Kurzemes Vārds

01:03 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Policija koncentrēsies zādzību ierobežošanai
Viktors Ulberts

Šogad policijas lielākais izaicinājums būs cīņa ar zādzībām. Jo tieši šī nozieguma veida skaits pēdējā gada laikā ir samērā strauji palielinājies. Tā preses konferencē, informējot par pagājušā gada darbības rezultātiem, paziņoja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Arturs Vaiteiks.

Par 510 zādzībām vairāk

Runājot par statistikas datiem, A.Vaiteiks norādīja, ka sevišķi smagu noziegumu skats, salīdzinot ar 2008.gadu, pērn nav palielinājies. Par tādiem noziegumiem uzskata slepkavības, laupīšanu grupā, bruņotas laupīšanas, smagus miesas bojājumus, kuru dēļ iestājusies cietušā nāve, u.c., par kuriem paredzētais sods ir brīvības atņemšana virs 10 gadiem. Visā Kurzemē 2008.gadā to bijis 133, 2009.gadā – 119. Liepājas iecirkņa teritorijā sevišķi smagu noziegumu bijis par 18 mazāk nekā 2008.gadā.

Kas attiecas uz noziedzības blīvumu, tad valstī vidējais noziegumu skaits uz 10000 iedzīvotāju 2009.gadā bijis 241. Kurzemes reģionā – 142. Liepājas iecirkņa teritorijā – 100.

Pēc noziegumu struktūras dominē visu veidu zādzības. 2008.gadā Kurzemes reģionā to bijis 1739, pērn – 2249. "Tas arī bija gaidāms, ņemot vērā to, ka valstī palielinās bezdarbs un cilvēkiem sašaurinās iztikas avoti. Zādzību skaits Kurzemē lielāks ir visur, izņemot Kuldīgas iecirkni, kur zādzības palikušas 2008. gada līmenī," skaidroja A.Vaiteiks. Tāpēc šogad policija pastiprināti veiks preventīvus pasākumus, lai mazinātu zādzību skaitu. Jo no visu kopējo noziegumu daudzuma zādzības ir 52,5 procenti.

Policijai bijušas bažas, ka varētu palielināties laupīšanu skaits. Taču tas nav noticis. "Daļēji tas ir arī policijas nopelns, jo tika noteiktas vietas, kur laupīšanas notika visbiežāk, un policija tās pastiprināti kontrolēja. Un ir rezultāti. 2008.gadā bija 87 laupīšanas, 2009.gadā – 69," norādīja policijas priekšnieks. Liepājā laupīšanu skaits sarucis vēl vairāk – no 42 laupīšanām 2008.gadā līdz 25 šādiem noziegumiem pērn. "Tas ir apmēram divas laupīšanas mēnesī, kas Liepājai tomēr ir neliels skaits," uzskata A.Vaiteiks.

Parādu aste

Aizvien lielāka atšķirība vērojama starp personām, kuras dažādu parādu dēļ aicina uz tiesu. Laiku pa laikam šajā kategorijā iekļūst pat nesen dibinātu dzīvokļu kopapsaimniekošanas biedrību biedri. Tas nozīmē, ka arī tajās gadās parādnieki, kas nepadodas nekādiem argumentiem. Piemēram, Gaidis Brikmanis no biedrības "Krūmu 15". Šo darbu turpina arī namu pārvaldes. "Karosta" iesniegusi prasību par parāda piedziņu, kā arī izlikt no dzīvokļa Marinu Rutkovsku, Aleksandru Puļgujevu un Anastasiju Mamedovu. Taču visvairāk prasību ir no kredītiestādēm un tiem, kas pārņēmuši parādu piedziņu. Starp "Norvik bankas" klientiem nosaukta Sanita Milaša, Māris Bergs, firmas "Lindorf Oy" klientiem – Mihails Debišs, Ervita Ķēniņa un Jana Jegorova, "Latvijas Krājbankas" klientiem – Ģirts Bredovskis. Dažus atbildētājus droši vien grūti sameklēt, tāpēc laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" publicētajos paziņojumos minēta klienta pēdējā dzīvesvieta. Ar šādu piebildi pēc "Krājinvestīciju" prasībās tiesa meklē Albertu Rūju un Iļju Daņiļenko. Viņu lietas gan var izskatīt bez atbildētāju klātbūtnes, taču tas sarežģī nolēmumu tālāko izpildi.


Jaunieši salauž ceļa zīmi

Trešdienas naktī īsi pēc pusnakts Pašvaldības policijas dežūrdaļā saņemts izsaukums uz Kandavas ielu. Pie 3.nama kārtības sargu ekipāžu sagaidījis vīrietis ar diviem jauniešiem. Vīrietis paskaidrojis, ka abi puiši nolauzuši ceļa zīmi. 1989.gadā dzimušais Kristaps un par viņu gadu vecākais Edgars nogādāti Valsts policijā.


Nedroši braucēji

1971. gadā dzimušas sievietes vadīta automašīna "Volvo" otrdienas rītā Lauku ielā sadūrusies ar "Opel Astra Coupe", kuru vadījis 24 gadus vecs vīrietis. Vainīgi ir abi, jo nebija izvēlējušies drošu braukšanas intervālu. Bet Grobiņā automašīna "Toyota", kuru stūrējusi 1968.gadā dzimusi sieviete, Lielās ielas krustojumā ar Rīgas ielu bija ignorējusi ceļa zīmi "Dodiet ceļu", tādēļ notikusi sadursme ar automašīnu "VW Golf".


Ņirgājas par pūci

Pirmdienas rītā pie Liepājas Jūrniecības koledžas sniegā gulējusi beigta ausainā pūce. Vēlāk to kāds uzspraudis uz mieta turpat pie skolas. Notikums aculieciniekos radījis sašutumu, un nav skaidrs, kurš un kāpēc tā rīkojies.

"Tas ir nožēlojami, tā rīkoties nedrīkstētu – te komentāru nemaz nevar būt," teica ornitologs, pūču pētnieks Andris Avotiņš. Ausainā pūce ir rets un aizsargājams putns. Ja šāds putns tiek atrasts miris, to vajadzētu nogādāt ornitologiem. "Ikviens tāds putns ir vērtīgs zinātniski pētniecisks objekts. Ja tādu atrod, vajag kaut vai paziņot vides inspektoriem reģionālajā vides pārvaldē," sacīja A. Avotiņš.

Kādēļ pūces iet bojā? Tās netiek pie savas pārtikas – sīkajiem grauzējiem, pelēm. Vainīga biezā sniega sega, it sevišķi tad, kad veidojas sērsna – "būs ļoti liela pūču mirstība, ies bojā stirnas". Šādās sniegainās ziemās pūces maina dzīvesvietu, pārceļas uz pilsētām, kur peles un žurkas vieglāk atrodamas. Ja grauzēji ēduši saindētu pārtiku, bet nav nobeigušies un tādas saindētas pelītes noķer pūces, tad pēc divu dienu maltītes arī pūci piemeklē bēdīgs gals, pastāstīja A. Avotiņš.