi jauni līgumi par daudzdzīvokļu māju renovāciju. To veiks ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļu atbalstu. Viens no projektiem attiecas uz Liepājas dzīvokļu īpašnieku biedrību "Tisē 81", kuras priekšsēdētāja Dzintra Kapellere 28. decembrī parakstījusi līgumu ar aģentūras direktoru Valdi Blomu. Siltumnoturības pasākumu īstenošanai biedrība saņems līdzfinansējumu 31 970 latu apmērā. Šī biedrība pārvalda 1986. gadā uzceltu deviņstāvu paneļnamu, kurā ir 30 dzīvokļu. Ir paredzēta sienu, pagraba pārseguma, apkures un karstā ūdens apgādes cauruļu siltumizolācija, arī logu nomaiņa. Saskaņā ar aprēķiniem, pēc renovācijas siltuma enerģijas ietaupījums mājā būs 21,8 procenti salīdzinājumā ar tagadējo līmeni. Darbi uzsākti jau rudenī un ir jāpabeidz šovasar.


Reģistrēti decembrī

Pēc Uzņēmumu reģistra datiem, pērn jaunas uzņēmējsabiedrības dibinātas mazāk, it īpaši gada beigās. Tomēr decembrī to skaits mūsu reģionā ir bijis nedaudz lielāks. Reģistrēto skaitā ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Decolux", "First Labels", "Lett-Land Agrar", "Behrens Agrar", "SDR Consulting", "Optimisms" (Kazdangā), "Ekovalis Latvija", "Metla & RG" (Aizputē) un individuālie komersanti "Apģērbu nams", "Mara & P", "Ipes koks", "Vizavi 1". Starp likvidētajiem uzņēmumiem ir zemnieku saimniecības "Dižrungas" un "Skurbas" (Gaviezē).


Piedāvā infrastruktūru kultūras galvaspilsētai

Latvijas Pasākumu centru asociācija, kurā iesaistījies arī Liepājas Olimpiskais centrs, ir gatava nodrošināt un piedāvāt Rīgai kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētai savu infrastruktūru. To pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru apstiprinājis asociācijas valdes priekšsēdētājs un "Sapņu fabrikas" līdzīpašnieks Dainis Vītols. Viņš uzsvēris, ka 2014. gadam jāsāk gatavoties jau tagad un kultūras pasākumu norise jebkurā gadījumā notiks tagadējos kultūras centros, nevis kādā no jauna būvētā vietā. Asociācijā apvienojušies 14 biedru no visas Latvijas, gan privāti, gan pašvaldībām piederoši centri, un tās pamatmērķis ir apvienot sarīkojumu norises vietas, lai veicinātu pasākumu centru attīstību un konkurētspēju Eiropā.


Katedrāles atjaunošanai – 155 lati

Ir beidzies sadarbības projekts starp akciju sabiedrību "LPB" un Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fondu, kura laikā septiņos "Top!" veikalos bija izvietotas ziedojumu kastītes. No 4. decembra līdz 4. janvārim tajās kopā saziedoti 155 lati: Liepājā, Kuršu laukumā 11 – 26,56 lati, Vītolu ielā 30 – 44,88 lati, Graudu ielā 36/38 – 22,68 lati, Klaipēdas ielā 80 – 14,63 lati, "Mini top!", Tirgoņu ielā 15/17 – 1,28 lati, Grobiņā, Lielajā ielā 74 – 41,14 latu, "Mini top!", M. Namiķa ielā 1 – 3,66 lati.

Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds izsaka pateicību visiem ziedotājiem, īpaši AS "LPB", par sadarbību un palīdzību ziedojumu piesaistei. Cerot uz atbalstu arī turpmāk, fonda vadītāja Kristīne Liepa aicina arī citus uzņēmējus būt atsaucīgiem un ļaut izvietot ziedojumu kastītes savās tirdzniecības vietās vai citās sabiedrībai pieejamās vietās, lai cilvēkiem būtu iespēja ērti ziedot Liepājas skaistākā dievnama atjaunošanai un tajā esošo kultūras vērtību saglabāšanai.

Aizvien vēl atvērts ir arī ziedojumu tālrunis – 90006181 (ziedojums – 1 lats), kā arī ziedojumu konts: Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds – juridiskā adrese: Lielā iela 9, Liepāja, LV-3401; reģ. Nr. 40008108234; AS "Swedbank", HABALV22; Konts: LV91HABA0551015229804.


