Kurzemes Vārds

13:26 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Zīmogs uz mūžu
Kristīne Pastore

Vīrietis, patiesībā vēl pavisam jauns puisis, Tiesas namā ieradās pēdējā brīdī, un viņa sejas izteiksme pauda izbailes. Iegājis tiesas zālē, viņš bikli apsēdās, bet acis šaudījās šurpu turpu. Pavisam skaidri bija noprotams, ka šī viņam nav ne ierasta vieta, ne ierasta situācija. Vēl skaidrāk bija redzams, ka jauneklis ir nobijies ne pa jokam: no šīs situācijas, no tiesas, no nezināmā. Lai gan iepriekšējās izmeklēšanas laikā ar prokurori bija panākta vienošanās par sodu, kam it kā vajadzētu dot zināmu drošības izjūtu, mirklī pirms tiesas no tās nebija ne vēsts.

Viņš nezināja neko no tā, kurā brīdī tiesas sēdes laikā piecelties, kad un ko īsti atbildēt. Viņš, kuru tiesāja par narkotisko vielu glabāšanu, bija tā pārbijies, ka, iespējams, tai pusstundā, kamēr ilga tiesas sēde, nepazina pats sevi.

To visu redzēja un saprata arī prokurore. Un atzina: iespējams, sods, par kuru viņa ar jaunekli bija vienojusies un kuru tiesa arī apstiprināja: viens gads nosacīta cietumsoda, viņam būs laba mācība, lai nekad vairs nenonāktu uz apsūdzēto sola.

Šī pati prokurore ar tādiem jaunekļiem savā darbā tiekas regulāri. Gados pavisam vēl jauniem, kas draugu iespaidā, intereses pēc vai citādi sākuši paniekoties ar narkotikām. "Labi, ja izdodas viņus ātri pieķert," saka prokurore. Jo tad ir iespēja, ka pirmie mēģinājumi būs arī pēdējie, ka pēc pirmā soda vairs negribēsies nākamo.

Starp citu, pat tad, ja kādam šķiet – nu, kas tas ir: viens gads nosacīta cietumsoda –, prokurore atgādina, ka tā nav nekāda nevainīga spēlīte. Tas nav tikai gads īpašas uzraudzības un uzvedības, bet gan zīme, kas nāk līdzi visu atlikušo mūžu. Pietiek cilvēkam vēl kādu reizi kaut vai pēc daudziem gadiem nonākt pretrunā ar likumu, kad šī iepriekšējā sodāmība uzpeld. Iepriekš vienreiz sodīts. Par narkotisko vielu glabāšanu. Tik vienkārši skanēs šis atgādinājums, taču tas var krietni sarežģīt dzīvi.

Un prokurore ieskicē vēl kādu niansi. Šie jaunie puikas vairumā nav nekādi rūdīti narkomāni un diezin vai maz vēlas tādi būt. Tā ir niekošanās aiz gara laika, tāpēc, ka īsti nav ko darīt. Un nav arī neviena, kam īsti rūpētu, ko viņi dara un kas ar viņiem notiek. Pavisam drīz tiesas priekšā stāsies cits jauneklis, kam pat vēl nav 20 gadu. Viņa māte, apstākļu spiesta, ir prom ārzemēs, bet viņš ir palicis te. Un dzīvo, kā māk. Izrādās, tas nemaz nav tik viegli. Un tagad būs zīmogs uz visu mūžu.