Kurzemes Vārds

15:28 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Piedzēries uz skatuves
Daiga Lutere

Nesen notikušais koncerts bija patiešām aizraujošs, un publika sajūsmā aplaudēja māksliniekiem. Nebiju gaidījusi, ka šāda stila mūzika mani tik ļoti uzrunās. Dienu pēc koncerta satiku paziņu, kura arī bija to apmeklējusi. Vārds pa vārdam, un, protams, katra sākām izteikt savas domas par solista dziedāšanas prasmi un spēju veidot kontaktu ar klausītājiem zālē. Kad paziņa piebilda, ka viņai no pilnīgi drošiem avotiem zināms, ko solists pirms kāpšanas uz skatuves bija dzēris, visas manas koncerta laikā gūtās labās izjūtas izplēnēja tik ātri kā garaiņi rīta kafijas krūzē. Sajutos piekrāpta. Vai arī vienkārši pacietības mērs bija pilns.

Ir sagadījies, ka aizvadīto četru nedēļu laikā apmeklēju trīs muzikālus sarīkojumus un katrā no tiem uz skatuves bija kāds iereibis dziedātājs. To, cik nesakarīgs Liepājas dzimšanas dienas lielkoncertā "Mēs – Liepājai-385" uz skatuves uzvilkās piedzērušais Ainars Virga, redzēja visi klausītāji. Ka šim cilvēkam ir nopietnas problēmas ar apreibinošām vielām, šķiet, zina katrs. Virgas parādīšanās sanākušajos izraisīja nožēlas pilnas emocijas. Par to nepārprotami liecināja blakus sēdošo grimases. Tas vairs nebija tas tīrais un patriotisma jūtām par savu pilsētu piesātinātais koncerts kā līdz tam. Ne tikai man, bet arī daudziem citiem šis svētku pasākums atmiņā paliks kā "piedzērušā Virgas izgājiens".

Tad Latvijas 1. rokkafejnīcā" notika festivāls "Mēs –liepājnieki!". Varbūt kāds domā: ja reiz klubs, tad piedzērušiem jābūt visiem, mūziķus ieskaitot. Man gan tā nešķiet. Atsevišķu dziedātāju reibums vakara gaitā kļuva aizvien izteiktāks un acīm redzamāks. Paldies visiem mūziķiem, kuri uz skatuves kāpa skaidrā!

Varētu jau spriest, ka šā temata aprakstīšana tāda matu skaldīšana vien ir. Sak, kam negadās ieķert pa graķītim un padzīvoties kunga prātā. Mūziķi un dziedātāji taču ir radoša tauta, katram var gadīties utt. Taču ir robežas, kuras, manuprāt, nedrīkst pārkāpt. Muzikants, kurš publiskā pasākumā uzkāpis uz skatuves, kurš spēlē vai dzied publikai, ir savā darbā, nevis mājās sarīkotā ballītē. Atrodoties uz skatuves, viņš apliecina savu profesionalitāti un arī cieņu pret klausītājiem, kuri nopirkuši biļetes un izvēlējušies atnākt tieši uz viņa koncertu vai klausās viņa atsevišķo priekšnesumu. Viena lieta būtu dzeršana kā attieksme tikai un vienīgi pret sevi, bet otra ir savas attieksmes jeb necieņas parādīšana klausītājiem.

Pamēģiniet sev atbildēt uz šādiem jautājumiem. Vai es sēstos taksometrā vai kāptu autobusā, kura šoferis ir acīm redzamā kunga prātā? Vai es ļautu sev labot zobus zobārstam, no kura dveš pēc alkohola? Vai es savu bērnu atstātu auklītei, kura mīl iedzert? Vai mans darba devējs mani atlaistu, ja regulāri uz sarunām ar klientiem es ierastos vāji maskētā dzērumā? Vai es slēgtu darījumu ar biznesa partneri, par kuru zināms, ka viņš katru dienu draudzējas ar zaļo pūķi? Kāpēc man ir jāmaksā par to, ka skatuves mākslinieks, kurš sevi uzskata par profesionāli, savu darbu dara piedzēries?