Bērni salt nedrīkst
Daina Meistere

"Vai tas ir normāli, ja bērnudārzā divus gadus veci bērniņi iet gulēt diendusu, saģērbušies siltās drēbītēs, jo telpās ir auksti?" jautāja divus gadus vecas meitenītes māmiņa Baiba Gineite.

Kad viņa pirmdienas rītā pēc brīvdienām aizvedusi mazo uz dārziņu, tur grupiņā gaisa temperatūra bijusi plus 15 grādu. Vēlāk gan iesilis līdz 17 grādiem. "Izlasīju Ministru kabineta noteikumus, tajos skaidri pateikts, ka pirmsskolas izglītības iestādē telpās, kuras apmeklē bērni līdz trīs gadu vecumam, gaisa temperatūrai jābūt ne mazākai par 20 grādiem," bija sašutusi B. Gineite, sakot, ka bērns pēc tādas salšanas saslimis.

Bērnudārza "Sprīdītis" vadītāja Ligita Kleinšmite izskaidroja situāciju. Pa svētkiem bērnudārzs neesot strādājis un apkurināts taupības režīmā. Pirmdienas rītā grupiņu telpas vēl nebija iesilušas. Bērnudārza vadītāja uzreiz atsaukusies vecāku norādei. Otrdienas rītā stāvokli bērnudārzā novērtējusi Izglītības pārvaldes inženiere Jeļena Moroza. "Mums tajās telpās, kas atrodas dienvidu pusē, ir silts, taču ziemeļu galā parasti ir vēsāks," teica vadītāja. Tāpēc nolemts telpās, kas atrodas ziemeļu pusē, uzlikt papildu radiatorus. To pievienošana jau sākta.

"Bez tam mēs esam iekļauti "Kioto protokola" projektā, un mūsu dārziņu siltinās, tā ka bērniem būs pavisam labi," par šādu attieksmi pret jaunāko paaudzi ir gandarīta bērnudārza vadītāja Ligita Kleinšmite.


Visi vienā skolas ēkā
Daina Meistere

Kamēr citiem skolēniem jau sācies mācību gada otrais semestris, 7. vidusskolas audzēkņi līdz pirmdienai baudīs brīvdienas. Skolas ēkā Celmu ielā vēl norit remontdarbi un pārcelšanās. No otrā semestra visi skolēni tagad mācīsies vienā ēkā. No savas bijušās 11. vidusskolas pārceļas 240 bērnu. Tagad 7. vidusskolā kopā mācās 927 zēni un meitenes, kurus māca 87 skolotāji. Bez tā, ka jaunpienācēji iekārtojas klasēs, pārved mēbeles, vēl turpinās ēkas siltināšanas darbi, kuri apstādināti laika apstākļu dēļ, kā arī skolā nupat pabeigts remonts četros dabas zinību kabinetos. Dabas zinību kabineti tika modernizēti projektā, kas tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, pašvaldības un valsts līdzfinansējumu. Arī šie kabineti vēl būs jāiekārto, jaunās mēbeles vēl tiek gaidītas.


Viņi uzdāvina otru dzimšanas dienu

Arī liepājniekiem un novadu iedzīvotājiem, kam dzīvībai un veselībai kritiskā situācijā palīdzību ir snieguši neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi, ir iespēja pieteikt viņus "Gada balvai medicīnā – 2009" nominācijā "Mana glābējkomanda". To ir iespējams izdarīt līdz 8. janvārim, izpildot anketu Veselības ministrijas mājaslapā (www.vm.gov.lv), zvanot pa tālruni 67876007 vai sūtot vēstuli pa pastu uz adresi: Brīvības iela 72, Rīga, LV-1072.

Ja pacients neatceras vai nav ievērojis palīdzības sniedzēja vārdu, balsošanā var norādīt pacienta datus un palīdzības sniegšanas vietu, pēc kuras noteiks konkrēto NMP mediķu brigādi, kas sniegusi palīdzību. "Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi katru dienu veic neskaitāmus varoņdarbus, kas gan visbiežāk paliek nemanāmi," aicinājumā pateikt paldies šiem cilvēkiem saka medicīnas gada balvas pasākuma organizatori. "NMP mediķi nav tie medicīnas speciālisti, kas ikvienam no mums jau labi zināmi – kā savs ģimenes ārsts, feldšeris vai farmaceits. Ar neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi cilvēks satiekas, iespējams, tikai reizi dzīvē, taču nereti šī tikšanās reize ir izšķirīga." Savā pieteikumā kāda sieviete raksta: "Šie mediķi man uzdāvināja otru dzimšanas dienu."


