Kurzemes Vārds

16:38 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Tiesa

Ārstu piekauj viņa principu dēļ
Kristīne Pastore

"Ja sitiens būtu trāpījis piecus centimetrus augstāk – pa deniņiem –, ārsti sacīja, ka tēvs, visticamāk, būtu beigts," pēc tiesas sēdes, atceroties pagājušā gada 26.augusta notikumus, sacīja Juta Erdmane. Viņa uz Liepājas tiesu bija nākusi atbalstīt savu tēvu, pensionēto psihiatru un psihoterapeitu Vilni Paegli, kurš, rīkojoties atbilstoši saviem morāles principiem, bija guvis smagus miesas bojājumus.

V. Paegli piekāvis rucavnieks Māris Šusts, kurš šonedēļ sēdās uz apsūdzēto sola. Viņu tiesā par tīšu smagu miesas bojājumu nodarīšanu.

Cietušais V.Paegle tiesā stāstīja, ka 26.augusta pēcpusdienā ap pulksten trijiem viņš ar velosipēdu braucis pa Aldaru ielu, kad ieraudzījis četrus puikas vecumā ap 10–12 gadiem rupji lamājamies. "Es nekad pats neesmu lietojis rupjības un man nekad nav bijis pieņemami, ka tās lieto citi. Tāpēc apstājos un uzsaucu puikām: "Kas te notiek, kā jūs runājat?"," notikušo restaurēja cietušais. Puikas paklīduši un mukuši prom. "To, kurš lamājās visrupjāk, es gribēju notvert, lai noskaidrotu, kas viņš ir un kā sazināties ar viņa vecākiem, lai pastāstītu, kā viņu dēls uzvedas," turpināja V.Paegle. Puika mucis, bet viņš ar velosipēdu mēģinājis to noķert.

Gabaliņu tālāk stāvējuši trīs vīrieši, tāpēc viņš nokāpis no velosipēda un lūdzis, lai tie palīdz puišeli noķert. Viens no vīriešiem noprasījis, ko viņš trenkā bērnus, un ar dūri zvēlis cietušajam pa seju.

Ārstēšanās ilgusi gandrīz pusgadu tepat Liepājā, vēlāk operācijas veiktas arī Rīgā. "Taču sekas vienalga ir palikušas," stāsta cietušais. "Man visu laiku ir spiediens galvā, trīce, reiboņi un citas veselības problēmas."

Apsūdzētais savu vainu nodarītajā atzīst, taču viņam ir mazliet citādāka notikušā versija. Pēc tiesas sēdes viņš sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pastāstīja, ka vīrietis, kurš dzinies pakaļ bērniem, bijis agresīvi noskaņots. "Bērni pieskrēja pie mums un lūdza, lai viņus pasargājam, un es vienam no puikām teicu: slēpies man aiz muguras," stāstīja M.Šusts. Uz prokurores jautājumu, vai puika paslēpies aiz kāda no vīriešu mugurām, cietušais atbildēja noraidoši.

Lai gan apsūdzētais atzīst savu vainu miesas bojājumu nodarīšanā, viņš neatzīst morālās kompensācijas prasību 5 tūkstošu latu apmērā. Viņa advokāts Ēriks Štālbergs uzskata, ka šajos mūsu valsts ekonomiskajos apstākļos tā ir pārāk liela, tāpēc viņš lūdza cietušo pamatot šo summu, pārmetot arī to, kādas tam ir tiesības aizturēt kādu cilvēku. "Es nevienu netaisījos fiziski ietekmēt, taču vēlējos aizturēt, lai noskaidrotu, kas ir šī puikas vecāki, un informētu viņus par dēla uzvedību," vēlreiz atkārtoja V.Paegle.

Jau pēc tiesas sēdes cietušā meita atcerējās dažas epizodes no savas bērnības: "Arī tad, kad mēs, bērni, pagalmā spēlējāmies un tēvs dzirdēja, ka kāds rupji runā, viņš vienmēr nāca ārā un aizrādīja. Mans tēvs ir citas paaudzes cilvēks, un viņam šāda uzvedība nekad nav bijusi pieņemama."

Tikmēr cietušais neslēpj – viņam neesot vēlēšanās iedzīvoties uz šā notikuma rēķina, tikai gribot pateikt savam pāridarītājam, ka tas rīkojies nepareizi. "Es nemaz negribēju, lai lieta nonāk līdz tiesai, biju gandrīz pārliecināts, ka apsūdzētais mani sameklēs, atvainosies par nodarīto un mēs izlīgsim," viņš sacīja. Taču kopš notikuma dienas nekas tamlīdzīgs neesot noticis un, pat satiekoties tiesas ēkā pirms sēdes, apsūdzētais neesot mēģinājis atvainoties.

Ņemot vērā apsūdzētā advokāta lūgumu, lietas izskatīšanu pārtrauca, lai uz tiesas sēdi uzaicinātu lieciniekus – tos divus vīriešus, kas arī bijuši klāt incidentā.

Par šādiem nodarījumiem ir paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz 10 gadiem.