Kurzemes Vārds

20:12 Ceturtdiena, 20. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ierīko slidotavas Raiņa parkā
Nora Driķe

Sestdien Liepājā, Raiņa parkā, paredzēts atklāt divas nelielas, iesācējiem un bērniem piemērotas brīvdabas slidotavas. Pašlaik tās ierīko pašvaldības aģentūra "Nodarbinātības projekti", darbā iesaistot tā sauktos stipendiātus – uz laiku nodarbinātos bezdarbniekus.

Vienu slidotavu ierīko uz dīķa ledus, bet otru – parka laucītē iepretim Olimpiskajam centram. Slidotavas arī turpmāk uzraudzīs un kops ik dienu no pulksten 10 līdz 22, pastāstīja "Nodarbinātības projektu" direktors Zigmunds Cīrulis. Dīķa slidotavu arī apgaismos. Domes sabiedrisko attiecību dienests vēstī, ka turpat arī varēs izīrēt 50 slidu pārus, derīgus gan mazām, gan lielām kājām – no 26. līdz 44. lielumam, un sasildīties ar tēju vai kafiju.

Vairākas dienas pagājušas, kamēr no abām vietām notīrīts sniegs – daždien darbā iesaistīti pat 30 cilvēki, bet otrdien dīķa ledus virsmu spodrināja četri. Attīrītās vietas sākts noliet ar ūdeni, bet šī darba daļa ir visproblemātiskākā, atzina Z. Cīrulis – esot grūti atrast piemērotu automašīnu. Palīdzējis uzņēmums "Būvmehanizācija", bet tā tehnika aizsalusi. Tad savu auto uzsaucis uzņēmums "Tranzīts L". Vakar bija paredzēts, ka par demokrātisku samaksu slidotavu virsmu laistīs Grobiņas novada ugunsdzēsēju auto. Tā Z. Cīrulis vienojies ar novada līderi Aivaru Priedolu, teica Z. Cīrulis. Taču lielā sala dēļ šīs mašīnas nebija atbraukušas, teica "Nodarbinātības projektu" darbu vadītājs Andris Treihlers.

Ideja ierīkot slidotavas ienākusi prātā domes priekšsēdētāja vietniekam Gunāram Ansiņam pēc tam, kad dzirdēts, ka līdzīgu darbu jau paveikuši stipendiāti Rūjienā, teica Z. Cīrulis. Tiekot apsvērts, ka šādas slidotavas derētu izveidot vēl citos Liepājas mikrorajonos. Slidotavu veidotājiem par darbu samaksā no Eiropas Savienības fondu finansēta projekta.


Iepazīst neformālo izglītību
Ildze Boka

Pagājušās nedēļas nogalē norisinājās apvienības "Liepājas Jaunie vanagi" projekts, kurā tā vadītājs Žigimants Krēsliņš jauniešus iepazīstināja ar neformālo izglītību.

Projekta mērķis bija skolēnus padziļināti informēt par tādiem jēdzieniem kā komunikācija, diskriminācija, brīvdabas aktivitātes un vairāk attīstīt savstarpējās prasmes komunicēt. Dalībnieki atzīst, ka pasākums izdevies, ir gūta noderīga informācija, patīkams bijis kopā pavadītais laiks. "Kad pieteicos projektā, nezināju, kas mani sagaida, bet vienmēr ir paticis izmēģināt un uzzināt ko jaunu. Tagad varu teikt, ka šīs trīs dienas ir devušas neatsveramu ieguvumu, paverot citu skatījumu uz ikdienā aktuālām lietām. Esmu ļoti gandarīta," pastāsta Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas skolniece Anete.


Trīsdesmit darbu pusceļā uz Lidici
Daina Meistere

Liepājas jaunie mākslinieki iesnieguši savus zīmējumus, gleznojumus un lietišķās mākslas darbus 38. starptautiskajai bērnu mākslas konkursizstādei "Lidice – 2010". Izstādes organizatori Čehijas Republikā sadarbībā ar UNESCO izstādei piedāvāja tēmu "Dabas daudzveidība". Bērni bija aicināti savos mākslas darbos iemūžināt upju un ezeru, dārzu un meža iemītniekus un augus. Žūrija, kuru pārstāvēja Liepājas Universitātes Mākslas un dizaina katedras vadītāja Inta Klāsone, mākslinieks Andris Millers, Bērnu mākslas skolas filiāles vadītāja Inta Vītoliņa, vērtēja 253 vizuālās mākslas un 128 lietišķās mākslas darbus, kas bija izlikti izstādē Bērnu un jaunatnes centrā. Tos darinājuši bērni un jaunieši no Liepājas pilsētas piecām pirmsskolas izglītības iestādēm, astoņām skolām, kā arī valsts sociālās aprūpes centra "Kurzeme" filiāles "Liepāja", Valodu vēstniecības, mākslas studijas "Ķēpa", interešu centra "Pēcskola", Bērnu un jaunatnes centra, kluba "Labie draugi". Sūtīšanai uz Rīgu konkursa 2. kārtai žūrija izvirzījusi 29 darinājumus, vienu darbu noteiks skatītāju balsojums. Tie darbi, ka tālāk ceļos uz Lidici, vispirms būs apskatāmi izstādē Rīgas domes ēkā.


