Kurzemes Vārds

23:57 Svētdiena, 29. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sabiedrība

Klaidoņi apdraud gan sevi, gan citus
Viktors Ulberts

Liepājā būtu nepieciešama zemāka līmeņa patversme, kur bezpajumtniekiem būtu tikai silta telpa nakšņošanai. Tas varētu mazināt viņu vēlmi meklēt patvērumu pamestās mājās un dzīvokļos. Citādi pārējie iedzīvotāji jūtas diezgan nedroši. Par to varēja pārliecināties profilakses reidā, ko sarīkoja Pašvaldības policija kopā ar Liepājas Sociālo dienestu.

Policistus nelaiž klāt

Reidā piedalījās vairāki pašvaldības policisti – vecākā kārtībniece Līga Riekstiņa, vecākais kārtībnieks Guntis Šalms un kārtībnieks Armands Tunnis. "Mēs jau viņus visus pazīstam. Pat no tālienes pēc gaitas pazīstam," saka L. Riekstiņa. Viņiem līdzi ir vairāku adrešu saraksts, ko sastādījuši sociālie darbinieki, policisti, kā arī informāciju snieguši namu apsaimniekotāji. Tās ir potenciāli bīstamās vietas, kur dzīvo vai pulcējas sociāli nelabvēlīgais sabiedrības slānis – gan bezpajumtnieki, gan tie, kas viņus uzņem. Viņus visus vieno alkohols, kas tiek dzerts uz nebēdu, un tad jau līdz nelaimei nav tālu. "Paldies Dievam, viņi lielākoties nav agresīvi. Taču mūs redz nelabprāt, jo traucējam viņu dzīvesveidu. Ir gan traģiskai, gan arī reizēm komiska viņu uzvedība un pekstiņi, ko mums cenšas iestāstīt. Tomēr, redzot, ka viņus regulāri uzrauga, tie mazliet pieraujas un zināmu kārtību sāk ievērot," skaidro A. Tunnis.

Cenkones iela 10. Tur augšējā stāvā dzīvojot kāds vīrs, kurš pie sevis uzņem dažādus šaubīgus tipiņus, un visi kopā tad tur uzdzīvojot. Policistus sagaida pārsteigums. Pie šā dzīvokļa vairs nevar piekļūt, jo gaiteņa nodalījumā ierīkots tikai no iekšpuses atverams durvju aizbīdnis. "Gudrinieki, negrib, ka viņus traucē," nosmej G. Šalms.

Pārējie mājas iedzīvotāji gan šausminās. "Šonedēļ jau atkal tur sākās vingrošana –- dzer, ālējas, stumda mēbeles, plēšas kā traki. Mani jau tas traucē mazāk, bet vecajam vīram, virs kura ir tas dzīvoklis, viss jāklausās. Gan dienā, gan naktī," sūdzējās mājas iedzīvotāja.

"Viņi mājās ir, ak jē! Gan jau kādi trīs gabali vismaz. Ir gan vīrieši, gan sievietes. Visādi dzērāji pulka. Tagad tik aiztaisa durvis ciet no iekšpuses un dara, ko grib. Nezinu, ko ar viņiem darīt. Šaut nost visus?" skarbs ir arī vecais vīrs. Vislielākās bažas ir par ugunsdrošību. "Bail, ka kādu dienu mēs vispār nepaliekam bez mājas," piebilda kaimiņiene.

Diemžēl policistiem nav tiesību durvis uzlauzt, tāpēc šoreiz dzērāji palika netramdīti, taču tas nenozīmē, ka policisti viņus liks mierā.

Malkas vietā sildās ar šņabi

Par to, kā reizēm trūcīgie novērtē viņiem sniegto palīdzību, varēja pārliecināties Dārza ielā 55. No ārpuses šķiet, ka ļoti solīds, atjaunots nams. Taču, ieejot pirmā stāva dzīvokli, atklājas pavisam cita aina. Reids iztraucējis trīs vīru idilli. Lai gan dzīvoklī tikpat auksti kā ārpusē, apkārt valda netīrība un postaža, nelielām dzīrēm sagatavots desas gabals, rupjmaize un šņabja pudele. Dzīvokļa saimnieks Vladens Lozenko sociālajiem darbiniekiem labi pazīstams. Tā kā vīram nav pat desmit gadu darba stāža, viņš pensijas vietā saņem minimālo nodrošinājuma pabalstu – 45 latus mēnesī. Tāpēc viņš regulāri iet uz Sociālo dienestu pēc palīdzības. "Viņš tikko ir saņēmis malkas pabalstu," norāda sociālā rehabilitatore Inese Liepiņa. Taču malku nekur neredz, krāsns nav kurināta ilgstoši, nav pat skaidrs, vai tā vispār darbojas.

Vladens pats ir tiktāl apdullis, ka prāts nesas uz jokiem. Uz jautājumu, kā viņu sauc, viņš smejot atbild: "Bremze!" No aukstuma trīcošo kaķi sauc par savu sieviņu, bet uz fotografēšanu reaģē ar draudīgi pakratītu pirkstu: "Tu man skaties!"

