Kurzemes Vārds

14:25 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Liepājas bezdarba pieauguma līkne aprīlī pēc vairāk nekā divu gadu nepārtraukta kāpuma sākusi liekties uz leju. Ko tas liecina par finanšu krīzi?

Trausla stabilitāte
Vilnis Vitkovskis,
Liepājas domes Attīstības pārvaldes vadītājs

Jau vairākus mēnešus bezdarba līmenis stabilizējas, pēdējās nedēļās tas pat nedaudz pazeminās. Tās ir labas ziņas. Taču Latvijas ekonomika vēl joprojām ir pārāk jutīga, tātad arī bezdarba rādītājs vēl ir jutīgs un to ietekmē virkne faktoru, gan negatīvu, gan arī pozitīvu.

Liepājas darba tirgū ir nosacīta stabilitāte, jo valsts pārvaldē un biznesa sektorā vislielākais darba vietu samazinājums notika līdz 2009.gada beigām. Biznesa sektors spējis visātrāk reaģēt uz globālo ekonomikas krīzi, pielāgoties, atrast jaunus tirgus vai arī atrodas tādā kā nogaidīšanas režīmā, kas notiks tālāk – vai būs pozitīvi impulsi ekonomikā, vai pieaugs ticība tās atjaunošanas pasākumiem, likumdošanas un nodokļu stabilitātei.Būtiski ir vērtēt faktoru, ka bezdarbs stabilizējas ziemā. Tas dod pamatu prognozei, ka pavasarī un vasaras sākumā bezdarbs vēl var turpināt samazināties, jo ir sezonas sākums aktīvākai būvniecībai, īpaši ceļu būvei, tūrismam un pakalpojuma nozarei.Ja ne vēl tendence, tad pozitīvi signāli tiek saņemti arī no Liepājai svarīgās rūpniecības nozares, arī osta un loģistika uzrāda stabilus rādītājus.

Bezdarba samazinājumu ietekmē arī iedzīvotāju došanās darba meklējumos uz ārzemēm. Diemžēl ir faktori, kas varētu negatīvi ietekmēt bezdarba rādītāju – iedzīvotāju maksātspēja ir zema, aizdevēji Latvijas valstij rekomendē samazināt budžeta izdevumus valsts pārvaldē, veselības un izglītības nozarē, tas noteikti bezdarbu palielinās.

Attīstības pārvaldes 2009.gada beigās sniegtā prognoze pagaidām izpildās precīzi. Ir pirmās pozitīvās indikācijas, pirmie nelielie zigzagi līknē. Taču nav izslēgts, ka tik un tā bezdarbs 2010.gadā var pārsniegt 20 procentu robežu. Savukārt garākā laikposmā prognozes ir pietiekami optimistiskas, bezdarbs samazināsies visās nozarēs, to veicinās vēl joprojām aktīvā Eiropas Savienības struktūrfondu finansēto programmu projektu īstenošana Liepājas infrastruktūras sakārtošanā, enerģētikā, stratēģiski nozīmīgi projekti, piemēram, Liepājas ostas padziļināšana, pieveadceļu būvniecība, rūpniecības uzņēmumu modernizācija, lidostas attīstība.