Atkal pareizs laiks

Atkal laiku sācis skaitīt Liepājas augstākais laikrādis – Svētās Trīsvienības katedrāles torņa pulkstenis. Pagājušajā vasarā par Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda līdzekļiem tika atjaunota rietumu puses ciparnīca, ko paveica SIA "IDP" meistari –augstkāpēji, bet aizvadītajos Ziemassvētkos tika iedarbināts arī pulksteņa mehānisms. Pulksteni salabojuši Svētās Trīsvienības draudzes cilvēki paši – Leons Ķeružis un Ojārs Kaprāno. 1758. gada 5. decembrī iesvētītā dievnama tornī pulksteņa mehānisms ierīkots 1906. gadā.


Mazāk strādā, mazāk brauc
Nora Driķe

Pērn samazinājies visa veida sabiedriskā transporta lietotāju skaits Liepājā, pastāstīja Pilsētas domes Satiksmes infrastruktūras daļas vadītājs Oskars Špickopfs.

Viskrasāk sarucis autobusu pasažieru skaits, tādēļ jau tagad ir mazāk Liepājas Autobusu parka pilsētas maršruta autobusu reisu. Tādā pašā ritmā kā līdz šim darbosies mikroautobusi un tramvajs, un jaunas biļešu cenas netiek apspriestas, teica O. Špickopfs.

Pērn "Liepājas tramvajs" pārvadājis aptuveni 8 miljonus pasažieru – par vienu miljonu mazāk nekā 2008. gadā, pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Aigars Puks. Viņš to izskaidro ar ekonomiskās aktivitātes mazināšanos pilsētā. "Cilvēki mazāk brauc uz darbu, varbūt arī nedaudz ietaupa, vairāk ejot kājām. Mums daudz pasažieru dod "Liepājas metalurgs". Tikko palielināsies aktivitāte pilsētā, arī pasažieru skaits būs lielāks," teica A. Puks. Viņš piebilda, ka pēc likuma sabiedriskā transporta zaudējumi ir jāsedz valstij un pašvaldībām, uzņēmums cenšoties samazināt izdevumus.

"Esam pašā gada sākumā. Grūti pateikt, vai pilsētas sabiedriskajā satiksmē šogad vēl kaut kas tiks mainīts. Jāstrādā tā, lai transports darbotos un lai pašvaldība spētu par to norēķināties," teica O. Špickopfs.

Fakti
2009. gadā Liepājā bijis mazāk pasažieru salīdzinājumā ar 2008. gadu:
maršruta autobusos – par 23 procentiem;
tramvajā – par 16 procentiem;
maršruta mikroautobusos – par 15 procentiem.
Avots: Liepājas dome.


Liepājniekus pārsteidz zibens un pērkons
Kristīne Pastore

Ne viens vien liepājnieks otrdienas vakarā aptuveni stundu pirms pusnakts bija pārsteigts, kad ieraudzīja debesīs spožas zibenīgas dzirkstis un izdzirdēja pērkonam līdzīgu troksni. Zibens un pērkons ziemas laika – tas nevar būt! Izrādās, ka var gan būt.

"Kurzemes Vārds" sazinājās ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru, kur noskaidroja, ka šī parādība gan nav dokumentāli fiksēta. Taču, kā skaidroja Prognožu nodaļas vadītājs Andris Vīksna, arī ziemā pērkona negaiss, lai gan reti, bet ir iespējams, un visticamāk, ka liepājnieki, kas to redzējuši, nav kļūdījušies. "Piekrastes rajonos šādas parādības vismaz vienu reizi ziemā notiek," viņš sacīja un skaidroja, ka pērkona negaiss rodas kontrastu rezultātā, siltākām gaisa masām sastopoties ar aukstākām. Konkrētajā gadījumā siltas gaisa masas Kurzemei tuvojušās no Polijas puses. Virs jūras, kas nav aizsalusi un virs kuras gaisa temperatūra ir apmēram +1 grāds, tās vēl uzņēma enerģiju, gubu mākoņi pieņēmās apmēros un tad sastapās ar auksto gaisu, kas Liepājā pirmdienas vakarā reģistrēts –6 grādi. "Šo kontrastu rezultātā arī radās parādība, ko novēroja liepājnieki," sacīja A. Vīksna, piebilstot, ka pērkons un zibens ziemā gan ir reta parādība, taču tā nekādā gadījumā nav tulkojama kā kaut kāda ļauna zīme un nevēstī arī par kaut kādām gaidāmām krasām laika izmaiņām. Tā vienkārši dabā notiek!