Kurzemes Vārds

11:22 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepas lapu ordenis gatavs

Anda Pūce

Metālmākslinieks Andris Garokalns ir viens no retajiem, kurš jau zina titula "Goda liepājnieks" šā gada ieguvēju, jo viņš septiņus gadus pēc kārtas rūpējas par ordeņa un piespraudes izgatavošanu, kā arī nozīmīšu izkalšanu "Gada liepājnieka" nomināciju uzvarētājiem. Pa šo laiku tapušas 117 nozīmītes un 7 īpašie Liepājas ordeņi.

Kad iedibināja jauno pašvaldības apbalvojumu piešķiršanas kārtību, toreizējā Liepājas galvenā māksliniece Inga Auziņa izsludināja ideju konkursu, lai izvēlētos apbalvojumu dizainu, un uzvarēja tieši Andra Garokalna piedāvājums – nozīmīte, kas veidota kā liepas lapiņa, uz kuras sēž mazs lauva, un pēc heraldikas nosacījumiem veidots liepas lapu ordenis ar lauvu centrā "Goda liepājniekam". "Protams, bija arī citas versijas, bet pamatā visās izmantoju tos simbolus, kas jau mums Liepājā ir – šajā gadījumā liepu un lauvu," saka A. Garokalns un smej, ka nu jau liepu lapas pilsētā pat uz autobusiem gozējas.

Mākslinieks apmulst, kad vaicājam, cik ātri nozīmītes top, jo viņš pieradis, ka saņem pasūtījumu visai īsu brīdi pirms balvu pasniegšanas, un pēc darba skolā, vakaros viņš rūpīgi strādā, lai visu pagūtu laikus. "Nozīmītes top ātrāk, tām ir lietas detaļas, bet ordenis ir tīrs roku darbs," saka A. Garokalns. Tas nozīmē, ka katrs ordenis, lai arī tie ir pēc izmēriem vienādi, tomēr ir unikāls. "Šo gatavojot, vienā darba posmā negaidīti radās maza aizķeršanās un nācās nedaudz pacīnīties, lai galarezultātā viss būtu godam," saka mākslinieks. Tomēr tad, kad ordenis top, tā ieguvējs Andrim vēl nav zināms, un patiesībā gravieris Uldis Bergs, kam A. Garokalns uztic gravēšanas darbus, ir pirmais, kurš uzzina apbalvojamo vārdus.

Diezin kā būtu, ja Andrim nāktos šādu balvu darināt sev pašam? "Vēl nav nācies," smejoties saka mākslinieks un uzsver, ka šis darbiņš viņam tomēr ir īpašs, jo ne katram uzticēts darināt pilsētas galveno apbalvojumu. "Man savulaik 2007. gadā nācās darināt arī luterāņu bīskapa Pāvila Brūvera zizli, kas bija ļoti interesants darbs," pastāsta A. Garokalns.