Kurzemes Vārds

15:40 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novados

Panākumi Minhenē ir tikai sākums
Ilze Šķietniece

Salsas deju grupa "Agua!", kurā darbojas arī aizputniece Agnese Lapena, izcīnījusi ceturto vietu Pasaules čempionātā Minhenē.

Deju grupa "Agua!" nesen tika nodibināta, lai veiksmīgi startētu Pasaules čempionātā Ruedā jeb Casino Salsas dejās. Daļu apmācību dejotāji apguvuši, strādājot pašu spēkiem, apmeklējot viesmākslinieku nodarbības un festivālus ārzemēs. Rezultātā "Agua!" 10 valstu konkurencē izcīnīja ceturto vietu. Čempionāts notika no 17. līdz 21. martam.

A. Lapena tiek dēvēta par deju grupas dvēseli. "Es savācu visus kopā," viņa skaidro. Deju grupa izveidota pērn decembrī, un tajā ir seši pāri. Lai gan laika bija maz, līdz marta vidum apgūt dejas neesot bijis sarežģīti, jo visi grupas dalībnieki ir dejotāji.

"Agua!" mājaslapā internetā teikts, ka A. Lapenai enerģijas netrūkst septiņas dienas nedēļā, 24 stundas dienā. Turklāt salauzta un ieģipsēta roka neesot šķērslis, lai dejotu salsu. Viņa ir arī "Baltic Salsa Show Cup 2008" uzvarētāja un salsu dejo jau sesto gadu. Ikdienā A. Lapena studē Rīgas Tehniskajā universitātē, Būvniecības fakultātes pēdējā kursā.

"Jau izdzirdot Karību jūras mūziku, man sāk skriet skudriņas un gribas mesties dejā," apgalvo A. Lapena. Viņasprāt, kubiešu dejas sniedz daudz prieka un enerģijas. Aizraujot arī temperamentīgās kustības, kurās sieviete un vīrietis ļaujoties savstarpējai saskaņai un improvizācijai.

Taču, lai arī "Agua!" izveidota, lai startētu Pasaules čempionātā, ar to nekas nav beidzies. "Patiesībā tas ir tikai sākums," smaida A. Lapena.

Uzziņai

"Agua!"

/ Deju grupā darbojas jaunieši no Aizputes, Daugavpils, Rēzeknes, Ogres, Cēsīm, Jūrmalas un Rīgas.
/ Treniņi notiek galvapilsētā.
/ Nosaukums radies no kubiešu izsauciena, ko viņi lieto, kad par kaut ko ir sajūsmā.


Pretendentiem netīk sarežģīti nosacījumi
Dina Belta

No šās nedēļas sākuma novadu iedzīvotājiem iespējams pieteikties Eiropas atbalstam nelauksaimniecisku uzņēmumu radīšanai un attīstībai – nupat atvērta šī pasākuma jau sestā kārta. Taču līdz šim Dienvidkurzemē, salīdzinot ar citām Latvijas daļām, interese par šo finansējuma piesaistes iespēju nav pārāk liela.

Grūta administrēšana

Lauku atbalsta dienests projektus pasākumam "Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai, ietverot ar lauksaimniecību nesaistītu darbību dažādošanu" sāka pieņemt pirmdien un darīs to līdz 13. maijam. Šī ir jau sestā Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un Lauku attīstības programmas pasākuma kārta, kopējais tajā pieejamais finansējums Latvijai ir seši miljoni latu.

Citur Latvijā uzņēmumi šo iespēju izmanto vairāk, atzīst LAD Dienvidkurzemes reģionālās Lauksaimniecības pārvaldes Atbalsta daļas vadītāja Santa Sidorenko. Viņa uzskata: tas tādēļ, ka pasākuma administrēšana atbalsta saņēmējam ir "diezgan sarežģīta un grūti saprotama". "Ir ļoti smalki nosacījumi, ko drīkst un ko nedrīkst," saka S. Sidorenko, piebilstot, ka ne vienu reizi vien nācies projekta iesniedzējam ilgi un rūpīgi skaidrot, kāpēc viņa projekts tomēr tiem neatbilst.

Var pieteikties ārsti

Savukārt pārvaldes vadītāja vietnieks Ģirts Osis domā, ka samērā zemā aktivitāte šajā jomā skaidrojama ar to, ka laukos vienkārši nav daudz mikrouzņēmumu – bet tikai tādi var uz šo atbalstu pretendēt. Tie, kas Dienvidkurzemes laukos jau strādā, nereti esot vērienīgāki uzņēmumi.

Taču pretendentu loks, kas varētu šo Eiropas naudu paņemt, salīdzinot ar pirmajām kārtām, ir krietni paplašināts – Ģ. Osis uzsver, ka iespējas uzņēmējiem ir.

"Var veidot, piemēram, ārstu prakses," viņš aicina, uzsverot, ka nozaru loks ir ļoti plašs. Atbalstam var pieteikties arī apzaļumotāji, atkritumu apsaimniekotāji, kokmateriālu sagādātāji, netradicionālu dzīvnieku sugu audzētāji un citi, piemērus min S. Sidorenko. "Taču jāņem vērā, ka, piemēram, vīngliemežu un slieku audzēšana kritērijos ietilpst, bet varžu audzēšana ne," Atbalsta daļas vadītāja atgādina par prasībām.