Sociālie darbinieki tagad arī skatīsies, kad viņš nākamreiz nāks pēc palīdzības.

Salā guļ zem lodžijām

Bezpajumtnieki iecienījuši arī Laivu ielas 9. namu. Tur viņi iemitinājušies vairākos dzīvoklis. 7. dzīvoklī, kuram salauztas durvis, sastopami divi netīri, bārdām noauguši vīri. Pats miteklis – īsts midzenis, kur sastieptas visādas drazas. "Mēs tūlīt iesim skaldīt malku un kurināsim," apgalvo viens no viņiem – Valentīns Kločkovs. To viņi darot regulāri. Pēdējoreiz kurinājuši nesen – tikai pirms nedēļas. Bet dzīvoklī viņus ielaidusi saimniece Aina Pūlīte. Viņi tur taisīšot remontu. Uz vietas gan izskatījās, ka viņi remontu vēl vairāk attālina.

Dokumentu abiem nav. Tie esot nozagti. Otrajam bēdubrālim Vasilijam Masļeņikovam, izrādās, nekad nav bijusi Latvijas pase. Abi nosolās nekādas nekārtības netaisīt. Tomēr Valentīns izvelk maisiņu ar cigarešu galiem un meklē kādu labāku, ko aizkūpināt. Sola gan pielūkot, lai nekas neaizdegtos.

O. Kalpaka ielā 77 jau vairākus gadus dzīvo klaidoņu pārītis – Ilmārs un Iveta Ilze. Jau gadus trīs viņi mitinās mājas vārtrūmē, kas no ielas puses aiztaisīta ciet, bet no otras puses uztaisītas improvizētas durvis. Aiz tām – vairākas gultas, bundžu un pudeļu kalni, pa vidu – kūpoša krāsniņa. Taču, neraugoties uz lielo nolaistību, tomēr jaušama kaut kāda kārtība. Viņiem pat pulkstenis pie sienas pielikts. Ciemiņu ierašanās brīdī abi ietur maltīti, un viņiem ir pilns šķīvis ar prāvu kartupeļu un gaļas porciju.

"Strādājam, halturējam, ielas tīrām," ar zināmu lepnumu stāsta Ilmārs. Policisti saka, ka mājas iedzīvotāji viņus pacieš, jo viņi gan dzīvo samērā pieklājīgi, gan arī palīdz sakopt apkārtni.

Ilmārs stāsta, ka citur nemaz negribot. Lai gan laukā ir 11 grādu sals, patversme viņu nevelk. "Ko tur patversmē? Tur tik no sešiem līdz sešiem. Bet te pats sev esmu saimnieks," saka Ilmārs. Viņš pat norāda, ka daudziem klājoties daudz sliktāk, un pastāsta, ka Mežu ielā cilvēki nakšņojot zem lodžijām. Arī policistiem un sociālajiem darbiniekiem tas ir jaunums, tāpēc steidzamies turp.

Un patiesi – zem Mežu ielas 47. nama lodžijām mētājas segas, kas rāda, ka tur kāds patiešām guļ. Izdodas sastapt vienu no viņiem – bijušo grobiņnieku Jāni Darguži. Viņš šeit naktis pavadot ilgstoši. Esot gan trīs reizes gājis uz patversmi, taču neesot ņemts pretī. Neesot ne dokumentu, nekā. Bet zem lodžijas gulēt neesot nekādas vainas, viņš apgalvo, un uz patversmi doties nevēlas.

Speciālās patversmes ideja buksē

Sarunā ar Sociālā dienesta darbiniekiem izskanēja viedoklis, ka pilsētā būtu nepieciešama zemāka līmeņa patversme, kur šādiem cilvēkiem nodrošināt tikai siltu telpu pārnakšņošanai. Jo gandrīz visiem klaidoņiem esošā patversme neder izvirzīto prasību dēļ – ne grama alkohola organismā. Bet faktiski visi viņi uzskatāmi par alkohola atkarīgajiem. Tad nu viņi ložņā apkārt, apdraudot gan sevi, gan citus. Zemākā līmeņa patversme šos draudus varētu vismaz mazināt. Kādreiz esot runāts par tādas patversmes izveidi, taču ideja tā arī palikusi neīstenota.

Liepājas domes Sociālo lietu, veselības un sabiedriskās kārtības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš pastāstīja, ka minētā problēma ir fiksēta pilsētas sociālajā stratēģijā. To mēģināts atrisināt, sadarbojoties ar kādu no nevalsts organizācijām. Par patversmes organizēšanu interesi izrādījis Sarkanais Krusts. Taču gada nogalē Sociālā dienesta rīcībā nav bijis vajadzīgo finanšu resursu, jo tie maksimāli izmantoti dažādiem pabalstiem, tāpēc patversmes izveides plāns uz laiku apturēts. Taču ideja neesot atmesta, un turpinoties diskusijas par labāko iespējamo variantu. Termiņu, kad to varētu īstenot, gan neesot iespējams pateikt.