Visu nedēļu – ar A. Čehovu

Antona Čehova 150. dzimšanas dienai veltīta krievu valodas un literatūras nedēļa bija sarīkota 12. vidusskolā. Tā bija bagāta notikumiem, kas skolēniem palīdzēja labāk iepazīt rakstnieka un dramaturga daiļradi, kā arī parādīt savas zināšanas un prasmes. Krievu valodas skolotāja Jeļena Viderkere bija sagatavojusi plašu tematisku izstādi. Dažādās klasēs risinājās Čehova lasījumi un literatūras olimpiādes. 11. klases audzēkņi ar interesi piedalījās "Literatūras spēlē", kurā varēja apliecināt savu daudzpusīgo talantu. Nedēļas gaitā notika arī jaunrades konkursa "Spalvas iemēģināšana" pirmā kārta, kurā skolēni no 2. līdz 12. klasei rakstīja pasakas, dzejoļus, stāstus, aprakstus, izdomāja mīklas. Labākie darbi atlasīti otrajai kārtai – pilsētas mēroga konkursam, ko rīko Liepājas Krievu valodas skolotāju metodiskā apvienība. Čehova nedēļa beidzās ar daiļlasītāju konkursu. Lai gan pilsētas mērogā šāda skate līdzekļu trūkuma dēļ nav paredzēta, 12. vidusskolā bija nolemts neatteikties no tradīcijas. Jo ir svarīgi ne tikai mācēt dzimto valodu, bet arī daiļi tajā runāt. Tas labi padodas Aleksejam Žukovam, Darjai Mironovai, Ksenijai Lakšinai un Alisei Prokopovičai, kuri kļuva par konkursa laureātiem. Bet Dmitrijs Kosevičs ieguva skatītāju simpātiju balvu – viņš bija sacerējis mūziku O. Mandelštama dzejolim.


Banka slēgs mazākos punktus

Ar 8. februāri Liepājā, Zivju ielā, vairs nedarbosies SEB bankas klientu apkalpošanas centrs. Banka vairs arī neīrēs vietu klientu apkalpošanas punktam Liepājas domē. Turpmāk Liepājā paliks tikai viena SEB bankas klientu apkalpošanas vieta – filiāle Baznīcas ielā – un tiks saglabāti arī visi SEB bankas bankomāti pilsētā, pastāstīja šīs bankas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Strazda. Lielākajai daļai – četriem slēdzamā centra darbiniekiem – darbs tikšot saglabāts Liepājas filiālē. "Bankas klientu apkalpošanas centru, tāpat kā jebkuras pakalpojumu sniegšanas vietas izvietojumu, nosaka virkne faktoru – gan cilvēku pieprasījums pēc bankas pakalpojumiem noteiktā vietā, klientu apkalpošanas vietu skaits noteiktā pilsētā, gan arī izmaksas, kas bankai veidojas, uzturot noteiktu pakalpojumu sniegšanas vietu," rakstiski "Kurzemes Vārdam" skaidro A. Strazda. Līdzīgi SEB banka plānojot slēgt arī dažas citas mazas klientu apkalpošanas vietas citur Latvijā.


Gaida nākamos pirmklasniekus

Februārī Liepājā sāks reģistrēt skolēnus pirmajai klasei 2010.–2011. mācību gadam. Skolas ir noteikušas dokumentu pieņemšanas laiku, reģistrācija notiks skolotāju istabā vai skolas kancelejā. Vecākiem līdzi jāņem bērna dzimšanas apliecība.

Visu mēnesi savus nākamos pirmklasniekus pieteicam gaidīs 3. pamatskola, A. Puškina 2., 7., 8. un 12. vidusskola, kā arī Katoļu pamatskola un privātā sākumskola "Varavīksne". Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskolā pirmklasniekus reģistrēs 2., 3. un 4. februārī, J. Čakstes 10. vidusskolā – no 1. līdz 5. februārim, 15. vidusskolā – no 1. līdz 12. februārim. Ezerkrasta sākumskolā 8. februārī notiks vecāku informatīva sapulce, tajā dienā arī sāks skolēnu reģistrāciju, kas ilgs līdz 12. februārim. Arī Centra pamatskolā nākamo pirmklasnieku dokumentus sāks pieņemt 8. februārī un to darīs nedēļu. Visu februāri varēs pieteikt zēnus un meitenes mācībām Liepājas Internātpamatskolā latviešu un krievu plūsmā. Līdzi jāņem vecāku vai aizbildņa pase, bērna dzimšanas apliecība, izziņa par trūcīgas ģimenes statusu, pašvaldības iesniegums, ja bērns ir no citas pašvaldības. Sīkāka informācija par darba laiku un skolas atrašanās vietu atrodama Izglītības pārvaldes mājaslapā lip.lv.