"Diena pret nakti"

Interese par Eiropas atbalstu ir ļoti dažāda, un visvairāk tā atkarīga no katra atbalsta veida nosacījumiem, stāsta S. Sidorenko.

Pēc tam, kad šā gada sākumā mainīja nosacījumus pasākumam "Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana", atbalsta pretendentu un līdz ar to Eiropas naudas piesaistītāju skaits stipri sarucis. "Diena pret nakti," situāciju raksturo S. Sidorenko. "Kurzemes Vārds" jau rakstījis, ka iepriekš šajā pasākumā mežu izkopt varēja pats īpašnieks, bet tagad mežā strādāt un uz šo atbalstu pretendēt var tikai juridiska persona, kas pirms tam uzvarējusi cenu aptaujā – īpašnieks no meža ir izstumts.

Savukārt ļoti liela interese esot par atbalstu lauksaimniecībā neizmantojamās zemes apmežošanai. "Arī uz atbalstu lauku saimniecību modernizācijai nāk, kā nākuši," novērojusi Dienvidkurzemes reģionālās Lauksaimniecības pārvaldes darbiniece.

Ļauj pirkt tikai traktoru

Taču šajā ekonomiskajā situācijā esot sarežģījumi ar šo projektu īstenošanu, ļoti daudz pārvaldē iznākot strādāt ar jau apstiprināto projektu izmaiņām. LAD cenšoties nākt pretī, piemēram, ja zemnieks vēlējies ar šo atbalstu iegādāties traktoru un arklu, bet abiem tomēr līdzekļu nepietiek, pēc projekta izvērtēšanas viņam ļauj iegādāties tikai traktoru.

Ministru kabineta noteikumi noteic: katras aktivitātes izmaksām atbalsta intensitāti nosaka atsevišķi. Piemēram, investējot ar pasākuma "Lauku saimniecību modernizācija" palīdzību pirktā jaunā tehnikā, ko izmantos lauksaimniecības produktu ražošanai, pretendents var saņemt atpakaļ 40 procentus no tās attiecināmajām izmaksām.

Zemkopības ministrija pašreiz lemj par iespējām zemniekiem šajā lietā palīdzēt ar lētiem kredītiem, stāsta reģionālās Lauksaimniecības pārvaldes vadītāja vietnieks Ģ. Osis. Jautājums varētu būt izlemts jūlijā. Nauda šim nolūkam arī nāktu no ELFLA, pie zemniekiem tā nonāktu ar Hipotēku un zemes bankas starpniecību.

Vairāk informācijas par ES atbalsta pasākumiem pieejams www.lad.gov.lv.

Uzziņai

/ Dienvidkurzemes RLP iesniegtie ELFLA projekti dažādos pasākumos (līdz 31. 12. 2009.):
atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem – 35 (Latvijā kopā 280);
lauku saimniecību modernizācija – 469 (kopā 3387);
meža ekonomiskās vērtības uzlabošana – 374 (kopā 1682);
atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai – 15 (kopā 366).
/ 18 atbalsta pasākumos līdz 2009. gada beigām Latvijā kopā apstiprināti 7439 ELFLA projekti, kopējais sabiedriskā finansējuma apjoms – 169 474 444 lati.
/ Dienvidkurzemes RLP līdz 2009. gada beigām apstiprināti 1156 projekti, to kopējais sabiedriskais finansējums 16 641 960 latu.
/ Dienvidkurzemes RLP ir viena no deviņām pārvaldēm Latvijā.


Stāstīs par jaunumiem meža nozarē

Nākamnedēļ, 22. aprīlī, Priekulē notiks seminārs "ES un valsts likumdošanas izmaiņas, kas attiecas uz meža nozari un nodokļu likumdošanas jomu lauku saimniecībām". Par to informē www.laukutikls.lv.

Semināru rīko Meža konsultāciju pakalpojumu centra Dienvidkurzemes nodaļa, tas ir bez maksas.

Priekšlasījumi sāksies pulksten 10.30. Tos sniegs VID Liepājas nodaļas galvenā nodokļu konsultante Anita Dižgalve, mežsaimniecības konsultante Alda Velvere un centra Dienvidkurzemes nodaļas vadītājs Uldis Šēnbergs. Semināra pirmā daļa notiks Priekules Novada domes telpās, otrā daļa – Priekules mežniecības teritorijā, kur būs arī jaunaudžu kopšanas praktiskie piemēri.

Izvērtēs folkloristu gatavību svētkiem

Piektdien pulksten 14 Grobiņā, Skolēnu interešu centrā, uz skati pulcēsies jaunie folkloristi, informē SIC metodiķe Mārīte Bruža.

Pieteikušies 23 dalībnieki no bijušā Liepājas rajona teritorijas. Vērtēšana notiks trijās kategorijās, jo piedalīsies dziedātāji, dejotāji un pat kapela. Kapela dibināta šajā mācību gadā un ir no Aizputes, piebilst M. Bruža.

Žūrijā būs Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Zenta Bērtiņa, astoņu novadu dziesmu un deju svētku procesa koordinatore Aija Niedola un M. Bruža. Katrs kolektīvs skatei sagatavojis divus priekšnesumus.