Veido jaunu koncertprogrammu

Arī jaunajā gadā Sigita Jevgļevska turpina priecēt ļaudis ar savu literāri muzikālo koncertprogrammu "Avotā plaukstas mērkt...". 30. janvārī Liepājas teātra aktrise kopā ar komponistu un pianistu Jāni Strazdu un ģitāristu Māri Kupču viesosies Valmierā. Liepājnieki ir gandarīti, ka biļetes uz koncertu Valmieras teātrī jau pārdotas. Tas ir vēl viens apliecinājums, ka jāturpina veiksmīgi uzsāktā sadarbība. Tāpēc pašlaik, paralēli koncertdarbībai tiek veidota jauna koncertprogramma – tajā sirsnīgā un klusinātā gaisotnē būs dzirdama Māras Zālītes dzeja un dziesmas ar tautā iemīļotās dzejnieces tekstiem, ko speciāli šai programmai komponējis J. Strazds.


Sarakste atrakstīšanās dēļ

Liepājas Internātpamatskolas teritorijā, Krūmu ielā 65, esošās mājas iedzīvotājiem izveidojusies ilgstoša sarakste par tiesībām privatizēt savus dzīvokļus. Pērn vasarā par labu viņiem un pretēji Pilsētas domes pozīcijai lēma Augstākā tiesa. Tā kā likumā paredzētajā laikā atļauja dzīvokļus privatizēt tomēr netika dota, iedzīvotāji vērsās domē ar vēstuli, jautājot, kad tiks izpildīts tiesas lēmums. Atbildi viņi saņēma nekavējoties. Tajā bija teikts, ka tas notiks trīs dienu laikā pēc darba beigām pie tehniskās dokumentācijas. Par to iedzīvotāji skumji smaidīja: tieši tādu pašu atbildi tie jau bija saņēmuši uz savu pirmo iesniegumu pērn jūlijā. Tādēļ arī sūdzējās instancē Rīgā.


Atkarīgi no sala

Rīgas plašsaziņas līdzekļi aizvien biežāk galvaspilsētas iedzīvotājus biedē ar maksu par janvārī patērēto siltumenerģiju. Speciālisti apgalvo, ka gaisa temperatūras pazemināšanās pat par vienu grādu palielinot maksu par 3 līdz 5 procentiem. "Liepājas enerģijā" pagaidām no šādiem komentāriem atturas, jo vēl neesot ziņu ne par temperatūru, ne arī par gāzes patēriņu. Neesot iespējams paredzēt arī mājās ierīkoto siltuma skaitītāju rādījumus. Taču uzņēmumā uzskata, ka siltumenerģijas ražošanas apjoma pieaugums janvārī nebūs mazāks par 30 procentiem. Tas nozīmē, ka par trešdaļu lielāka būs arī maksa. Kā parasti, "Liepājas enerģijā" atkal norāda arī uz to, ka labākās pozīcijās būs iedzīvotāji mājās, kuras siltinātas un kurās sakārtoti iekšējie siltumtīkli.


Festivāls "Tatjanas diena"

Ventspilī noticis kārtējais starptautiskais bardu festivāls "Tatjanas diena". Daudz dalībnieku tajā ieradušies no Krievijas, Igaunijas un Baltkrievijas, tādēļ Latvijas pārstāvju priekšnesumiem atvēlēts mazāk laika. Arī pazīstamā bardu dziesmu autore un izpildītāja Nadežda Tihomirova bijusi tikai festivāla oficiālās viešņas statusā. Liepāju tāpat kā iepriekšējos gados pārstāvējis arī Saeimas deputāts Valērijs Agešins. Koncerts un vēlāk tikšanās ar citiem sarīkojuma viesiem liepājniekiem sagādājusi gandarījumu. N. Tihomirova tagad apgūst jaunu programmu.


Bērni sala nebīstas
Daina Meistere

Aukstuma rekordi turpina pārsteigt Latviju. Arī Liepājā termometra stabiņš vakarrīt bija noslīdējis zem mīnus 20 grādu atzīmes. Un tas nozīmē, ka skolu var neapmeklēt bērni vecumā līdz 12 gadiem, bet, ja aukstums turpināsies un būs jau mīnuss 25 grādi, tad skolu varēs neapmeklēt arī lielāki skolēni.

Aptaujājot pilsētas mācību iestādes, noskaidroju, ka sals mazos skolēnus nav nobaidījis. Sākumskolas klasēs stundas notikušas. Centra pamatskolā skolotājas paskaidroja, ka atsevišķās klasēs sala dēļ nebija ieradusies apmēram trešdaļa audzēkņu un pēc skolotāju ieskatiem jauno vielu uz priekšu strauji neņem. J. Čakstes 10. pamatskolas mazo klašu skolotāja Sarmīte Sokolovska pastāstīja, ka vecāki interesējas, kā notiks mācības skolā. Tāpat vecāki rūpējas, kā mazie skolēni aizkļūst līdz savai mācību iestādei, daudzus atved ar vieglajām automašīnām. Bieži vecāki ir ieinteresēti, lai bērns būtu skolā, kamēr viņi strādā, nevis viens pats dzīvojas pa māju, pieaugušo nepieskatīts.